God Eater 3

God Eater 3 incelemesi

Monster Hunter ama değil.

Özellikle geçtiğimiz senelerde Asya tarafından bolca video oyunu gördük Batı’ya gelen. Bu oyunlardan bir tanesi Monster Hunter: World idi. Bu video oyunu serisi, tabii ki Batı’ta da popülerdi ama asıl kitle, Asya tarafındaydı. Bu seriye benzeyen bir başka seri de yer alıyordu hayatımızda bu serinin en yeni oyunu da 2019 senesinde Batı içerisinde çıkışını gerçekleştirmişti. Bu oyun, tabii ki God Eater 3 ve bizler de sonunda, çıkışından neredeyse 1 sene sonra, bu oyunu oynama imkanı bulabildik ve inceledik.

God Eater 3

God Eater 3 ile tanıdık bir deneyim yaşıyoruz

Monster Hunter serisine uzak olsam da Monster Hunter: World, aylarca severek oynadığım bir video oyunu idi ve God Eater 3 ile de tanıdık bir deneyim yaşadık. Yalnız, bu video oyununda çok daha hızlı ve aksiyon dolu bir oynanış görüyoruz ki bildiğim kadarıyla serinin önceki oyunlarında da durum aynı idi. Bu aksiyon dolu, hızlı oynanış ise tabii ki kendimizden katlarca büyük varlıkları öldürmemiz ile birleşiyor. O varlıkları öldürebilmek için ise yine dev gibi farklı silahlar kullanıyoruz. Yani, oyuna yabancı değiliz.

Bahsettiğim o silahlara God Arc deniyor ve bu video oyununda da eski yapıtlardan bazı God Arc silahları bulunuyor. Bunun üzerine, yeni eklenen birkaç önemli God Arc silahları da bu oyunda yer alıyor. Her silah, oyuncuya farklı yetenekler ve kombolar sunabiliyor. Mesela, bir God Arc ile havada yürüyebilmek mümkün oluyor ve savaşı bambaşka bir seviyeye taşıyabiliyorsunuz. Oyundaki silahların geneli de zaten o bahsettiğim hızlı ve aksiyon dolu bir oynanışı sürekli olarak destekliyor, yavaş bir silah göremiyoruz.

Serinin önceki oyunlarına göre God Eater 3 oyununda Burst Arts isimli bir sistem bulunuyor. Bu sistem sayesinde, eski oyunlardan eklenen silahlar çok daha farklı şekillerle kullanılabiliyor. Yani, geçmişte kullandığınız silahı bu oyunda, Burst Arts ile elinize aldığınız zaman farklı bir deneyim yaşıyorsunuz. Burst Arts sayesinde dövüş hareketlerinizi değiştirebiliyorsunuz ve yeni komboları ortaya çıkartabiliyorsunuz. Ayrıca, bu sistem Effects denen bir başka sistem ile de geliştiriliyor.

Demek istediğim şudur ki God Eater 3 ve Monster Hunter: World, temelde birbirine benzese de iki video oyununun da aslında hareket ve dövüş anları farklı sistemlere dayanıyor. Mesela, incelediğim bu video oyununda derin bir özelleştirme ile hızlı ve aksiyon dolu bir oynanış sunuluyor. Monster Hunter: World ise taktikselliğe çok daha fazla önem veriyor, daha yavaş bir oynanış sunuyor. Aslında bu da bahsettiğim iki video oyununu ayıran en önemli noktalardan bir tanesi bana göre.

God Eater 3

Kendi karakterimizi oluşturarak oyuna başlıyoruz

God Eater 3, yeterli detaylılığa sahip bir karakter oluşturma ekranı ile açılıyor. Ardından da ufak bir öğretici sistemler ardından oyun ile baş başa kalıyoruz. Eğer bu serinin önceki oyunlarını oynadıysanız veya Monster Hunter: World oyununu oynadıysanız, bu oyunun da temelini hemen öğrenebilirsiniz. Bu temelde, bir menüden görev seçmek ve görev alanına gidip, dev gibi yaratıkları öldürmek yatıyor. Öldürdüğümüz bu varlıkların da ganimetlerini topluyoruz ve kendimizi geliştiriyoruz.

Bu geliştirme sistemi, yine tanıdık bir şekilde karşımıza çıkıyor: Silahlarımızı ve zırhlarımızı geliştiriyoruz. Yalnız, bu video oyunundaki görevlerin ve karakterimizi geliştirme sistemlerin, önceki oyunlarına göre daha basit olduğunu söylemem gerekiyor ve bu bence kötü bir şey değil. Ben, bu serinin önceki oyunlarını çok az oynadım ve oynarken de rahat edememiştim. God Eater 3 ise eski oyunlardan rahatsız olduğum bazı gereksiz karışıklıkları kaldırmış gibi görünüyor. Yani, oyun kısmen daha düz.

