Mario Golf: Super Rush

Mario Golf: Super Rush incelemesi

Mario, bir kere daha golf sahalarına kendisini atıyor.

Geliştirici
Camelot Software Planning
Dağıtımcı
Nintendo
Platform
Nintendo Switch
İnceleme Yapılan Platform
Nintendo Switch
Çıkış Tarihi
25 Haziran 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
60 USD - 520 TL
Tür
Spor
İçerik
Tekli Oyunculu ve Çoklu Oyunculu

Sinekten yağ çıkarmak değiminin video oyunu dünyasındaki yansımalarını sıklıkla görüyoruz. Super Mario markasına dair oyunlar için de bu tanımlamayı kullanabiliriz sanırım. Hemen her alanda Mario karakterinin başrolde olduğu yapımlarla karşılaşabiliyoruz. Bu kez ise elimizde Nintendo Switch için çıkışını gerçekleştiren Mario Golf: Super Rush bulunuyor. Adından anlaşılacağı üzere golf sporunu temel alan bu video oyunu, Nintendo tarafının dokunuşlarıyla farklı bir spor ve aksiyon oyunu deneyimini bizlere vaat ediyor. Peki, Nintendo Switch konsolunun bu yeni yapıtı, önemli başarılara ulaşabiliyor mu?

Elimizdeki oyunda neler bulacağımıza geçmeden önce köklü denilebilecek bir seriyle karşı karşıya olduğumuzu belirtmek istiyorum. Mario karakterini bu oyunla ilk kez golf sahalarında görmüyoruz. Pek çok okurumuz henüz doğmadan önce, 1987 yılındayken NES Open Tournament Golf veya Japonya’da lanse edilen ismiyle Mario Open Golf, oyuncularla buluşmuştu. Yıllar içerisinde Nintendo tarafının farklı oyun konsollarına da Mario Golf serisine dair oyunlar geldi. İncelemesini gerçekleştirdiğim oyundan önce gelen yapım ise Nintendo 3DS için çıkışını gerçekleştiren Mario Golf: World Tour idi.

Her ne kadar Nintendo etiketli farklı oyun konsolları için çıkışını gerçekleştirse de Mario Golf serisinin, platform türündeki Super Mario oyunları kadar popüler olduklarını söyleyemem. Mario Golf serisi için genelde Nintendo tarafının el konsolları tercih edilmiş durumdaydı. Nintendo Wii ve Nintendo Wii U konsollarında bu serinin oyunlarını görmemiştik mesela. Benzer bir durumun Nintendo Switch için yaşandığını söyleyebiliriz. Ayrıca, elimizdeki bu oyun konsolunun önemli satış rakamlarını elde etmesinin, üst kısımda belirttiğim sinekten yağ çıkarma durumunu tetiklemiş olabilir diye düşünüyorum.

Neticede karşımızda Mario Golf: Super Rush bulunuyor. Eğer bu yazıyı okuyorsanız, muhtemelen bir Nintendo Switch sahibisinizdir ve incelemesini gerçekleştirdiğim oyununun neler sunduğunu merak ediyorsunuzdur. Bahsi geçen serinin önceki oyunlarıyla fazla haşır neşir olmadığımı, ilk kez deneyecek olanlar için bu yazıda daha fazla bilgilerin barınacağını da en baştan söyleyeyim. Sizler de hazırsanız karşımızdaki video oyununda bizlere neler sunulduğuna, nelerle karşılaşacağımıza, oyunun temel mekaniklerini anlatarak başlayayım. Bakalım bu video oyunu, eğlenceli bir deneyim sunmayı başarabiliyor mu?

Mario Golf: Super Rush

Mario Golf: Super Rush ile yeniden golf sahalarındayız

Nintendo, çoğu zaman yaptığını yine yapmış ve basit mekanikler ile çeşitliliği harmanlayıp, bizlere eğlenceli bir deneyim sunmuş durumda. Mario Golf: Super Rush oyununun temelinde de güç barlarını kullanmak ve atış yönünü belirlemek bulunuyor. Seçtiğimiz karakterin birazdan anlatacağım yeteneklerine göre atışlarımızı yapıyor ve golf sporunun en temel dinamiklerini hayata geçiriyoruz. Bu serinin daha önceki oyunlarını deneyimleyenler için bazı küçük farklılıkların bulunduğunu söyleyeyim. Bu farklılıkların başında atış yaparken 3 yerine 2 güç barının bulunması ve biraz daha fazlası yer alıyor.

Bunlardan bir tanesi vuruş gücü, bir tanesi de eğim olmak üzere iki barda doğru zamanda tuşa basarak atışlarımızı yapabiliyoruz. Vuruş yönümüz de genelde en doğru nokta olarak kendiliğinden seçiliyor. Kısacası, oynaması gayet kolay bir yapım var karşımızda ama deneyim, yine de yüzeysel bir seviyede durmuyor. Tabii ki Nintendo tarafı yalnızca bu basit mekaniklerle yetinmeyerek bizlere çeşitli malzemelerle zenginleştirilmiş bir yemek sunmaktan geri kalmıyor. Nintendo tarafının bünyesindeki geliştirici ekipler her zamanki gibi oynaması kolay ve basit gibi görünen yapımlara mantıklı eklemeler yapıyorlar. Bu sayede deneyim daha da zenginleşebiliyor.

Bu eklemeler sayesinde oyuncular ne oyunu oynarken zorlanıyor, ne de detaylardan uzak ve çok sade görünen bir yapımla karşılaşıyorlar. Mario Golf: Super Rush oyununda da bahsettiğim temel atış mekanikleri çeşitli platform ve aksiyon unsurlarıyla zenginleştirilmiş vaziyette. Tercih ettiğimiz oyun türüne göre bazen karakterlerimiz, bazen de oyun alanında bu etkileri görebiliyoruz. Karakter seçimi ve geliştirme gibi dinamikler de eklendiğinde golf sporunu ve Mario markasını sevenler için eğlenceli bir video oyunu oluyor elimizde. Aynı zamanda yaşatılan deneyime bu sayede farklı çeşitlilikler de eklenmiş oluyor.

Mario Golf: Super Rush oyununun seçim ekranlarının da gayet sade bir biçimde hazırlandığını belirtmek istiyorum. Oyunu açtığımızda karşımıza en temel haliyle 5 farklı seçenek çıkıyor. Temel iki seçeneğimiz olan Play Golf ve Golf Adventure seçeneği ana menünün sol tarafını kaplarken, sağ kısımdaysa oyun rehberi, tekli meydan okumalar, oyun istatistikleri ve ayarlar kısımları bulunuyor. Henüz oyunu açtığımızda, Mario Golf: Super Rush ile asıl vakit geçireceğimiz kısımların Play Golf ve Golf Adventure seçenekleri olduğunu da kolaylıkla anlayabiliyoruz. Diğer sekmelerde ise işe yarayan bazı veriler yer alıyor.

Mario Golf: Super Rush

Eğlenceli bir golf deneyimi yaşamaya hazır mısınız?

Oyunun ana menüsünde yer alan ve orijinal adıyla Play Golf olarak adlandırılan kısımda bizleri 4 seçenek karşılıyor. Mario Golf: Super Rush oyununu farklı kılan kısımlar da burada karşımıza çıkıyor. Play Golf seçeneğini tercih ettiğimizde; Standart Gold, Speed Golf, Battle Golf ve Network Play başlıklarını oynayabiliyoruz. Standart Golf ile golf sporunun en sade halini, Nintendo eklentilerinin en az kullanıldığı kısmını deneyimleyebiliyoruz. Burada, dilediğimiz delik sayısını, karakterimizi ve oyun alanını seçerek, tekli veya bir arkadaşımızla eğlenceli vakit geçirme imkânımız bulunuyor.

Standart Golf kısmını tekli oyunculu olarak deneyimleyeceksek, 4 rakibimizle mücadele ediyoruz. Golf sporunun temel kurallarının geçerli olduğu bu kısımda en az vuruşla topu deliğe sokabilen oyuncu, en fazla puanı kazanıyor. Speed Golf kısmındaysa işlerin daha renklendiğini söyleyebilirim. Bu seçenekle birlikte platform ve aksiyon unsurları da görmüş oluyoruz. Speed Golf ile amacımız, rakiplerimizden daha önce sayı kazanmak oluyor ve bunun için koşmamız gerekiyor. Klasik golf oyunlarında atış yaptıktan sonra genellikle topun düştüğü noktaya otomatik olarak ulaşılırken, anlatmakta olduğum seçenekte kendimizi bir koşu yarışının ortasında buluyoruz.

