Sam Barlow, bugüne kadar oldukça ilgi çekici video oyunları ile oyuncuların karşısına çıktı. Silent Hill serisinin iki farklı oyununda yazarlık ve baş tasarımcılık yapmış olan bu isim, Her Story ve Telling Lies gibi çok ilgi çekici projelerin de baş ismiydi. Şimdi ise bu projelere benzer olan bir başka interaktif film, Immortality, oyuncuların karşısına çıkıyor. Half Mermaid Productions tarafından piyasaya sürülecek olan bu oyun; PC, Xbox Series X/S, Android ve iOS platformlarını hedeflerken, bizler de bu oyunu dağıtımcı şirketten elde ettiğimiz bir kod sayesinde PC üzerinde deneyimleyip, incelemeyi başardık efendim.

Immortality oyununun içerisinde Marissa Marcel ile tanışıyoruz. Kendisi bir film yıldızıydı ve üç farklı film ile insanların karşısına çıkmaya hazırlanıyordu. Problem şu ki bu filmlerden hiçbiri yayımlanmadı ve Marissa Marcel de bir anda ortadan kayboldu. Fransa’da doğmuş olan bu yıldız isim, bir model olabilmek için Londra’ya taşındı ve 1960’ların sonuna doğru Ambrosio filminde Matilda olarak yer aldı. Yalnız bu film hiçbir zaman yayımlanmadı. Oyuncumuz, 1970 senesinde de Minsky filminde yer aldı ama bu filmin de yapımı hiçbir zaman bitmedi. Bu iki projeden sonra Marissa Marcel, 20 seneliğine yok oldu.

Marissa Marcel, 1999 senesinde Two of Everything filmi için tekrar ortaya çıktı. Two of Everything, Minsky ile aynı yönetmeni paylaşıyor ve yönetmenimiz de iki film arasında oldukça büyük bir başarıya ulaşıyor. Son filmin çekimleri sırasında yönetmen vefat ediyor ve yaşanan bu durum, oyuncumuzu bitiriyor. Marissa Marcel, bu olaydan sonra tamamen ortadan kayboluyor. Immortality oyunu da burada devreye giriyor. Bu interaktif film projesinde, oyuncumuzun hiç yayımlanmayan üç filmini de ele alıp, kendisine neler olduğunu öğrenmemiz gerekiyor. Böylece de oyunun temel elementleri ile tanışıyoruz.

Immortality ile karşımıza çıkan film restorasyonu yazılımında, Marissa Marcel’e ait birçok görüntü bulunuyor. Bu görüntülerin büyük bir kısmı daha önce bahsetmiş olduğumuz filmlere ait. Bu filmler haricinde; televizyon röportajları, prova görüntüleri, seçme sahneleri ve çok daha fazlası da görüntüler arasında yer alıyor. İşte tüm bu görüntüleri inceleyip, aynı Her Story ve Telling Lies oyunlarında olduğu gibi ortadaki sırrı çözmemiz gerekiyor. Sırrı çözebilmek için elimizdeki görüntüleri hızlandırabiliyoruz, yavaşlatabiliyoruz, başa sarabiliyoruz ve yeni bir mekanik olarak da “kesimi eşleştirme” elementi sunuluyor.

Immortality

Immortality, yeni mekaniği ile kendisini ortaya koyuyor

Immortality oyununun kesim eşleştirme mekaniği, belirlediğiniz sahneleri, halihazırda ilişkilendirilmiş olan diğer sahnelerle size sunabiliyor. Bu mekaniği kullanabilmek için herhangi bir görüntüdeki, herhangi bir görsel ögeyi kullanabiliyorsunuz. Mesela, bir film sahnesindeki belirli bir oyuncuya mı odaklanmak istiyorsunuz? Bu yeni mekaniği kullanarak, o oyuncunun diğer sahnelerine ulaşabiliyorsunuz. Hatta sadece oyuncular değil, bir sahnedeki vazoya veya belirli fiziksel aktivitelere bile odaklanabilmek mümkün oluyor. Bu sayede oyunun içerisinde sunulan evreni bambaşka bir boyutta keşfedebilmeniz mümkün oluyor.

Immortality gibi video oyunları, uzaktan baktığınız zaman biraz boğucu görünebilir. Sonuçta oyunun içerisinde üç farklı film ve çok daha fazla klip var. Oyunun içerisindeki yeni kesim eşleştirme mekaniği, keşif yapmayı çok daha basit ve rahat bir hale getiriyor. Tabii ki eğer isterseniz tüm filmleri baştan sona izleyip, gizemi öyle çözmeye de çalışabilirsiniz ama bu yeni mekanik sayesinde kendi deneyiminizi, kendi çözüm yolunuzu da oluşturabiliyorsunuz. Bu sayede oyunu oynamanın yanlış bir yolu kalmıyor, hemen biraz önce de söylediğim gibi kendi yolunuzu oluşturup, adeta kendi interaktif filminizin yönetmeni oluyorsunuz.

Immortality oyununun içerisinde keşif yapmanızı kolaylaştıracak bolca öge de bulunuyor. Oluşturduğunuz klipleri silmek, klipleri favorilere eklemek, film ile görsel klip modları arasında kolayca geçiş yapabilmek, klipleri sıralayabilmek ve filtreleyebilmek gibi bolca özellik bulunuyor. Tüm bu ögelerle oynarken ve gizemi çözmeye çalışırken, toplamda 10 saat civarında bir deneyim elde ediyorsunuz. Tabii ki oyunu oynama hızınıza göre bu süre, yarısına kadar da düşebilir ama keşif yapmayı seven ve yavaş hareket etmeyi seven oyuncular, rahatlıkla 10 saat gibi bir süreyi bu oyunun içerisinde harcayacaktır diye tahmin ediyorum.

Immortality, tüm bunların ötesine geçmeyi de başarıyor. Bu interaktif film ile öyle bir deneyim sunuluyor ki kendinizi gerçekten 1960’larda hissediyorsunuz. Bu dönemlerde oyuncu olmanın zorlukları ve yaşanan diğer durumlar çok başarılı bir şekilde gösteriliyor. Bu oyunun yapımında gösterilen emek, oyunculuklar, sunulan mekanikler ve çok daha fazlası sayesinde FMV tipi deneyimlerde adeta yeni bir standart sunuluyor. Aslında böyle bir duruma da pek şaşırmamak gerekiyor; bu oyunun geliştiricisinin önceki projeleri de FMV tipi için oldukça kritik yapıtlardı. Her Story ve Telling Lies, benzersiz deneyimler sunarken, bu oyun onların da ötesine geçiyor.

Immortality

Bu oyunda kusur bulabilmek pek mümkün değil

Immortality, her açıdan kusursuz bir deneyim sunuyor. Oynanış tarafı çok zengin olmasa bile elinizin altındaki mekanikler adeta büyülü hissettiriyor ve bu tipte bir yapıt için gayet yeterli geliyor. Oynanış haricinde, yapım kalitesi ve hikaye ise adeta sizi kendinizden geçirebilecek bir potansiyele sahip. Daha önce de söylediğim gibi oyunun hikayesi, bir kadın olarak oyunculuk sahnesinde, 1960’lardan, 1990’lara kadar nasıl var olunduğuna odaklanıyor. Bu dönemlerdeki zorluklar en gerçekçi şekilde gösteriliyor. Ayrıca bu görüntüler arasında birbirinden farklı tipte, bazı kişiler için çok rahatsız edici olabilecek anlar bile bulunuyor.

Sadece hikayenin inanılmaz kalitesi ve gerçekliği değil, her ayrı dönemde yapılmış olan filmdeki benzersiz yapım kalitesi de ön plana çıkıyor. Oyunun içerisinde izlediğiniz her film, gerçekten kendi dönemlerine ait ve benzersiz hissettiriyor. Bu filmlerdeki ve diğer yüzlerce klipteki oyunculuklar da inanılmaz. Ayrıca bu yapıtın içerisinde bir de lanetli korku elementi yer alıyor ki bundan hiçbir şekilde bahsedip, oyundaki sürprizleri kaçırmak istemiyorum. Bu konu hakkında şunu söyleyebilirim ki oyunun her katmanını ayrı ayrı keşfetmek, farklı temalarla karşılaşmak filan neredeyse her anda ağzınızı açık bırakacak deneyimler sunuyor.

Immortality, FMV türünde bu zamana kadar hiçbir şekilde görmediğiniz bir kaliteye ve özenli emeğe sahip bir proje. Oynanış tarafındaki ilgi çekici ve eğlendirici mekanikler, sunulan klipler/filmler/sahnelerdeki detaycılık, oyuncuların kalitesi, seslendirmeler, hiçbir zaman unutamayacağınız müzikler, korku elementleri, lanetler, diğer rahatsız edici elementler ve çok daha fazlası bu video oyununu bence unutulmaz bir deneyim yapmaya yetiyor. Tabii ki bu oyunun da ufak bir kusuru bulunuyor, o da kontrol şemasının tarzı ama 1-2 saatlik alışma süresine katlanırsanız, bu problem kendisini yok ediyor.

FMV türünden hoşlanıyorsanız, bu yapımcının eski oyunlarını deneyimlediyseniz veya bu türe adım atmaya hazırlanan yeni bir oyuncuysanız, Immortality yapıtını sizlere kesinlikle öneriyorum. Bu oyun belki uzaktan baktığınız zaman herhangi bir FMV deneyimi gibi görünebilir ama kendisi bence 2022 yılının en iyi oyunu olmaya aday olan en büyük yapıtlardan bir tanesi. Bu, öyle bir yapıt ki kendisi hakkında 1000 kelime değil, 2000, hatta 3000 kelime yazmak gerekiyor ama inceleme yazımı uzatmak demek, oyundaki sürprizlerden bahsetmem demek oluyor ama ben bu yapıtı sizin hiçbir şey bilmeden denemenizi tavsiye ederim.

Immortality
Immortality
Olumlu
Hiçbir zaman unutamayacağınız, benzersiz bir deneyim yaşatılıyor.
Hikaye, yapım kalitesi, oyuncu performansları ve alakalı diğer her şey kusursuz.
Eski oyunlardan gelen sistemler ve yeni bir element ile oynanış gayet eğlenceli.
Gizemi çözmek için kullanabileceğiniz yüzlerce farklı klip ve üç koca film.
Olumsuz
Kontrol şemasının yapısına alışmak biraz zaman alabiliyor.
10

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster