Grand Theft Auto V, PlayStation 5 ve Xbox Series X/S için 11 Kasım 2021’de geliyor

Bu sırada, Take-Two Interactive de önümüzdeki 3 senenin çok önemli olduğunu belirtip, Grand Theft Auto VI için sinyal verdi.

Rockstar Games, yapmış olduğu yeni bir açıklama aracılığı ile Grand Theft Auto Online ve Red Dead Online oyunlarının geleceğine değindi. Bu gelecekte öncelikle yeni içeriklerden bahsedildi. Ondan sonra da hem Grand Theft Auto V, hem de Grand Theft Auto Online oyunlarının yeni nesil sürümü ilk defa detaylandırıldı. Dilerseniz öncelikle yeni içeriklerden bahsedelim; Rockstar Games bu noktada da oyunculara çok güzel bir haber verdi. Mesela, her şeyden önce Grand Theft Auto Online oyununa araba kültürünün bu yaz geri döneceği açıklandı. Oyunculara yeni arabalar, yeni modifiye özellikleri, yer altında bir buluşma noktası ve daha fazlası sunulacak.

Rockstar Games şirketinin söylediğine göre oyuncular, yaz aylarında gelecek olan yeni bir güncelleme ardından arabalarını daha yeni yollarla hem görsel, hem de performans anlamında modifiye edebilecek. Ayrıca, sizin gibi araba meraklısı olan oyuncularla özel bir buluşma noktanız da olacak. Bu buluşma noktası polisler veya diğer gerçek oyuncular tarafından sabote edilemeyecek. Bu sayede, oyuncular rahatlıkla arabalarını gösterebilecek. Tabii yeni yarışlar ve çalıntı arabalar için yeni isterler de oyundaki yerini alacak. Bu güncelleme, muhtemelen önümüzdeki haftalarda detaylandırılacaktır.

Red Dead Online da bir yaz güncellemesine sahip olacak. Bu güncelleme aracılığı ile de oyuna yeni görevler eklenecek. Mesela, Saint Denis’den Angelo Bronte’nin güvenilir bir adamı olan Guido Martelli, kendi suç şebekesini kurmak istiyor. Bu noktada da işin içine biz giriyoruz ve Guido Martelli’ye yardım ediyoruz. Tüm bunların haricinde, Grand Theft Auto Online ve Red Dead Online için önümüzdeki hafta içerisinde küçük bir içerik güncellemesi de alacak. Bu güncellemeler de yeni yarışlar, yeni içerikler filan ekleyecek ama tabii ki asıl büyük içerik güncellemesi, yaz mevsiminde gelecek olan güncelleme olacak.

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V, yeni nesil için ne zaman geliyor?

Şimdi ise sırada Grand Theft Auto V ve Grand Theft Auto Online oyunlarının yeni nesil sürümü var. Rockstar Games tarafından yapılan açıklamaya göre 11 Kasım 2021 tarihinde bu iki oyun da PlayStation 5 ve Xbox Series X/S konsollarına destek vermeye başlayacak. Ayrıca, yaz aylarında gelecek olan güncellemenin içerisinde yeni nesil için özel bir içerik de bulunacak. Oyuncular, daha şimdiden özel bir avantaj için kayıt yaptırabilecek. Yani, yaz güncellemesinde oyunculara bir şey sunulacak ama bu sunulan şey, yeni nesil güncellemesi çıktıktan sonra aktif olacak. Rockstar Games, bu konuda gizemli bir şekilde konuştuğu için daha fazlasını söyleyemiyoruz.

Aynı zamanda Grand Theft Auto III oyununun 20. yıl dönümü de kutlanacak. Bu kutlamaların nasıl yapılacağı söylenmedi ama hem Grand Theft Auto Online oyununun içinde, hem de dışında kutlamaların olacağı belirtildi. Ayrıca, bu video oyununun PlayStation 5 sürümünün de ilk üç ay içerisinde ücretsiz olacağı bilgisi tekrarlandı. Yani, 11 Kasım 2021 ile 11 Şubat 2021 tarihleri arasında Grand Theft Auto Online, PlayStation 5 konsolu üzerinde tamamen ücretsiz olarak oynanabilecek. Aynı durum ne yazık ki Xbox Series X/S konsolları için geçerli olmayacak. Take-Two Interactive ile Sony Interactive Entertainment arasındaki bir anlaşmanın bir parçası bu.

Grand Theft Auto VI için yeni bir sinyal mi verildi?

Rockstar Games, kendi oyunları için gelecek olan yeni içeriklerden bahsederken, Take-Two Interactive ise finansal raporlarını yayımladı ve gelecekten bahsetti. Şirket, önümüzdeki 3 sene içerisinde 60 adet video oyununu piyasaya süreceklerini ve finansal anlamda en iyi dönemlerinden birini yaşayacaklarını belirtti. Bu noktada da akıllara tabii ki Grand Theft Auto VI oyunu geliyor. Take-Two Interactive, halihazırda büyük bir firma ve şirketin bu kadar iddialı konuşmasının sebebi de Grand Theft Auto VI olabilir. Sonuçta, WWE 2K22, NBA 2K22 ve yeni BioShock/Borderlands gibi oyunlara dayanarak böyle bir açıklama yapılamaz.

Take-Two Interactive, kısaca mobil oyunlara, oynaması ücretsiz oyunlara, abonelik sistemlerine ve daha fazlasına da önem vereceğini açıkladı. Zaten piyasaya sürülecek olan 60 adet video oyunu da PC ve konsollar için gelen AAA seviyesindeki yapıtlar olamaz. Bu oyunlardan bazıları mobil cihazlar için gelebilir. Mobil taraftaki oyunlar ücretsiz olacaktır ama aynı zamanda PC ve konsollar için gelen bazı oyunlar da ücretsiz yapıda sunulabilir. Şirket ayrıca elektronik spor ve Çin’in video oyunu marketine göz diktiğini de belirtti bu raporlarda. Peki, Take-Two Interactive tam olarak nasıl oyunlarla karşımıza çıkacak?

Şirket, önümüzdeki finansal yıl içerisinde 4 adet sürükleyici çekirdek oyun, 1 adet bağımsız oyun, 10 adet mobil oyun ve 6 adet de devam oyunu piyasaya süreceğini açıkladı. Sürükleyici çekirdek oyunların iki tanesi yeni bir markaya ait olacak, diğer iki oyun ise halihazırda var olan bir markanın yeni oyunu olacak. Bağımsız oyun ise OlliOlli World olacak. 10 adet mobil oyunun tamamı ise ücretsiz olacak. Son olarak, 6 adet devam oyunu da ücretli bir yapıda karşımıza çıkacak. Tüm bunlar, 2022 döneminin finansal yılına aitti. Bir de şirketin 2023-2024 döneminin finansal yılına ait video oyunu raporu bulunuyor.

Şirket, bir sonraki dönemde tam 19 adet sürükleyici çekirdek oyun piyasaya sürecek. Bu oyunlardan 7 tanesi spor oyunu olacak, 4 tanesi de oynaması ücretsiz bir yapıda yer alacak. 5 adet bağımsız oyun da piyasaya sürülecek ve bu oyunların tamamı ücretsiz olacak. Şirket, bu dönemde de 10 adet ücretsiz mobil oyun ile oyuncuların karşısına çıkacak ve 4 adet de orta halli oyun göreceğiz. Bu oyunların 3 tanesi spor temalı olacak ve ücretli yapılarda yer alacaklar. Son olarak, 3 adet de devam oyunu göreceğiz ve bu oyunların da tamamı ücretli olacak. Birçok oyuncuya göre sürükleyici çekirdek oyunlarından bir tanesi Grand Theft Auto VI olacak.

Take-Two Interactive, satış başarılarından da bahsetti

Take-Two Interactive, yayımlamış olduğu finansal raporlarda sadece gelecekten değil, geçmişten de bahsetti. Mesela, NBA 2K ve Grand Theft Auto markalarının yine büyük başarılara ulaştığı öğrenildi. Bu sırada, şirketin çatısı altında bulunan WWE SuperCard gibi mobil oyunlar da gelirlere yardım etti tabii ki. Mesela, NBA 2K21 oyununun beklentileri aştığı ve 10 milyon adet sattığı açıklandı. 2.3 milyon civarında aktif oyuncuya sahip olan bu yapıt, yine de Grand Theft Auto V oyununun gölgesinde kaldı; bu oyunun da 145 milyon adet sattığı açıklandı. Bir önceki çeyrekte de 140 milyon gibi bir rakam verilmişti. Yani, bu oyun 3 ayda 5 milyon adet sattı.

Bu sırada, geride bıraktığımız çeyrekte Grand Theft Auto Online tarafında da aktif oyuncu rekoru kırıldı. Ayrıca, oyunun içerisinde harcanan para da yıllık karşılaştırmaya göre %31 kadar yükseldi ve o da kendi başına bir rekor kırdı. Ayrıca, Red Dead Redemption 2 oyununun 37 milyon, PGA Tour 2K21 oyununun 2 milyon, The Outer Worlds oyununun 3 milyon ve ‎Sid Meier’s Civilization VI oyununun da 11 milyon adet sattığı açıklandı. Yani, bu dev şirket başarılı bir çeyreği daha arkasında bırakmış gibi görünüyor. Bakalım önümüzdeki çeyreklerde neler olacak, ne gibi gelişmeler yaşanacak ve nasıl video oyunları göreceğiz?