Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.
Blacksad: Under the Skin

Blacksad: Under the Skin incelemesi

Telltale Games ve L.A. Noire oyunlarının birleşmiş bir halini görüyoruz Blacksad: Under the Skin ile.

Blacksad isimli bir çizgi roman, neredeyse 20 senedir hayatımızda. Bu çizgi roman, zamanında dilimize bile uyarlanmıştı. Yalnız, çizgi roman okumak herkese göre bir şey değildir. Eğer sizler çizgi roman okumuyorsanız ama video oyunları oynuyorsanız, şimdi bu çizgi roman için Blacksad: Under the Skin isimli bir video oyunu piyasaya sürüldü. Daha doğrusu, bu oyun çıkalı birkaç hafta oldu ama bizler ne yazık ki şimdi inceleme fırsatı bulabildik efendim. Bakalım bu çizgi romanın oyunu nasıl olmuş?

Blacksad: Under the Skin

Nedir bu Blacksad: Under the Skin?

Blacksad: Under the Skin oyunundan bahsetmeden önce direkt olarak Blacksad evrenine adım atmak istiyorum. Bu çizgi romanda hayvanlar ön planda ama kendileri insanlaştırılmış haldeler. Yani, bu hayvanlar konuşabiliyor ve kendilerine ait kişilikleri bulunuyor. Bu çizgi romandaki başrol ise John Blacksad isimli karakter. John Blacksad, siyah bir kedi ve kendisi dedektif tarzında bir araştırmacı. Çocukluğunu polisten kaçarak geçirmiş olan John Blacksad, bahsi geçen oyunda da başrolde yer alıyor.

Aynı çizgi roman gibi Blacksad: Under the Skin de 1950 civarlarında geçiyor. Bu oyunda, John Blacksad isimli dedektifi kontrol ediyoruz ve kendisi, yine bir olayı araştırmak ile görevlendiriliyor. Yalnız bu olay, kendisini New York’un en ilginç noktalarına çekiyor ve karakterimizin başı yine de bolca belaya giriyor. Oyundaki olay ise kaçırılan ve öldürülen boksçuların gizemini çözmek. Hikaye bence ilginç; bu hikaye sayesinde boks dünyası hakkında farklı bilgiler elde edebiliyoruz ve bu güzel bir şey.

Oyunun temelinde ise insanları sorgulamak, kanıt bulmak, sorgulara katılmak, gerektiğinde canımızı korumak ve çok daha fazlası bulunuyor. Bunlarla birlikte oyunun hikayesi ve ilerleyişi, diyalog seçimleri ile de zenginleştiriliyor. Bunların üzerine bir de oyunda pek oyuncular tarafından sevilmeyen fakat benim duruma göre bayıldığım hızlı zaman olayları bulunuyor. Özellikle macera oyunlarına ben hızlı zaman olaylarını yakıştırıyorum ve bu oyundaki hızlı zaman olayları da gayet güzeldi benim için.

Blacksad: Under the Skin, direkt olarak Blacksad evreninde geçiyor ama anlatılan bu hikaye, evrende daha önce tekrar etmiş bir olay değil, tamamen yeni bir olay. Bu sebepten ötürü oyunda hem çizgi romandan tanınan karakterler, hem de çizgi romanda olmayan ve herkes için yeni olan karakterler yer alıyor. Bu karakterleri keşfetmek ve her birinin yan görevini yapmak gerekiyor. Yan görevler, tartışılabilir olsa bile en azından oyundaki her karakterin kendisine has, benzersiz bir kişiliği bulunuyor.

Blacksad: Under the Skin

Bu oyunda çizgi roman okuyoruz

Biliyorsunuz, Blacksad: Under the Skin oyununun temelinde bir çizgi roman yatıyor. Bu çizgi roman yapısını, oyun içerisinde de rahatlıkla görebiliyorsunuz; oyunun menüleri aracılığı ile hikaye geçmişine ulaşıp, bir çizgi roman tadında aynı hikayeyi deneyimleyebiliyorsunuz. Oyunu tamamen bitirdiğiniz zaman ise net bir çizgi romana sahip oluyorsunuz. Yani, bu oyun sadece interaktif bir eğlence ögesi olarak karşımıza çıkmıyor; çizgi roman olarak da karşımıza çıkıyor. Bu, bence hoş bir dokunuş olmuş.

Yalnız, bu çizgi romanı şekle sokmak tamamen sizin elinizde. Daha önce söylediğim gibi bu oyunda diyalog seçimleri yapabiliyorsunuz ve bu seçimler, oyunun gidişatını etkileyebiliyor. Ayrıca bu seçimler, çoğu zaman moral üzerinden zor olabiliyor. Karakterimiz, halihazırda acınacak bir durumda olduğu için bazı seçimler, normalden çok daha anlamlı oluyor ve bu bence oyuna güzel bir boyut katıyor. Tabii bu oyunda o diyaloglara gelebilmek de zaman zaman zorlayıcı olabiliyor. Bunun sebebi ise biraz farklı.

Blacksad: Under the Skin oyununda belli bölümlerde dolanıyoruz ve insanlarla konuşuyoruz, objelerle etkileşime geçiyoruz ve daha fazlasını yapıyoruz. Telltale Games ekibinin oyunlarındaki gibi etkileşime geçebileceğiniz bir ögenin yanına geldiğiniz zaman bildirim çıkıyor. Yalnız, bu bildirimler çok hassas görünüyor. O bildirimlerin ortaya çıkacağı noktaları görebilmek için noktalara çok yakın durmamız gerekiyor ve noktaya bakıyor olmamız gerekiyor. Bu da aslında oynanışı ciddi anlamda sıkıyor.

Oynanışı sıkan bir başka şey ise ana karakterimizin çok yavaş hareket etmesi, birçok sahnenin geçilemiyor olması ve oyunda herhangi bir ipucunun bulunmaması. Karakterimizin yavaş hareket etmesi, oyunun başlarında pek rahatsız edici olmasa da ben ortalardan itibaren bu durumdan sıkılmaya başladım. Sahnelerin geçilmiyor olması da tekrarlanan sahneler için geçerli. Mesela, ben incelediğim bir ögeye yanlışlıkla ikinci kez baktıysam, o sahneyi geçmek isterim sevgili video oyunu.

Blacksad: Under the Skin

Blacksad: Under the Skin ile birçok şey sizin elinizde

Blacksad: Under the Skin oyunundaki en eğlenceli anlar, insanlarla konuştuğunuz ve onları sorguladığınız anlar; bu anlarda diyalog seçeneği özelliği aktif hale geliyor ve oyun bambaşka bir boyuta geçiyor. Bu noktada, karşınıza iki farklı sistem çıkıyor. Bu sistemlerden ilki ile standart cümleler kurabiliyorsunuz ve sınırsız zamanınız oluyor. İkinci sistemde ise kontrol ettiğimiz karakterin kişiliğini belirleyebilecek, birkaç saniyelik süreye sahip olduğunuz diyalog seçimleri bulunuyor ve hepsi başarılı.

Bu diyalog seçimleri, oyunun oynanış kısmının çok hantal olması ve sizi uykuya doğru sürüklemesini etkili olarak bozuyor. Bunun sebebi ise diyalog seçimlerinin gerçekten hikayeyi etkiliyor olması. Bu durum sizin diyalog seçimlerine önem vermenizi sağlıyor ve bazı seçimlerin süre sınırlı olması da sizin dikkatinizin sürekli olarak diyaloglarda olmasını garantiliyor. Temel oynanış ve diyalog aracılığı ile bazı ipuçlarını açabiliyorsunuz ve oyunun arayüzünü kullanarak bu ipuçlarını kullanabiliyorsunuz.

İpuçlarını farklı şekillerde birleştirerek, farklı yollara çıkabiliyorsunuz. Bunu oldukça kolay bir şekilde, kafa yormadan yapabiliyorsunuz; ipuçları çok net bir dille yazılıyor ve olayların tamamı da bir arayüz aracılığı ile sağlanıyor. Temelinde çok basit bir şey yapıyor olsanız bile bu sistem sayesinde kendinizi gerçekten bir dedektif gibi hissedebiliyorsunuz ki bu his, böylesine bir video oyunu için gerçekten önemli olan bir şey. Öbür türlü, kendimizi bir dedektiflik oyunu oynuyor gibi hissetmezdik.

