2019 senesinin başlarında çıkışını gerçekleştirmiş olan Anthem, gerçekten başarısız bir performans sergilemişti. Bu performansın arkasındaki sebep ise sadece oyun içi hatalar değildi, oyunun temelinde ciddi problemler bulunuyordu. Kısa bir süre sonra ölü bir oyun haline gelen bu yapıt, EA ve BioWare tarafından canlandırılmak için de bu zamana kadar geliştirilme sürecinde kalmıştı. Hatta, Anthem NEXT isimli bir proje geliştiriliyordu. Bu proje, oyunun temelindeki hatalara yönelecekti, aslında başarısız olan her şeyi düzeltecekti ama BioWare, ne yazık ki oyunlarının iptal edildiğini geçtiğimiz gün resmi olarak açıkladı.

Anthem ne yazık ki iptal edildi ama oyunun sunucuları açık kalmaya devam edecek. Bu sayede oyuncular, oyunun şimdiki versiyonunu oynamaya devam edebilecek ama birkaç sene içerisinde EA tarafı bu sunucuları da mutlaka kapatacaktır. COVID-19 yüzünden oyunun iptal edildiğini belirten BioWare, aktif olan markalarına ve oyunlarına tekrardan odaklanacağını da belirtti. Malum, bu stüdyo şu sıralar yeni bir Mass Effect ve Dragon Age oyunu geliştiriyor. Aynı zamanda Star Wars: The Old Republic için de güncellemeler düzenli olarak yapılıyor. Tüm bunların arasında da Anthem oyununun macerası sonsuza dek bitmiş gibi görünüyor.

Anthem

Anthem oyununun iptal kararını kim verdi?

Anthem oyunu artık iptal edildi ama geliştirilme sürecinin durdurulması gerektiğinin emrini kim verdi? Bunu yapan EA tarafı mıydı? Yoksa fikir BioWare tarafından mı geldi? Eskiden olsa, bu sorunun cevabı aslında direkt olarak EA olabilirdi ama IGN tarafından verilen bazı bilgilere göre EA, artık oyun markalarının kaderlerini ve sorumluluğunu direkt olarak geliştirici stüdyolarına bırakıyor. Hatta bu sayede yeni Skate ve Command & Conquer markalarına ait video oyunları görebiliyoruz. Bilgilere göre Titanfall markası da stüdyoların eline bırakılan serilerden bir tanesi. Tabii durum böyle olunca, oyuncular hemen üçüncü oyun için heyecanlanmaya başlıyor.

Yalnız, bir de BioWare tarafının geliştirdiği yeni Dragon Age oyunu var. Hatırlayacak olursanız bu video oyunu bir çevrim içi servis olarak tanıtılmıştı ve bu durum birçok oyuncuyu rahatsız etmişti. Şimdi ise video oyunu sektörünün en güvenilir isimlerinden olan Jason Schreier tarafından yayımlanan bir rapora göre EA, yeni Dragon Age oyunundan çevrim içi servis etiketini kaldırıyor. Bunun sebebi ise bir çevrim içi servis olan Anthem oyununun başarısızlığı ve geleneksel bir video oyunu olan Star Wars Jedi: Fallen Order oyununun başarısı. Yani, yeni Dragon Age oyunu da tek oyunculu, geleneksel bir oyun olarak karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

Peki, bu sırada yine EA şirketine bağlı olan Motive Studios ne yapıyor? Bu stüdyonun yaklaşık 5-6 senedir yeni bir video oyunu üzerinde çalıştığını biliyorduk. Bu oyunun kod adı ise Gaia idi. Şimdi ise yine Jason Schreier tarafından yayımlanan bir rapora göre EA, Gaia projesini iptal etti. Bunun sebebi ise oyunun çok fazla problem yaşamasıydı. En büyük problem ise 2018 senesinde, oyunun kreatif yönetmenleri işi bırakınca yaşandı. Kreatif bir oyun olarak tanıtılmış olan Gaia, yeni bir oyun markasına ait olacaktı ama şimdi o markayı hiçbir zaman göremeyeceğiz herhalde. Gaia da gün yüzüne çıkmadan iptal edilen oyunlardan bir tanesi oldu.

Etiketler:

,