Mario vs. Donkey Kong oyununun Nintendo Switch yeniden yapımı, 2004 senesinin orijinal oyunundaki bulmaca-platform formülünün kıvılcımını tam olarak kaybetmediğini gösteriyor. Geçmişte bu kurtarma yolculuğundaki bulmaca odalarında takla atmak eğlenceliydi, şimdi daha da eğlenceli. Yeni kaydedilen sesler ve geliştirilmiş HD tipi grafikler, bu video oyununun modern bir izleyici kitlesine sunarken, geri dönen oyuncular için yeni içerikler ekliyor.

Mario vs. Donkey Kong oyununa eklenen cila, bulmaca-platform türünün dışında kalan oyuncuları çekmek için yeterli mi? Böyle bir şeye gerek var mı? Bu yapıtı bulmaca ve platform oyunlarından hoşlanmayanlara tavsiye etmek zor olsa da türe biraz ilgi duyanlar bile burada çok keyif alacaktır diye düşünüyorum. Yapıtın temel oynanış döngüsü 2004 senesinden bu yana değişmedi. Mini-Mario oyuncaklarını Donkey Kong çaldı ve geri almak için mini boyuttaki bulmaca odalarını çözmek gerek.

Hemen hemen 2004 senesinin orijinal oyunundaki tüm içerik, yeni bir kat HD tipi boya ile 2024 yılına taşınıyor. Orijinalin kaçırılacak tek yönü, Game Boy Advance versiyonundaki büyüleyici ses performanslarının bir kısmı… Sonuç olarak, Mario vs. Donkey Kong oyununun Nintendo Switch için yeniden yapımı, sıkıştırılmış orijinal versiyonundan aldığından çok daha fazlasını eklemeyi başarıyor. Belki de en önemli eklenti oyunun yeni işbirlikçi modu.

Mario vs. Donkey Kong içerisinde artık iki oyuncu herhangi bir aşamada aynı anda bulmacaları birlikte çözebiliyor. Hepsinden iyisi, ikinci oyuncu benzersiz seslendirmeler ve animasyonları olan yepyeni bir oynanabilir karakter olan Toad’u kontrol ediyor. Oyunu birlikte oynayacak kimseniz olmasa bile, bu yeniden yapıma eklenen pek çok başka eklenti var. Örneğin, her biri kendi Artı seviyelerine sahip iki yeni Dünya var. Ayrıca her etabı geçmek için belirli süreleri olan yeni bir Zamana Karşı Yarış modu da var.

Mario vs. Donkey Kong

Mario vs. Donkey Kong oyununun yeniden yapımı, kısıtlayıcı zaman sınırını kaldıran, her aşama için kontrol noktaları ekleyen ve vurulma sayınızı artıran bir Gündelik Mod da sunuyor. Bunlar klasik oyuna yeni içerik ve modern kolaylık sağlayan sağlam eklemeler. Ancak bu, oyunun orijinalinden hiçbir şey kaybetmediği anlamına gelmiyor. Orijinal sürümdeki o yüksek oranda sıkıştırılmış ses ve seslendirme yeniden yapımda da ne yazık ki karşımıza çıkmıyor.

Charles Martinet, orijinal oyunda Mario’yu seslendirerek harika bir iş çıkarmıştı ama bu yeniden yapım için seslendirmenin yalnızca bir kısmını yapıyor ve unutulmaz satırların çoğu tamamen hariç tutuluyor. Shy Guy ve Donkey Kong ise tamamen yeniden seslendirildi, bu sefer daha az unutulmaz replik olsa bile en azından Charles Martinet bu yeniden yapım için hala Mario’yu seslendiriyor. Benim favorim ise Mario vs. Donkey Kong içerisindeki elden geçirilmiş müzikler.

2004 yılının orijinalindeki caz müziği, gerçek enstrümanlar ve canlı performanslarla canlandırılmış. Tüm düzenlemeler son derece iyi yapılmış ve sahnelerin arka planında üst düzey bir caz grubu varmış gibi ses çıkarıyor. Caz müziğinden hoşlanmıyorsanız, rahatlamanız için bazı ortam parçaları ve rahat piyano melodileri de var. Yalnız, yeni bir kat boya alan tek şey müzik ve ses değil, bu yeniden yapımda grafikler de modern standartlara uygun. Shy Guy, Piranha Plant ve Barrel bile yeni HD modellerle rötuşlandı. Animasyonlar da genel olarak iyileştirildi.