Blacksad: Under the Skin, sadece bir dedektiflik oyunu değil; kendisi aynı zamanda kara film temasını taşıyor ama bu temaya dair çok da fazla bir şey göremiyoruz. Yani, zaman zaman özellikle de müziklerle kara film tadını alabiliyoruz ama çekimler ve özellikle belli sahnelerdeki renk tonları, bu video oyununun temasının kara film olduğunu bizlere çok da fazla inandıramıyor. Tabii buna tek başına kötü bir şey diyemeyiz ama yine de oyunun, belirlediği temaya sahip olabilmesini isterdik yine de.

Blacksad: Under the Skin

Bu müzikler bir harika

Blacksad: Under the Skin oyununu PlayStation 4 Pro konsolum ile 4K/HDR destekli bir televizyonda deneyimledim. Oyunda HDR desteği var mı dikkat etmedim ama aldığım görsellikten memnun kaldım. Blacksad: Under the Skin, tabii ki görselliğin ağır olduğu bir video oyunu değil; aynı Telltale Games ekibinin oyunları gibi farklı bir sanat tasarımına sahip bu yapıt. Yalnız, kaplamalar zaman zaman problemli görünebiliyordu. Bu durum da oyunun görselliğini çok bozuyordu benim için.

Performans açısından ise çok büyük bir problem yaşadığımı söyleyemeyeceğim. Yalnız, bunu söylediğime inanamıyorum ama oyunun kaç FPS olduğunu algılayamadım. Oyunun bazı anlarda 30 FPS değerine kilitlendiğine eminim ama oynanış anlarında kilitli 60 FPS mi veriliyor, stabil bir 30 FPS deneyimi mi alıyoruz yoksa oyun kendi FPS kilidini kaldırıyor da işi konsola mı bırakıyor, gerçekten anlayamadım. Yalnız, FPS değerinin değişmesinin uzun vadede can sıkıcı olduğunu belirtebilirim.

Sesler ve müzikler ise kusursuz. Öncelikle oyunun müzikleri, kesinlikle oyunun geçtiği döneme ve oyunun temasına uyum gösteriyor. Müziklerin kendisi ise gerçekten çok güzel; yani temaya uyum göstermese bile benden eksi puan almayacak kadar güzel müzikler var oyunda. Seslendirmeler ve diğer ses efektleri ise şaşırtıcı seviyede başarılı. Blacksad: Under the Skin, yüksek bütçeli bir oyun değil ve bu yüzden seslendirmelerin kötü olduğunu düşünebilirsiniz ama durum kesinlikle öyle değil efendim.

Her şeyi özetlemek gerekirse, Blacksad: Under the Skin oyununun bazı noktalarda başarılı olduğunu ama çok önemli noktalarda da büyük problemler bulundurduğunu söyleyebilirim. Mesela, oyunda kaplama problemi bulunuyor ve bunun üzerine sayısız oyun içi hata ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Oynanış ise çoğu zaman sıkıcı ve gereksiz zor bir hal alabiliyor ve sizi oyundan asıl soğutabilecek olan nokta da bu olacaktır. Blacksad: Under the Skin, sabır zorlayan ama temelinde güzel bir oyun bence.

Blacksad: Under the Skin
Blacksad: Under the Skin, Telltale Games tarafından sunulan oyunlar ile L.A. Noire arası bir deneyim sunuyor. Blacksad isimli çizgi romanı serisinin evreninde, yeni bir hikaye olarak geçen bu video oyununda hikaye üzerinden güzel bir deneyim yaşıyoruz ama oynanış, bu video oyununu ciddi anlamda geride tutuyor. Temel oynanışın sabır zorlayacak seviyede kalitesiz hissettirmesi ve birçok oyun içi hata, bu oyundan aldığımız zevki ciddi anlamda düşürüyor. Bu yüzden de Blacksad: Under the Skin oyununu indirim dönemlerinde sizlere önerebiliriz.
Olumlu
Diyalog seçme sistemi her yönden başarılı.
Gerçekten bir dedektif gibi hissedebiliyorsunuz.
Çizgi roman sekmesi gayet güzel düşünülmüş.
Müzikler ve sesler neredeyse kusursuz.
Olumsuz
Karakter, sinir bozacak seviyede yavaş ilerliyor.
Etkileşime geçilebilecek noktaları bulmak zor.
Kara film teması çok zor hissettiriliyor.
Bolca hata bulunuyor; deneyim kötü etkileniyor.
6.5
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x