Cyberpunk 2077: Tüm sonlar ve detayları

Cyberpunk 2077 oyununda bolca farklı son bulunuyor.


Cyberpunk 2077, ana hikayesi ile aslında kısa bir deneyim sunuyor ama oyuncuların karşısına farklı finaller çıkabildiği için bu noktada tekrar oynanabilirlik ciddi anlamda artıyor. Sizler için hazırladığım yeni rehber yazısında ise bu video oyununda ulaşabileceğiniz tüm sonlardan bahsedeceğim. Bazı sonlar ne yazık ki oyunun başlarında vereceğiniz kararlar ve yapacağınız aksiyonlar ile alakalı ama genel anlamda, sonların çoğunluğu sadece final görevinde verdiğiniz seçimler tarafından etkilenebiliyor. Bu birçok oyuncu için hayal kırıklığı olacaktır ama bunu tartışacağımız yer de zaten rehber yazısı olmayacak.


Cyberpunk için internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 oyununda ne gibi sonlar bulunuyor?

Öncelikle şunu söylemem gerekiyor: Cyberpunk evreninde pek mutlu sonlar bulunmuyor. CD Projekt RED, bu evrene çok güzel bir şekilde uyumluluk gösteriyor ve Cyberpunk 2077 oyununda da ne yazık ki pek mutlu son bulundurmuyor. Yani, bu sonların bazıları kesinlikle diğerlerine göre daha olumlu ama her şeyin sonunda o acı gerçek ile karşı karşıya kalıyor karakterimiz. Ayrıca tüm bu finalleri oynamak için teorik olarak oyuna sıfırdan başlamanız gerekmiyor. Final görevi bittikten sonra oyun sizi görevden hemen sonrasına geri gönderiyor. Bu sayede, oyun bittikten sonra da keşif yapabiliyorsunuz ve aynı göreve girip, farklı sonlara çıkabiliyorsunuz.

Embers restoranına girmeniz gereken görev, sizin final göreviniz ve o görevi başlattığınız andan itibaren geri dönüş bulunmuyor. Ayrıca, final görevi bitirdikten sonra da oyun sizi tekrardan aynı restoranın önüne bırakıyor. Bu arada, oyunun finalini karakterimizin geçmişi hiçbir şekilde etkilemiyor. Yani; Şirketçi, Göçebe veya Sokak Çocuğu olarak oyuna başlamanız, finalde herhangi bir fark yaratmıyor. Aynı zamanda diğer karakterle kurmuş olduğunuz ilişkiler de oyunun sonunu olabildiğince minimum seviyede etkiliyor; sadece diyaloglar değişiyor. Yani, oyun ne olursa olsun, size belli olan finalleri, olduğu gibi gösteriyor.

V, Arasaka ile iş birliği yapıyor

Cyberpunk 2077 oyununun ana sonlarından ilkinde V, Arasaka ile iş birliği yapıyor. Bu iş birliğinin sonucunda Anders Hellman ile öncelikle Hanako’yu kurtarıyoruz, ardından da Arasaka şirketinin ana binasına giriş yapıyoruz. Bu sırada, oyunun başlarında ölen Hanako’nun babasının aynı Johnny Silverhand gibi kopyalandığını ve bir holografik olarak yaşadığını görüyoruz. Bu sayede Yorinobu, kendi babasını öldürme konusunda suçlu bulunuyor ve şirketin yönetimini Saburo, oğlunun bedeninin içine girerek geri alıyor. Özetle, Arasaka şirketi ölümsüzlüğün teknolojisini geliştiriyor ve Night City içerisinde şirketler kazanıyor.

Arasaka, eski patronunun geri dönmesi ile şehrin en tepesindeki tahtına tekrar otururken, Hanako verdiği sözü tutuyor ve V ile Johnny Silverhand’i ayırıyor. Johnny Silverhand, Alt ile siber dünyada kalırken, V kendi bedenine tekrar dönüyor ama kendisini bir anda Arasaka şirketinin uzaydaki tedavi merkezinde buluyor. V, yavaş yavaş kendisine gelirken, kötü haber geliyor ve ayırma işlemi yüzünden pek de bir ömrünün kalmadığını öğreniyor. Bu noktada final ikiye ayrılıyor: Eğer istersek, dünyaya geri dönebiliyoruz ve V, son günlerini istediği gibi yaşayabiliyor. Eğer istersek de Johnny Silverhand gibi kopyalanıp, siber dünyada sonsuza dek yaşayabiliyoruz.

V, Panam ile Arasaka şirketini basıyor

Panam karakterinin ana hikayesini bitirdiyseniz, Cyberpunk 2077 oyununun final görevinde Panam’dan yardım isteyebiliyorsunuz. Panam, Saul ve diğer tüm Alvecaldos üyeleri, V ile birlikte adeta savaşa gider gibi hazırlanıyor ve Arasaka şirketinin alt katlarına hızlı bir şekilde giriş yapabileceğiniz bir inşaat alanından, şirkete kadar kazı çalışması yapılıyor. Ardından kendimizi bir kere daha siber dünyada buluyoruz ve Johnny Silverhand ile konuştuktan sonra final yine ikiye ayrılıyor. Alt, öncelikle V için çok fazla zamanın kalmadığını, 6 ay yaşayabileceğini söylüyor ve ardından seçim sırası size geliyor.

Eğer dilerseniz, V ile dünyaya geri dönebiliyorsunuz ve Alvecaldos ile Arizona’ya gidebiliyorsunuz. Birçok oyuncuya göre bu seçenek, Cyberpunk 2077 oyununun olabildiğince en mutlu finalini sunuyor. V yine de 6 ay sonra ölüyor. Eğer dilerseniz, Alt ile V, siber dünyada sonsuza dek yaşayabiliyor ve V’nin bedenini de Johnny Silverhand alıp, dünyaya geri dönüyor. Bu durumda Johnny Silverhand ile birkaç ufak görev yapıyorsunuz ve ondan sonra kendisi de şehri terk ediyor, oyun bitiyor. Yani, bu finalde her şekilde şehri terk etmiş oluyorsunuz ve Johnny Silverhand de V’nin vücudunda 6 ay sonra ölüyor.

Johnny Silverhand ve Rogue, operasyonu tekrarlıyor

Cyberpunk 2077 oyununun ilk iki finalinde V, V olarak final görevi yapıyor. Oyunun üçüncü finalinde ise V, vücudunu Johnny Silverhand’e son bir görev için bırakıyor. Bu görevde Johnny Silverhand, Rogue’dan yardım alarak, Arasaka şirketinin ana binasına 50 sene önce olduğu gibi bir kere daha operasyon düzenliyor. Yalnız, bu final seçeneğinin aktif olması için Johnny Silverhand ile iyi bir ilişkinizin olması gerekiyor. Aksi taktirde, bu sona da ulaşmak mümkün olamayabiliyor. Ayrıca, bu final görevin içerisinde de tahmin edebileceğiniz gibi iki farklı son karşımıza çıkıyor. Peki, nedir bu sonlar?

Bu final görevin sonunda da eğer dilerseniz, V’nin vücudunu yine V veya Johnny Silverhand alabiliyor. Eğer vücudu V alırsa, kendisi Afterlife ve Night City’nin bir efsanesi oluyor, Rogue’un yerine geçiyor. Yine çok kısa bir ömrü kalan V, bir efsane olarak operasyonlara çıkmaya devam ediyor ve kendisinin oyun içerisinde görebildiğimiz son operasyonu, Arasaka tarafından uzayda kurulan bir kumarhaneyi soymak oluyor. Yalnız, bu soygunu bir görev olarak oynamıyoruz tabii ki. Eğer olur da vücudu Johnny Silverhand alırsa, yine 6 aylık bir ömrü kalıyor, Night City’ye geri dönüyor ve son zamanlarını orada geçiriyor.

Her şeyin çözümü sadece tek bir mermi

Panam ile deneyimlediğiniz son, eğer Cyberpunk 2077 oyununun en mutlu sonuysa, bu da en mutsuz sonu. V, eğer dilerse tüm bu olaylara başlamadan intihar edebiliyor ve oyun orada bitiyor. İntihar ardından V ve Johnny Silverhand, tamamen ölmüş oluyor. İntihar ettiğiniz zaman evrendeki birçok karakter size sinirli olabiliyor veya ilişkilerinize göre gerçekten üzülebiliyor. V’nin karakterine göre intihar etmek çok sıra dışı bir final olacaktır ama duyguların içinde boğulmak istiyorsanız, bu finali de deneyimlemenizi öneriyorum. Bundan sonra da geriye sadece gizli bir final görevi bulunuyor.

Johnny Silverhand, intikamını en iyi bildiği şekilde alıyor

Cyberpunk 2077 oyununda gizli bir son da bulunuyor. Bu sonu aktif edebilmek için Johnny Silverhand ile olan ilişkinizin %70 olması gerekiyor. Bunun için de oyun boyunca Johnny Silverhand’i mutlu edecek seçimleri ve görevleri tamamen yapmış olmanız ve Johnny Silverhand’in gömüldüğü yerde de, “Hayatımı kurtaran adam.” seçeneği ile devam etmeniz gerekiyor. Johnny Silverhand ile olan ilişkiniz %70 olduktan sonra, final görev sırasında Johnny Silverhand ve Rogue ile alakalı operasyonu seçeceksiniz ama oyun sizden onay beklerken, 5-10 dakika boyunca seçim yapmayacaksınız. Eğer her şey uygunsa, gizli görev başlıyor.

Cyberpunk 2077 oyununun tüm finallerinde illaki sevilen bir karakter ölüyor. Johnny Silverhand, gizli sonda operasyonu sadece kendi yapıyor ve Arasaka şirketinin ana binasına ön kapıdan saldırıyor. Birçok kişiye göre imkansız olarak görünen bu operasyon, ana oyuna göre birkaç kat daha zorlu ve ciddi anlamda bir strateji yapmanız gerekiyor. Eğer bu görev sırasında ölürseniz, intihar finalinde olduğu gibi oyun bir anda bitiyor. Johnny Silverhand, eğer ölmeden bu görevi bitirebilirse, kimsenin ölmediği ama yine V’nin altı ay ömrünün kaldığı bir final görüyoruz. Bu final de Panam’dan sonra en mutlu ikinci final gibi görünüyor.