Heavy Rain, çıkışını 18 Şubat 2010 tarihinde gerçekleştirdi. Ben ise oyunu daha geçtiğimiz günlerde oynadım ve bitirdim. Evet, senaryo temelli video oyunlarına bayılan, sürekli Sony ekibinin konsollarına sahip olmuş olan ben; Beyond: Two Souls oyununu severek oynayıp, Detroit: Become Human oyununu merakla bekleyen ben, bu oyunu ilk defa oynadım. Ardından da sizlere böyle bir yazı sunmak istedim. Amacım, 8 sene önce çıkmış olan bir oyunu oynadığımdaki deneyimleri, sizlere aktarmak.

Heavy Rain

Neden hiç Heavy Rain oynamadım?

Öncelikle bu oyunu, bugüne kadar neden oynamadığımı, 2018 senesinde neden oynamadığımı belirtelim. Açıkçası, oyunu neden oynamadığımı bilmiyorum. Böyle bir oyunun varlığından haberdardım, çok sevildiğini de biliyordum ama sürekli kendimi uzak tuttum. Kendi kendime, ya hiç benim tarzımda bir oyun değil bence bu, diyerek seneleri geçirdim. Geçtiğimiz haftalar içerisinde ise Detroit: Become Human oyununa ön sipariş verdim. Eğer oyuna şu an ön sipariş verirseniz, Heavy Rain oyununun PlayStation 4 sürümüne ücretsiz bir şekilde sahip olabiliyorsunuz. İşte bu şekilde elime geçti 8 senelik bu oyun. Bu arada; Heavy Rain, Beyond: Two Souls ve Detroit: Become Human oyunlarının hepsi Quantic Dream tarafından geliştirildi. Karışıklık olmasın.

Bana soracak olursanız, bu video oyunu kesinlikle zamanının ötesinde olan yapıtmış. Yani, oyunu PlayStation 4 Pro üzerinde, Super Sampling aktif bir şekilde oynadım ve oyun görsellik olarak beni çok tatmin etti. Sadece görsellik değil, oyundaki detaylar ve derinlik de beni etkiledi. Eğer bana bu oyun 2010 senesinde çıktı demiş olsaydınız, açıkçası inanmazdım. Grafiksel mevzuların haricinde, aynı Beyond: Two Souls gibi bu oyunun da bir senaryo harikası olduğunu fark ettim. Hatta Beyond: Two Souls oyunundan daha iyi Heavy Rain. Peki, neden?

Eğer yanlış hatırlamıyorsam, Beyond: Two Souls, bu oyundan çok daha çizgisel bir oyun. Yani, oynanış mekanikleri açısından değil, senaryonun ilerleyişi açısından çizgisel. Beyond: Two Souls içerisinde hayatta kalan ve ölen karakterler hep belli gibiydi. Çok az karakterin kaderi sizin elinizde idi ama Heavy Rain içerisinde öyle değil. Ekranda gördüğünüz karakterlerin neredeyse tamamımın kaderi sizin elinizde ve bu aslında senaryo açısından sayısız farklı sonucu oyuncuların eline veriyor.

İşin iyi tarafı ise, Quantic Dream ekibi piyasaya sürmeye hazırlandıkları Detroit: Become Human oyunu için de bu tip bir detay seviyesinin olacağını söylüyordu. Yani, senaryonun yazılımı, açıklığı açısından Detroit: Become Human, Beyond: Two Souls yerine Heavy Rain oyununa daha fazla benzeyecek gibi görünüyor ve bu kesinlikle iyi bir haber. Bir de kötü haberim var: Oynamış olduğum bu oyun, beni duygusal olarak neredeyse hiç etkileyemedi.

Heavy Rain

Beyond: Two Souls sanki bu konuda daha iyi idi

Beyond: Two Souls oynarken genelde gözlerim yaşlı idi. Özellikle birkaç belli bölümde, iyice kendimi kaybetmiştim. Fakat Heavy Rain benim için öyle bir deneyim olmadı. Hatta oyun boyunca, neredeyse çoğu zaman hiçbir duygu hissetmedim. Nedendir, bilemiyorum. Yani, senaryo ile alakalı en az ögeye sahip olan video oyununun senaryosundan bile etkilenebiliyordum ama bu oyun beni hiçbir duyguya sokamadı. Oysa oyunu da oldukça sevmiştim, sürekli oynamak istiyordum. Sadece oyundaki katilin kim olduğu ortaya çıkınca birazcık heyecanlandım. Açıkçası neden böyle oldu bilmiyorum ama görülen o ki, Beyond: Two Souls bazı şeyleri daha başarılı bir şekilde yapıyordu.

Sonuç olarak, eğer bugüne kadar bahsetmiş olduğum bu oyunu daha önce hiç deneyimlemediyseniz, kesinlikle oynamanızı öneriyoruz. Özellikle Detroit: Become Human oyununu bekliyorsanız, şimdi bir taşla iki kuşu vurmanın tam zamanı. Çünkü Detroit: Become Human oyununa ön sipariş verirseniz, yazımda bahsetmiş olduğum oyun size ücretsiz olarak veriliyor. Detroit: Become Human da 210 TL. Heavy Rain tek başına 90 TL civarında. Bana soracak olursanız çok güzel bir fırsat.

Etiketler:

,