Koştuğumuz sırada rakiplerimizi engelleyebiliyoruz ve daha hızlı koşabiliyoruz. Ayrıca, karakterlerimize özel bazı hızlanma animasyonları bulunuyor. Hızlanma animasyonlarını kullandığımızda dayanıklılığımız azalıyor. Dayanıklılığımız bir enerji barı olarak gösteriliyor. Bu bardaki enerjimiz tükendiğinde özel animasyonlar yapmak şöyle dursun, hızlı koşma işlemini bile gerçekleştiremiyoruz. Konuyla ilgili sıkıntı ise oyun alanında yer alan kalpleri toplayınca kısmen çözülüyor ve aldığımız her kalple bir miktar enerji kazanıyoruz. Özellikle arkadaşlarla aynı konsolda kapışmak için bu oyun modunu önerebilirim.

Sizlerle paylaşmak istediğim bir diğer oyun seçeneği ise Battle Golf olarak adlandırılmış durumda. Burada, oyuncuların birbirlerine olan engellemelerine bir de oyun alanının kendine özgü unsurları ekleniyor. Çeşitli patlamalar, platform engelleri ve pek çok unsurla bezenmiş oyun alanlarında, rakiplerimizden önce puanlar almamız isteniyor bu kısımda. Play Golf seçeneğinde yer alan son kısım olan Network Play ise çevrim içi müsabakaların yapıldığı bir alan konumunda. Bu arada bahsettiğim her seçeneğin kendi içinde hıza ve sayıya dayalı olarak adlandırılan bazı çeşitleri de mevcut.

Mario Golf: Super Rush

Mario Golf: Super Rush ile bir hikaye moduna giriyoruz

İncelemesini gerçekleştirdiğim yapımın bir de hikaye modu olarak adlandırabileceğimiz kısmı bulunuyor. Golf Adventure olarak karşımıza çıkan bu kısımda ilgi çekici bir maceraya başlıyoruz. Televizyondan, Mario ve diğer karakterlerin kapıştığı müsabakayı izleyen kahramanlarımız, yayının kesilmesiyle telaşa kapılıyorlar. Oluşan çeşitli soru işaretlerini çözmek adına hareket edecekken biz ve Mii karakterimiz devreye giriyor. Wario ve Waluigi karakterlerine ulaşmak adına, kendi karakterimizi geliştirerek ilerliyoruz. Giriştiğimiz bu macerayı, Mario Golf: Super Rush oyununun hem hikaye modu, hem de bir çeşit eğitim alanı olarak nitelendirebiliriz.

Golf Adventure seçeneğinde ilerledikçe karşımıza yeni bölgeler, yeni mekanikler ve zorluklar çıkıyor. Bizler bu yenilikleri deneyimlerken karakterimizi geliştirmeye başlıyoruz. Oynadığımız her deneme ve müsabakanın sonunda bize puanlar veriliyor. Bu puanlar sayesinde karakterimizin seviyesini arttırıyoruz. Arttırdığımız her bir seviyeyle de karakterimizin özelliklerini geliştirebiliyoruz. Merak eden okurlarımız için karakterimizin geliştirebilir olan özelliklerinin; güç, dayanıklılık, hız, kontrol ve top çevirebilme olduğunu da buraya not edeyim. Müsabakaları kazansak da kaybetsek de karakterimizin seviyesini atlatabileceğimiz puanları kazanabiliyoruz.

Öte yandan, Golf Adventure kısmında rol yapma oyunu türünün bazı etkilerini de görüyoruz. İlerledikçe ulaşacağımız farklı bölümler yer alıyor. Girdiğimiz her bölgede farklı bir oynanış mekaniğiyle karşılaşıyoruz. Bazen rakiplerimizden daha az vuruşla sayı yapmak hedefimizken, bazı bölgelerde rüzgar alanlarını kullanarak topu üstteki bir bölgeye atmak gibi işlevleri gerçekleştirmemiz gerekebiliyor. Golf Adventure seçeneğini bir nevi eğitim bölümü olarak adlandırmamın nedenlerinden birisi de bölgelerde karşılaştığımız farklı mekaniklerin olduğunu belirteyim. Bu içerik, temel deneyim için oldukça işe yarayabiliyor.

İlerledikçe açılan bu bölgelerdeki karakterlerle konuşmalar yapabiliyoruz. Ayrıca, bölgelerdeki mağazalardan kıyafet ve ayakkabı satın alabildiğimiz gibi farklı türlerdeki golf sopalarını da topladığımız paralarla satın alma şansımız bulunuyor. Karakterimizi geliştirerek yolumuza devam ettiğimiz Golf Adventure kısmıyla, golf temalı bir rol yapma oyunu deneyimini kısmen de olsa yaşayabiliyoruz. Tabii bu kısmın bazı olumsuzlukları bulunuyor ama onları alt kısımlardaki eksiklikler bölümünde dile getireyim izin verirseniz. Malum, birçok video oyunu kusursuz olmaktan çok uzakta ve bu oyunun da yaptığı önemli hatalar bulunuyor.

Mario Golf: Super Rush

Alıştığımız görsel kalite ve karakter çeşitliliği bizimle

Yeni nesil oyun konsollarına geçilmesiyle birlikte Nintendo Switch konsolunun görsel anlamda bir hayli geride kaldığı gibi bir gerçek var. Buna karşın, özellikle Nintendo markalarının oyunlarında bu eksiklik hissedilmiyor. Mario Golf: Super Rush oyununu deneyimlerken pek çok kısımda içim açıldı. Kullanılan renk paleti, karakterlerin tasarımları, oyun alanına olan etkilerle birlikte görsel açıdan rahatsızlık duymadım. Deneyimlerimi el konsolu olarak gerçekleştirmemin de bunda etkisi olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca, büyük ekranlı bir televizyonda ne yazık ki yer yer bazı sıkıntılı durumlar oluşabilir.

Mekan tasarımlarının da birbirini fazlaca tekrarlamadığını dile getirmek istiyorum. Bazı bölgelerde benzerlikler bulunmasına karşın oyunun hangi seçeneğini seçerseniz seçin, yeni bir bölgeye girdiğiniz hissediliyor. Gölgelendirmeler yeterli seviyede tutulmuş. Oyun açılışında ve bazı aksiyonun hızlandığı anlarda çözünürlükte düşüşler görülse de genel oynanış bu aksiliklerden etkilenmiyor. Nintendo tarafının sunduğu çeşitliliği zaman içerisinde getireceği güncellemelerle fazlalaştıracağını da sözlerime ekleyeyim. Kısaca, sıkıcı ve birbirini tekrar eden mekanlar ve oyun mekanikleriyle karşılaşmıyoruz.

Karakter çeşitliliği açısından baktığımda yine yeterli ölçüde çeşitliliğin bulunduğunu söyleyebilirim. Super Mario markasına ait pek çok karakteri Mario Golf: Super Rush oyununda seçebiliyoruz. Yazının üst kısımlarında belirttiğim üzere seçtiğimiz her bir karakterin kendine özgü yetenekleri ve özellikleri bulunuyor. Daha önceki Mario Golf oyunlarında yer almayan Pauline, Chargin’ Chuck, King Bob-omb gibi karakterleri seçebildiğimiz gibi Golf Adventure kısmında geliştirdiğimiz Mii karakterimizi de oyunun farklı seçeneklerinde kontrol etme şansımız yer alıyor. Bu sayede karakter seçenekleri daha da zenginleşiyor.

Oynanış kısmında belirttiğim üzere her bir karakterin farklı mekaniklerini, seçtiğimiz oyun modeline göre kullanabiliyoruz. Böylelikle, çeşitlilik anlamında kazanımlar görülüyor. Öte yandan, vuruşlarımıza doğrudan etki eden rüzgar faktörünü de grafikler vasıtasıyla fark etmemiz mümkün. Şiddeti yüksek rüzgarlar, görselliği etkilemeyecek düzeydeki dokunuşlarla görselliğe yansıtılıyor. Daha hafif rüzgarları ise ekranın sol üst köşesindeki bildirim kısmından gözlemleyebiliyoruz. Bu arada oyunun genel anlamda seslerini başarılı bulduğumu söyleyebilirim fakat karakterlerin seslendirilme konusuna ufak problemler var.

Mario Golf: Super Rush

Mario Golf: Super Rush oyununun eksiklikleri neler?

Mario Golf: Super Rush oyununun genel hatlarından yazı boyunca bahsettim. Belirttiğim üzere oynayabilmesi kolay ve çeşitlilik açısından çabalar gösteren bir yapım var karşımızda. Genel olarak beğenmeme karşın bu yapımda kusurlu diyebileceğim bazı noktalar bulunuyor. Bunlardan bir tanesinin oyunun oynanabilirlik süresi olduğunu söyleyebilirim. Mario Golf: Super Rush aslına bakarsanız ortalama bir tekli oyunculu yapıma göre tatmin edici bir oynanış süresine sahip fakat bana göre bu süre yeterli değil. Oyuna özellikle de 60 USD ödeyeceğiniz için bu oyun süresinin bir tık daha uzun olmasını isteyebilmeniz normaldir.

Görsel açıdan bazı sorunların olduğunu söylemiştim. Bu sorunlar çok sıkıntı vermiyor fakat özellikle Golf Adventure kısmındaki yapay zekalı karakterlerin seslendirmeleri oynayanı isyan ettirebilir. Sürekli aynı ses efektleriyle yapılan konuşmalar kulakları tırmalıyor. Nintendo tarafının birinci parti oyunlarındaki bu ses çeşitliliğinin genel bir sorun olarak sürdüğünü gördüm. Mario Golf: Super Rush oyununu satın alanların da kısa sürede bahsettiğim sıkıntının farkına varacaklardır. Özellikle uzun vadede, bahsetmiş olduğum bu problem birçok oyuncunun canını sıkabilir diye düşünüyorum.

Yaz aylarının etkisini hissettirdiği şu günlerde oyuncular için en kullanışlı oyun konsollarından birisinin Nintendo Switch olduğunu gördüm. Özellikle tatil yerlerinde portatif bir oyun konsoluyla vakit geçirmek hayli eğlenceli oluyor. Bu oyun konsoluna sahip olan birisi de yeni bir birinci parti oyunla vaktini en güzel şekilde geçirmek isteyecektir. Mario Golf: Super Rush, bu bahsettiğim oyun olabilir mi, sorusunu sorduğumdaysa net bir yanıt veremiyorum. Eğer, golf sporuna merakınız varsa, arkadaşlarınızla birlikte video oyunu deneyimi yaşamak sizi mutlu ediyorsa, doğru yerde olabilirsiniz.

Günün belli bir bölümünde, Mario Golf: Super Rush ile hayli eğlenceli anlar yaşamak, kahkahalarla dolu kapışmaları deneyimlemek güzel olacaktır. Öte yandan, tekli oyunculu olarak uzun süre geçirmek isteyen okurlarımız biraz daha temkinli yaklaşabilirler. Yazının üst kısımlarında ifade ettiğim gibi bir mevsimi idare ettirebilecek bir oyun yok karşımızda. Günün büyük bir kısmını Nintendo Switch konsoluyla geçirenler için Mario Golf: Super Rush oyununun kolay tüketilir bir yapım olduğunu söyleyebilirim. Tabii farklı bir tür, farklı bir tema gibi yenilikleri arayanlar varsa, bu yapımla keyifli bir deneyim yaşamamaları için önlerinde büyük bir engel yok.

Mario Golf: Super Rush
Mario Golf: Super Rush
Olumlu
Mario Golf serisini üst seviyelere taşıyabilen bir oyun.
Kolayca oynanabilmesi ve zengin içeriklere sahip olması.
Arkadaşlarla birlikte aynı konsoldan oynamak çok eğlenceli.
Golf Adventure içeriğinin yapısı ve rol yapma kısımları başarılı.
Olumsuz
Tekli oyunculu olarak uzun süre oynamaya uygun değil.
Fiyat etiketi, sunulan içeriklere göre biraz pahalı.
Bölümlerdeki zorluk düzeyinde dengesizlik mevcut.
Yapay zekanın seslendirmeleri kulakları tırmalıyor.
8