Şimdi, bu oyunun yıllarca değişmeyen yönüne değinelim. Mario vs. Donkey Kong yapıtının temel oynanış döngüsü önce bulmacalardan, sonra da platformdan oluşur. Amuda kalkabilir ve Super Mario 64 içerisindeki klasik taklayı atabilirsiniz ama bu hareketler sadece bulmacaları çözmeye hizmet ediyor. Ayrıca, Merry Mini-Land’in yaprakları veya Spooky House World’deki Shy Guy hayaletleri gibi her bölümün kendine özgü yanları var. Eskort aşamaları, her zamanki formülü güzel bir şekilde değiştiren ve yeni şekillerde düşünmenizi sağlayan benzersiz bir durumda.

Mario vs. Donkey Kong

Mario vs. Donkey Kong içerisindeki her dünyanın sonunda sizi bekleyen bölüm sonu canavarı dövüşleri de var. Bu savaş aşamaları eğlenceli ve ilginç mekanikler içeriyor, tamamen bulmaca odaklı oynanışı daha da değiştiriyor. Her bir dünyanın bulmacaları karmaşıklaştıkça, zorluk seviyesinin dengelenmesini takdir ediyorum. Bu yeniden yapımın iki yeni dünyası neredeyse orijinal oyundan kesilmiş içerik gibi görünüyor; diğer aşamalarla sorunsuz bir şekilde birleşiyorlar. Bu iki yeni dünya, rüzgar tünelleri ve buz platformları gibi farklı elementler ekliyor, bu yüzden orijinal içeriğin tekrarı değiller, benzersiz içerikler olarak sunuluyorlar.

Ben özellikle oyunu tamamladıktan ve 100’den fazla yıldız topladıktan sonra açılan Uzman seviyelerini seviyorum. Yeniden yapım, orijinaline daha fazla Artı ve Uzman aşaması ekleyerek bu sefer 130’un üzerinde aşama sayısına ulaşıyor. Hem tanıdık, hem de yeni bu kadar çok aşama olsa bile, bulmacaları çözmekten hiç yorulmadım ama zaman zaman hayal kırıklığına uğradım. Bu aslına sadık yeniden yapımdaki hareket sağlam ama markanın geleneksel oyunlarına göre anlaşılabilir bir şekilde daha az hızlı ve daha az akıcı. Bulmaca odalarını çözmenin yavaş metodik temposu, dur-kalk hareketine yeterince uyuyor ama mükemmel hissettirmiyor.

Düşmanların üzerine atlarken veya onlardan kaçarken vuruş algılama konusunda bir sıkıntım var. Örneğin, Shy Guy ve Thwomp tipi düşmanların vuruş kutularından kaçınmazsanız sizi kolayca öldürüyor. Bir platforma güvenli bir şekilde inmem gereken anlar oldu ama oyun bunun yerine yanındaki bir dikene çarptığımı fark etti; bu tip vuruş algılama sorunları genellikle serinin modern oyunlarında asla olmaz. Bir diğer ufak şikayetim de menü navigasyonu. Aşama seçim menüsü dünyalar arasında gezinmek için hantal, özellikle de artı ve ekstra dünyaların kilidini açmaya başladığınızda ve manuel olarak taramanız gereken bir düzine etiket olduğunda.

Mario vs. Donkey Kong oyununun sunduklarından keyif almak için türün sıkı bir hayranı olmanıza gerek olmasa da Artı ve Uzman seviyelerinin zenginliğini oynamaya devam etmek için bulmacaları sevmeniz gerekir. Bu bulmacalara odaklanmış bir oyun, platform daha çok destekleyici bir rol üstleniyor. Yani, sadece bir platform oyunu peşindeyseniz, yanlış yerdesiniz. Yeniden yapımda yer almayan diyalogları özleyecek olsam da eklenen aşamaları ve elden geçirilen müzikleri sevdim. Bu oyunu HD olarak yeniden ziyaret etmekten oldukça keyif aldım; tüm yıldızları kazanma noktasına yaklaştım. Orijinal oyundan etkilenmeyenlere hitap edecek pek bir şey olmasa da eğlenceli yeni aşamalar ve HD cilası ekleyen sağlam bir yeniden yapım var karşımızda.

Mario vs. Donkey Kong
Olumlu
İlgi çekici yeni içeriklerle birlikte bulmaca-platform sevenler için tekrar ve tekrar oynanabilir bir deneyim haline geliyor.
Yeni görsellik ve müzikler kaliteli.
Olumsuz
Vuruş isabeti tespiti sağlam değil.
Menüler arasında gezinmek vasat.
Yeni seslendirmeler, orijinallerin yerini alabilecek seviyede değil.
7

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster