Reuters platformunun üç farklı kaynağına göre, Tencent şirketinin Elden Ring oyununun akıllı telefonlar için bir versiyonu üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Tencent Holdings ve Sony Interactive Entertainment, 2022 yılında Elden Ring oyununun geliştiricisi olan FromSoftware şirketinin yaklaşık üçte birini satın almak üzere bir araya geldi; Tencent, FromSoftware şirketinin hisselerinin %16,25’ine sahipken, Sony de %14,09’una sahip. Geri kalan her şey, FromSoftware cephesinin ana şirketi olan Kadokawa Corporation tarafına ait.

Tencent, yatırımı yaptığı sırada Elden Ring için bir mobil oyunu gibi herhangi bir potansiyel projeden bahsetmemişti. Bu sırada Tencent, dünyanın en büyük oyun şirketi – hem Çin’in devasa oyun pazarında önemli bir oyuncu, hem de 2015 yılında Tencent tarafından satın alınan League of Legends oyununun geliştiricisi olan Riot Games gibi Çin dışındaki yayıncılar ve geliştiriciler üzerinde büyük bir etkiye sahip.

Elden Ring ise dünya çapında 20 milyondan fazla kopya satarak 2022’nin en büyük oyunlarından biri haline geldi. Ünlü oyun yapımcısı Hidetaka Miyazaki’nin yönettiği oyunda Game of Thrones’un yazarı George R. R. Martin’in ek etkileri ve dünya inşası bulunuyor. Elden Ring, The Lands Between adlı geniş ve güzel bir dünyada geçen fantastik bir aksiyon oyunu.

Reuters cephesine göre Tencent, Elden Ring oyununu Genshin Impact tarzında uygulama içi satın alımlarla oynaması ücretsiz bir oyun haline getirmeyi planlıyor. Elden Ring, mikro ödemelerle birlikte bir alıllı telefon ekranına nasıl sığacak? Bu henüz net değil. Reuters, Elden Ring oyununun mobil versiyonu için geliştirmenin yavaş olduğunu söyledi. Birkaç gün önce Reuters, Tencent şirketinin para kazanma stratejisindeki sorunlar nedeniyle Nier için hazırlanan mobil oyununu iptal ettiğini de bildirmişti. Tencent, League of Legends: Wild Rift oyununun piyasaya sürüldüğünden bu yana mevcut markaya dayalı büyük bir hit bulmakta zorlandı.

Reuters cephesine göre, League of Legends: Wild Rift oyununu piyasaya sürdüğünden bu yana mevcut fikri mülkiyete dayalı büyük bir hit bulmakta zorlanıyor ve sonuç olarak oyun işi zorlanıyor. Tencent şirketinin yönetim kurulu başkanı olan Pony Ma geçen hafta yaptığı açıklamada, rakipleri yeni ve başarılı oyunlar geliştirdikçe şirketin geride kaldığını hissettiğini söyledi ve hiçbir şey başaramamış gibi hissediyoruz dedi.

AAA seviyesindeki oyunların mobile getirilmesi duyulmamış bir şey değil. Capcom, geçtiğimiz yıl Resident Evil 4 oyununun yeniden yapımını akıllı telefonlara taşıdı. Oyunun bir kısmı ücretsiz olarak oynanabiliyor ama tüm oyuna erişim için 60 USD ödemek gerekiyor. Death Stranding de iPhone üzerinde 20 USD karşılığında oynanabiliyor. Bu oyunlar ile potansiyel bir Elden Ring portu arasındaki en büyük fark fiyatlandırma yapısıdır; bunun gibi büyük bir deneyim için oyuncuların alışık olduğu şey peşin ve daha büyük bir fiyat etiketidir, mikro ödemeler değil.


Elden Ring için internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


Etiketler:

,