İlk çıkan video oyunundaki ve ilk gösterime giren sinema filmindeki Lara Croft karakterlerini hatırlıyor musunuz diye sormayacağım. Zira yaşı uygun olan her okurumuzun aklında yer ettiğine eminiz. Hem video oyununda, hem de sinema filminde öyle dokunaklı bir etki bıraktığını da söyleyemeyiz muhtemelen. Kimsesiz kalan bir kız çocuğu hikayesi, aslına bakarsanız gayet duygusal bir durum oluşturabilirdi ama oradan oraya atlayan bir karakter olarak tanıdık biz Lara Croft’u. Serinin devamı olacak Shadow of the Tomb Raider oyununda ise, bu haşarı karakterin biraz durulacağına dair demeçler çalınıyor kulağımıza. Arzu ederseniz devamını, haberimizde anlatalım.

Shadow of the Tomb Raider oyununda, farklı bir Lara Croft göreceğiz

Oyunun geliştiricisi olan Eidos Montréal ekibi tarafından yayımlanan, geliştirici günlüğü tadındaki yeni bir video, esasen oyunun yapısı ve seçenek çeşitliliğini anlatmayı amaçlıyordu. Bu konular da anlatıldı ama videonun en dikkat çeken noktaları; tabii ki oyunun bütününden ziyade, doğrudan Lara Croft karakteriyle ilgili olan bölümlerdi. Shadow of the Tomb Raider oyununun kıdemli oyun direktörü Daniel Bisson tarafından yapılan açıklamalara göre; serinin son oyunu, serinin daha önceden çıkışını gerçekleştiren diğer oyunlarından çok daha duygusal olacak.

Acaba Shadow of the Tomb Raider içerisinde farklı finaller olacak mı?

Ayrıca yeni oyunda Lara Croft, kendi içsel yolculuğuna odaklanacak ve kişisel duygusallık ile oyunun hikayesi içselleşecek. Kısaca anlatılanlara bakıldığında, macera ve aksiyondan ziyade, üzerinde çalışılmış derin ve duygusal bir hikaye örgüsünün akıldakalacağını anlıyoruz. Tabii Eidos Montréal ve Crystal Dynamics ekipleri; duygusal hikaye ve aksiyon dolu oynanışı başarılı bir biçimde harmanlarsa, çok daha akılda kalıcı bir yapıma imza atacaklarını ekleyelim.

Öte yandan Daniel Bisson tarafından yapılan açıklamalarda, Lara Croft’un yapacağı seçimlerin önemine de dikkat çekiliyor. Düz bir ilerleyişten ziyade, oyuncuya özgürlük sunan ve tercih hakkı vermek isteyen geliştirici ekip, oyun boyunca yapılacak seçimlerin öylesine ve anlamsız olmayacağını belirtiyor. Artık oyundaki seçimlerin, oyunun dünyası üzerinde derin bir etkisi olacağını ifade eden Daniel Bisson; farklı bir Tomb Raider oyunu göreceğimizin altını çiziyor. Tecrübeli video oyunu geliştiricisinin ifadelerine baktığımızda, oyunun yapısıyla ilgili daha derin bilgilerin E3 2018 sırasında paylaşılacağını öğreniyoruz. Son olarak eklemeden geçmeyelim, Shadow of the Tomb Raider; PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için 14 Eylül 2018 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek.

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster