PC oyunu dendiği zaman aklımıza ilk gelen platform Steam. Bu platform üzerinden hem bir oyunu satın alıp, hem de yine bu platform üzerinden oyunumuzu oynayabiliyoruz. Dünya üzerindeki neredeyse tüm PC oyunlarını bu platform üzerinde bulabiliyoruz. Peki, böyle başarılı görünen bir platformun, piyasada hiç rakibi var mı? Ufak tefek rakipler var ama bu rakipleri dikkate almak gerekir mi, bilemiyoruz. Yine de, bu platforma rakip siz olabilirsiniz. Eğer daha önceden böyle bir amacınız vardıysa, GamesIndustry ekibine göre şu an Steam benzeri bir platform açmanın tam zamanı olabilir.

Steam

Steam üzerinde bayağı problemler varmış aslında

Geçtiğimiz hafta içerisinde bir Reboot Develop konferansı gerçekleştirildi. Bu konferansta birçok bağımsız geliştirici ekip vardı. Bağımsız ekiplerden ziyade, tek başına katılmış olan geliştiriciler bile vardı. Bu konferans sırasında, konferansın moderatörü olan Subsurface Circular tasarımcısı Mike Bithell, bir video oyunundan bahsetti.

Bu video oyunu, İranlı bir geliştirici tarafından yapılmış FPS oyunu idi. Savaşa çok farklı bir açıdan bakmamızı sağlayan FPS oyunu, Mike Bithell tarafından gelen açıklamaya göre Steam üzerinde satılamıyor çünkü Valve izin vermiyor. Bir video oyununun Steam üzerinde satılamıyor olması da, o oyunun resmen PC üzerindeki ölüm fermanını imzalıyor. Çünkü PC üzerinde en çok oyuncu kitlesi, Valve ekibinin bu platformunda bulunuyor.

Bu açıklamanın ardından, başka bir geliştirici olan Rami Ismail da söz aldı ve bu tip video oyunlarının satılmasına izin verilmemesinin, video oyunu sektörünün hiç gelişmediğini gösterdiğini belirtti. Tüm bu açıklamalar ardından, birkaç farklı geliştirici de benzer itiraflarda bulundu ve farklı oyunlarının, Steam üzerinde satışa çıkmasına Valve tarafından izin verilmediğini açıkladı. Bu da ortada çifte standartların olduğunu gösteriyor.

Görülen o ki Valve, kendi dijital satış platformunda Amerikan askerlerin ölmesini istemiyor, eş cinsel insanları odak noktası alan video oyunlarını görmek istemiyor ama nasıl porno film çekilir tarzı video oyunlarını barındırmayı çok seviyor. İşte bu da GamesIndustry ekibinin dikkatini çekiyor. Valve gibi büyük şirketler, çifte standart uyguladığı için GamesIndustry ekibine göre şu an Valve ekibine rakip gelmek için en doğru zaman. Çünkü birçok video oyunu geliştiricisi, Valve ekibinin bu kadar büyümüş olmasından oldukça rahatsız.

Etiketler: