Steam kullanıcıysanız ve hayranı olduğunuz oyunu oynadığınız sürenin kabak gibi profilinizde görünmesinden rahatsızlık duyuyorsanız, sizleri sevindirecek haberlerimiz var. Steam tarafından yayımlanan açıklamalara göre profil gizliliği seçeneklerine yenileri eklendi. Bu seçeneklere göre, yüzlerce, belki de binlerce saat oynanan oyunların herkes tarafından görülmesi engelleniyor, daha doğrusu kullanıcıların inisiyatifine bırakılıyor. Steam kullanıcılarının arkadaşları ve Steam Topluluğu tarafından görülebilen ya da gizlenebilen özellikler nelermiş, haberimizin detaylarında bulabilirsiniz. Kullanıcılar pek çok sıkıntıdan kurtaracak yeniliklerin geldiğini söyleyebiliriz.

Steam profilinde kaç saat oyun oynadığınızı artık herkes göremeyecek

Steam kullanıcılarının en büyük çilesi, nihayet sona eriyor.

Yayımlanan son güncelleme ile birlikte kullanıcıların profil gizliliği ayarları sayfası geliştirerek Steam kullanıcı hesaplarının gizliliğine dair daha fazla seçenek sunulduğunu yukarıda belirttik. Bu geliştirmelere göre her bir kategoride daha detaylı seçenekler yapılması sağlanıyor. Kullanıcıların arkadaşları veya Steam Topluluğu tarafından nasıl göründüğü konusunda kontrol mekanizması, yine kullanıcılara veriliyor. Bundan böyle kullanıcıların sistem kütüphanede var olan video oyunların detaylarının görünümü, kullanıcıların kendi rızasına bırakılacak. Biraz detaylandırmak gerekirse, dilerseniz açıklayalım.

Örneğin bu seçenekler kullanıldığında artık satın alınan veya istek listesine eklenen video oyunları, bu oyunlarda kazanılan başarılar gibi veriler, yalnızca kullanıcının belirlediği gruplar tarafından görülebilecek. Bu seçeneklerden belki de çok daha önemli olan, oynama süresi istatistikleri de yine kullanıcının kontrolüne bırakılacak. Ayrıca kullanıcıları zor durumda bırakabilen, “Oyun oynuyor” şeklindeki ileti kısımları da aynı şekilde seçim yapılabilecek hale getirildi. Gizlice oyun oynamak isteyen kullanıcıların derin bir oh çektiğini duyar gibiyiz.

Tabii bu seçeneklerin kaldırılması ile tüm istatistiklerin sıfırlanmayacağını da hatırlatalım. Kullanıcılar tarafından yapılan profil seçeneklerinden ayrı olarak; toplam oynanış süresi gibi bilgiler, özel bilgi olarak tutulabilecekler. Öte yandan ekip tarafından yapılan açıklamaya göre, bu seçeneklerin yakın zamanda daha da detaylandırılacağı bilgisi veriliyor. Yeni eklemeyle birlikte; çevrim içi, uzakta ve çevrimdışı gibi durum seçeneklerine görünmez modu da eklenmesi planlanıyor. Bunun ne gibi bir faydası var diye sorulursa kısaca şöyle özetleyelim; kullanıcı durumunu görünmez olarak ayarladığı takdirde çevrimdışı olarak görünecek fakat arkadaş listesini görüntüleyebilecek ve mesaj alıp gönderebilecek. Bu seçenekle birlikte amaçlananın; kullanıcıların diledikleri zaman sosyalleşmesi olduğu ifade ediliyor.

Etiketler: