Riverbond

Riverbond incelemesi

Nintendo Switch kullanıcıları da diğer platformlara çıkan bu eğlenceli oyunu deneyimleyebilecekler.

Mini minnacık, pikselleri kocaman, eğlenceli mi eğlenceli karakterlerden oluşan bir video oyununun incelemesiyle beraberiz. Öncesinde PC, PlayStation 4 ve Xbox One için çıkışını gerçekleştiren Riverbond, şimdi Nintendo Switch kullanıcıları için satışa sunuluyor. İzometrik kamera açısına sahip bir aksiyon oyunu istiyorsanız, bu deneyimi yaşarken kaybetme korkusu olmamasını diliyorsanız, gelin birlikte bu şirin mi şirin oyun bizlere neler sunuyor diye bakalım.

Riverbond

Riverbond ile tek oturuşta bölüm bitirme zevki

Okumakta olduğunuz inceleme yazısı Riverbond oyununun Nintendo Switch sürümünü kapsıyor diye diğer platformların kullanıcıları üzülmesin. Henüz bu yapımı oynamayan okurlarımız için karşılaştırmalar da yapacağımı en baştan söyleyeyim. Gerçi oyunun yapısı itibariyle öyle her platformda ayrı mekanikleri ya da grafikleri barındırıyor diyemem ama yine de ufak tefek farklılıklar bulunuyor.

Dilerseniz, farklılıklardan önce ortak noktalarımıza, paylaştıklarımıza bakalım, dersem de kamu spotu gibi bir cümle olacak. Ben konuyu dağıtmadan Riverbond oyununun, üst kısımda belirttiğim gibi izometrik kamera açısına sahip bir aksiyon oyunu olduğu kısmını belirterek inceleme yazısında ilerlemeye başlayayım. Uzaktan bakıldığında, Diablo serisi ve türevleri gibi bir rol yapma oyununun sevimli versiyonu olduğu sanılmasın incelediğim bu yapımın.

Oynanış mekanikleri açısından, izometrik rol yapma oyunlarına dair pek çok özellik barındırmasına karşın Riverbond, kesinlikle bir rol yapma oyunu değil. İsterseniz bu oyunun ne olmadığından çok ne olduğunu anlatayım, konuya uzak olan okurlarımız daha rahat anlayacaktır. İncelemekte olduğum bu oyun, oyuna girerken istenilen temanın ve bölüm sonu canavarının seçildiği, kaydetme özelliği olmadan o bölümü bitirmemiz gereken bir video oyunu.

Bir diğer deyişle, bu yapımda bir ilerleme mekaniği bulunmuyor. Riverbond, arkadaşlarınızla ya da kendinizle bir meydan okuma yarışına girebileceğiniz bir yapıya sahip. Oyun hiç zor değil, düşmanlar tarafından öldürüldüğümüzde büyük cezalar almıyoruz. Bu yolculukta toplayabildiğimiz puanlar da geçilebilmesi gereken kısım oluyor. Karışık geldiyse, oynanış mekaniklerini biraz daha açarak devam edeyim.

Riverbond

Mesele, bölümü bitirmek değil, herkesten iyi bitirmek

Bu kadar basit bir oynanış mekanizmasını anlatırken işi zorlu bir hale getirmek istemiyorum. Belirttiğim gibi henüz oyuna girerken bir tema seçmemiz gerekiyor. Her bir temayı seçerken, seçim yaptığımız alan üzerinde bulunan arkadaş, bizim bölüm sonu canavarımız oluyor. Seçtiğimiz temaya ait tam sayamadım ama yanılmıyorsam 5 tane kısa bölümü geçmemiz gerekiyor.

Her bir temanın içerisindeki her bir bölümün farklı bir yapı sunduğunu söyleyebilirim. Bazı bölümlerde mini bir bilmece çözmemiz gerekirken bazılarında keşif yeteneğiyle işaretlememiz gereken parçaları bulmaya çalışıyoruz. Keşif dediysem, öyle saatlerce yol bulmaya çalışacağımızı aklınıza getirmeyin lütfen. Küçük haritanın içerisinde gezindiğimizde ve düşmanlar tarafından öldürülmeden ilerlediğimizde bir türlü bölümler ilerliyor.

İşte bu bölümler geçildikten sonra karşımıza bir bölüm sonu canavarı çıkıyor. Onu yenmek de zorlu değil. İnceleme yazısı boyunca söylediğim gibi bu oyundaki ana amacımız bölümleri bitirmekten ziyade daha çok puan toplayıp bitirebilmek olacaktır. Kaydetme sistemine gerek duyulmadan tasarlanan her bir temayı yaklaşık olarak yarım saat içerisinde bitirilebilirsiniz.

Temalar demişken, her bir temanın kendine özgü özellikler ve düşmanlar barındırdığını söylemeden geçmeyeyim. Gayet eğlenceli oynanış mekanikleriyle sunulan bölümler, oyunun tek düze ilerlemesini engelliyor. Birbirinden bağımsız olan, farklı bölüm geçme sistemlerine ve farklı düşmanlara sahip olan Riverbond oyununun her açışta ilk kez oynuyormuş gibi oynanmadığı uyarısını da yaparak devam edeyim.

Riverbond

Riverbond, karakter geliştirme mekanikleri barındırıyor mu?

Geneline bakarsak, Riverbond oyununun bir ilerleme sistemine sahip olmadığını görüyoruz. Üst kısımda da anlattığım gibi her bir temanın içerisindeki bölümler kendi içerisinde oynanabiliyorlar. Bu bölümleri oynarken kazandığımız silahlar da kalıcı değil, o bölüme ait oluyorlar. Bu arada oyundaki silah ve savaş mekaniklerinin gayet eğlenceli bulduğumu söyleyeyim.

Hem yakın dövüş silahları hem de uzak dövüş silahları kullanılabilen bu oyunun dövüş sistemi, oyunu deneyimlerken hiç sırıtmıyor. Gayet eğlenceli biçimde tasarlanan silahlar, yine üst kısımda anlattığım temalar ve bölümler gibi farklılık gösteriyor. Kontrol ettiğimiz minnak karakterinizin 5 adet silah taşıma şansı bulunuyor. Eğer rekabetçi bir yapıyla, yani kazanılan puanı geçmek amacıyla bu oyunu oynuyorsanız, daha hızlı ilerleyebileceğiniz silahları seçebilirsiniz.

Benzer yapıdaki aksiyon oyunlarında olduğu gibi ateşli silahlar düşmanların canını daha az alırken, yakın dövüş silahları biraz daha fazla incitici olabiliyor. Vurma tuşuna basılı tutarak bazı farklı kombinasyonları da deneyebiliyorsunuz. Riverbond oyununun tümü değerlendirildiğinde oldukça eğlenceli ve yeterli silah çeşitliliğinin bulunduğunu söyleyebilirim.

Bu arada başlıkta belirttiğim sorunun yanıtını vereyim: Riverbond oyununda bir karakter geliştirme sistemi bulunmuyor. Her bölüme en baştan ve benzer imkanlarla başlıyoruz. Bölümlerin içerisinde kazanılan silahlar dahi farklılık göstermiyor ve eğer rekabet edilecekse eşit şartlar sunulmuş oluyor. Yalnızca, karakter kaplamaları kazanabiliyoruz ki onların arasında da pek farklılıklar bulunmuyor.

Riverbond

Bu oyunun Nintendo Switch sürümü farklı mı?  

Hemen üst kısımdaki başlığı coşkuyla yanıtlamak isterdim ama ne yazık ki oyunun Nintendo kullanıcıları için çok büyük sürprizleri bulunmuyor. Aynı yapımın PC sürümünde 8 farklı bölüm seçilebiliyorken, Nintendo Switch sürümünde 9 bölümün seçilebilir olduğunu gördüm. Bir de Riverbond isimli bu oyunun Nintendo Switch sürümünde King’s Garden isimli hediyelerin kazanıldığı bir sosyalleşme alanı bulunuyor.

Aslına bakarsanız, bir yapımın Nintendo Switch sürümünün PC ve diğer konsollarla benzer olmasının olumsuz bir durum olduğunu söyleyemeyiz. Teknik açıdan daha düşük bir cihazın, diğer platformlarda aynı performansı sergilemesi, başarılı olarak nitelendirilebilir. Açıkçası, çıkış süresinin farklı olmasından ötürü, bu oyunun Nintendo Switch sürümünde çeşitli aksaklıklarla karşılaşacağımı düşünüyordum ama yanılmışım.

Karşımızda, performans anlamında gayet olumlu bir yapım duruyor. Tamam, bu oyunun çok güçlü sistemlere ihtiyaç duyan bir yapısı yok ama en azından benim gördüğüm kadarıyla sorunsuz bir video oyunu deneyimi sunmasını takdir edebiliriz. Bu arada oyunun piksel sanatı temelli grafiklere sahip olduğunu görsellerden görüyorsunuzdur. Şahsen bu tekniği pek benimsemesem de bu yapımda oldukça iyi durduğunu belirtebilirim.

Bir nevi Minecraft evrenindeymiş hissi veren yapımın sesleri de sunduğu içerikler göz ününe alındığında sınıfı geçer seviyede. Yalnız, resmin tamamına baktığımızda sorunsuz, eğlenceli bir yapım görsek de sunulanın oldukça sınırlı bir yapı olduğunu hatırlamak lazım. Bir de sürükleyicilik açısından elimizde yeterli bir malzeme sunulmayınca, oynama isteği biraz oyuncuların birbirleriyle kapışma isteğine veya kendi rekorunu geçebilme hırsına bağlı bırakıldığını söylemek gerekiyor.

Riverbond

Nintendo Switch kullanıcıları bu oyunu satın almalı mı?

Bazı video oyunlarının göründüğünden fazlasını sunduğunu biliyoruz. Bağımsız geliştiricilerin, sıklıkla oyuncuları şaşırtan işler çıkarabildiği dönemleri de hali hazırda yaşıyoruz. Riverbond da açık söylemek gerekirse böyle bir yapım olabilirmiş ama şahsıma göre sürükleyicilik açısından biraz sınıfta kalıyor. Nintendo Switch sürümü için eldeki 9 temayı oynayıp bölüm sonu canavarlarını yendikten sonra geriye oyuncuları harekete geçirecek bir içerik kalmıyor.

Üst kısımlarda söylediğim gibi bir oyuncu kendisiyle veya başka bir oyuncuyla rekabet içine girmediği takdirde bu yapımı defalarca oynamaya dair bir isteği içerisinde bulamayabilir. Belki, oyundaki bölümler tek bir hikayeye oturtulsaymış ve karşımızda 9 bölüm sonu canavarı barındıran, 45 bölümlük tek bir ilerleyişe sahip oyun sunulsaymış daha etkileyici olabilirdi.

Burada, eldeki malzemenin yanlış kullanıldığını söylesem de bazı oyuncular için bu durum aksine olumlu bir etki de oluşturabilir. Dilediği bölümden başlayıp yarım saati biraz geçen eğlenceli dakikaları yaşamak, bitince kapatıp sıkıntısız biçimde hayata devam etmek de güzel gelebilir. Bu arada, her bir bölümün fazlaca kolay olması da Riverbond oyununu biraz daha yaşı küçük oyunculara yöneltiyor.

Yine de eğlencelik, sizi bunaltmayan, kısa süreli yolculuk deneyimlerinde yanınızda olmasını istediğiniz bir oyun arıyorsanız, Riverbond büyük bir pişmanlık oluşturmayacaktır. Küçük yaştaki oyuncular için de kolay ve keyifli bir deneyimin sunulduğunu belirtebilirim. Eldeki malzemeye göre başarılı sayılabilecek bir video oyunu olarak Riverbond isimli yapımı nitelendirerek sözlerime izninizle son vermek istiyorum.

Riverbond
Bir süre önce; PC, PlayStation 4 ve Xbox One için çıkışını gerçekleştiren Riverbond, Nintendo Switch sürümüyle diğer platformlardan aşağı kalır bir performans sunmuyor. Eğlenceli yapısı ve piksel bazlı grafikleriyle gayet keyifli görünen yapım, 9 farklı tema ve bölüm sonu canavarıyla Nintendo Switch kullanıcılarının beğenisine sunulmuş durumda. Genel yapısı itibariyle fazla sürükleyici unsurlar barındırmayan bu yapım, daha çok küçük yaştaki oyuncular için ideal gibi görünüyor. Tabii, rekabet etmeyi seven ve sıkıntısız bir oyun deneyimi sürmek isteyen her yaştaki kullanıcı da bu eğlenceli ve kolay deneyimi tadabilir.
Olumlu
Eğlenceli oynanış mekanikleri oyunun geneline yedirilmiş durumda.
Her bir temanın ve bölümün kendine özgü özellikleri ve çeşitliliği bulunuyor.
Meydan okuma anlamında oynandığı takdirde, eğlencesi birkaç kat daha artabiliyor.
Nintendo Switch sürümü, PC ve diğer konsollara benzer bir performans gösteriyor.
Olumsuz
Kısıtlı bir alana sahip ve gerekli sürükleyici etkenleri barındırmıyor.
Bölümlerde kaydetme özelliğinin olmaması.
Oyunun geneli fazla kolay ve oyuncuyu zorlamıyor.
Nintendo Switch sürümünde yeterli içerik farklılıkları yer almıyor.
7.4
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x