Tabii bu video oyununun, önceki oyunlarına çok yakın olması her zaman iyi şeyler ifade etmiyor. Mesela, Monster Hunter: World, serisine sadık kalan ama birçok yenilik sunan bir video oyunu. God Eater 3 de serisine sadık kalıyor ama Monster Hunter: World kadar yenilik sunamıyor ne yazık ki. Yani, bahsettiğim o diğer oyun kendisini birkaç adım ileriye atmak istiyor ve bunu belli edebiliyor. Fakat incelemiş olduğum video oyunu, sadece en güvenli yoldan yeni bir devam ürünü olabilmek istiyor.

Bu durumu, oyunun hikayesinde bile görebiliyoruz. God Eater 3, bir önceki oyundan seneler sonra geçiyor ve diğer oyunlarda olduğu gibi yine bir kıyamet vuruyor dünyayı. Evet, oyunun hikayesi, eski oyunlara göre bir tık daha başarılı ama bu oyunun hikayesini, bir önceki oyunun üzerine koyarsanız, eminim ki her şeyi size gayet güzel görünecek; bu seri için sürekli olarak belirlenmiş bir taslak izleniyor. Bu taslak da ne yazık ki bir süre sonra inanılmaz kendisini tekrar ediyor ve sıkıcı oluyor.

God Eater 3

God Eater 3, arkadaşlarınızla büyük bir eğlence sunuyor

God Eater 3 oyununu PlayStation 4 Pro konsolumda deneyimledim ve oyunun tamamını tek başıma deneyimledim. Tabii bazı içerikler vardı ki internet aleminden tanımadığım insanlarla birlikte takım olmam gerekiyordu. Şimdi, oyunun ana hikaye içerikleri de Raid tarzı diğer içerikler de eşli oyunculu şeklinde oynanabiliyor ve tahmin ediyorum ki eğer bu video oyununu arkadaşlarınızla oynarsanız, iki kat daha fazla eğlence alabileceksiniz. Özellikle Raid ve Assault tipi içerikler, arkadaşlarla oynamak için.

Yalnız, tüm bu içeriklerde ortak bir sorun görebilirsiniz: Çevre detayları, inanılmaz sıkıcı. Bu video oyunundaki bölüm tasarımları ortalama ile ortalama üstü arasında değişse bile bölümlerin arkaplanları inanılmaz basit, sıradan, sıkıcı ve kendisini tekrar eden bir yapıya sahip. Tahmin edersiniz ki böyle bir tasarım kararı da oyunun genel deneyimini pek olumlu yönden etkilemiyor. Tam aksine, God Eater 3 ile izlenen bu yol, benim bölümleri tekrar oynamamı engelliyor; aynı şeyi tekrar görmek istemiyorum.

Şimdi, oyunun görselliğinden ve performansından biraz bahsetmek istiyorum. Açıkçası oyunun görselliği, serinin geçen oyunlarına göre pek iyileştirilmemiş ama bunun en temel sebebi, kaplamalar. Eğer işin içine efektleri katarsanız, kesinlikle görsel anlamda hoş bir deneyim yaşıyorsunuz. Performans konusunda da PlayStation 4 Pro konsolumda herhangi bir problem yaşamadım. Ses ve müzik kısmı ise ortalama idi; akılda kalıcı bir şey pek bulunmuyordu. Bu yüzden çok da etkilenmedim o kategoriden.

Yani efendim, eğer Dauntless ve Monster Hunter: World gibi oyunlara benzeyen, anime görünüşlü bir video oyunu arıyorsanız, God Eater 3 oyununu sizlere öneririm. Bu oyun, serinin önceki oyunlarına göre bir tık daha iyi ama bu daha iyilik, benzerlikler yüzünden kendisini pek belli edemiyor. God Eater 3, sanki bir önceki oyunun makyajlanmış bir kopyası gibi hissettiriyor zaman zaman. Bu yüzden de bu video oyununu sadece indirim dönemlerinde sizlere önerebilirim.

God Eater 3
God Eater 3, serisinin bir önceki oyunlarına çok benziyor ve bölüm tasarımlarında da büyük tembellikler bulunduruyor. Buna rağmen, Dauntless ve Monster Hunter: World oyunlarının aksine aksiyon dolu ve hızlı bir oynanış sunuyor bu yapıt. Bu yüzden de aslında God Eater 3, tercih edilebilir bir video oyunu gibi görünüyor. Yine de indirim olmadığı sürece bu oyunu tam fiyatı üzerinden satın almanızı önermiyorum efendim.
Olumlu
Rakiplerine göre hızlı ve aksiyon dolu oynanış.
Silah ve zırh geliştirmek yeterince derinliğe sahip.
Dev gibi varlıkları öldürmek her zamanki gibi eğlenceli.
Olumsuz
Bölüm tasarımlarındaki tembellikler.
Sesler ve müzikler yeterince ortalama altı.
Hikayeye yine pek önem verilmemiş.
7.2
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x