Mount & Blade II: Bannerlord – En iyi taraflar ve gruplar

Mount & Blade II: Bannerlord oyunundaki en güçlü tarafları sizler için sıraladık.


İnsanlık tarihinin orta çağ dönemi; savaşlar, salgın hastalıklar, devasa finansal boşluklar ve tabii ki siyasetle dolu benzersiz bir ortamdır. Hatta son noktanın, ortaçağın önceki tüm olumsuz niteliklerine neden olduğunu bile söyleyebilirsiniz ve bu, Mount & Blade II: Bannerlord oyununun ortaçağın tarihsel bir maketini hazırlarken yürekten aldığı bir şey. Hiç şüpheniz olmasın, Mount & Blade II: Bannerlord oyununun bu feodal yapısı, gerçek dünyadaki ilham kaynakları kadar hain ve tehlikelidir. Seçeneklerinizi kimin tarafında almak istediğinizi veya hangi grupları düşmanınız olarak görmek istediğinizi iyi değerlendirmeniz gerekir. Ayrıca, bu gruplardan biri olarak başlamayı da seçebilir, ancak gelecekte rotanızı değiştirebilirsiniz. Bu nedenle, Mount & Blade II: Bannerlord oyununun tüm tarafları, bu rehber yazısında, ne kadar güçlü olduklarına göre sıralanmıştır.


Mount & Blade için internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


Mount & Blade II: Bannerlord

Vlandia

Vlandia, İngiltere’yi işgal eden Normandiya Normanları’ndan büyük ölçüde ilham alıyor, etkileniyor ve bu da onları tüm grupların arasında en “İngiliz” olarak gösteriyor. Bu nedenle, dünya haritasının en batı kısmı olarak da uygun bir şekilde yerleştirilmişlerdir. İngilizler veya Normanlar gibi, Vlandia’nın süvarileri oyundaki en iyilerden biridir. Ağır mızraklı süvarileri savaş alanında durdurulamaz bir güçtür ve çok yönlü piyadelerle birleştiğinde onlarla kazanmak kolaydır. Okçuları sadece arbalet kullanabildikleri için zayıflıkları menzilli birimlerde yatmaktadır. Ne olursa olsun, Vlandia’nın ağır süvarileri ve kırmızı motifi/afişleriyle yanlış gidemezsiniz, bu adamlar işini biliyor.

Sturgia

Sturgia, tüm düşmanları yalnızca Güney’den gelebileceği için sağlıklı bir nokta olan dünya haritasının en üst kısmında yer alan ulus veya fraksiyondur. Kalradik İmparatorluğu’nun iki kıymık grubu ile aralarında devasa bir su kütlesi durduğundan imparatorluktan biraz daha güvendeler. Bu adamlar için birincil ilham kaynağı İskandinav halkıdır. Ordularının omurgası, büyük kalkanlara sahip ağır zırhlı piyadelerden oluşur ve zorlu kalkan duvarları oluşturabilir. Tabii ki, hala süvarilerini ve okçularını düşmanı kuşatmak ve onları kutulamak için uygun şekilde kullanıyorlar.

Khuzait

Cengiz Han’ı veya Hun Attila’yı taklit etmeyi seviyorsanız, o zaman Khuzait sizin için en ideal taraf olabilir. Atlı okçuların diğer ağır süvarilerle birlikte birinci sınıf olduğu Türk ve Moğol uygarlıklarına dayanmaktadır. Bu nedenle, tipik Khuzait ordusu çok sayıda attan oluşur. Zayıflıkları piyadelerinde, özellikle de başlangıç veya düşük seviyelilerde; sırıklı silahlara erişimi olmayanlar, süvarilere karşı koymalarını zorlaştırıyor. Bu arada, yakın dövüş süvarileri de çok yönlü değil. Ancak Aserai gibi, Khuzaitlerin de dünya haritasında iyi bir yeri var – potansiyel düşmanları sadece Batı’dan gelebilir.

Aserai

Mount & Blade II: Bannerlord oyununun dünya haritasında güneyde, korkunç ve dirençli deve süvarilerine ve kılıç kullananlara ev sahipliği yapan Aserai’de yatıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, Sarazenler gibi İslami ortaçağ insanlarına dayanan bir hizip kendileri. Eşsiz süvarilerine rağmen, Aserai’nin gücü, düşük seviyeli piyadeleri düşmanı yerinde tutarken kademeli olarak önemli hasara neden olabilen okçularında ve atlı okçularında yatmaktadır. Bu ayrıca, özellikle okçularınızı doğru oynarsanız, zayiat söz konusu olduğunda Aserai’yi daha muhafazakar bir ordu yapar. Düşman olarak, düşük seviyeli piyadeler daha özel birlikler tarafından kolayca alt edilebilir ve onlardan üstün olabileceğinden, onların menzilli birimlerini tercih etmeniz iyi olur. Bu arada, tüm potansiyel düşmanları sadece kuzeyden geleceği için dünya haritasında mükemmel bir noktaya sahipler.

Battania

Gerçek dünyadaki Kelt insanlarına dayanan Battania, savaşta yıpranmış bireylerle dolu dayanıklı bir gruptur. Pratik olarak, kendilerine karşı dostça olmayan dört grupla çevrilidirler. Ordularının zayıf yönleri, vasat süvari ve hafif zırhlı birlikler. Ancak, uzman Asil birimleri savaşın gidişatını hızla değiştirebilir. Ayrıca iyi okçuları var ve güçleri süvarilere karşı koymada yatıyor; birliklerinin çoğu falks veya sırıklı silah taşıyor. Yakın dövüş birimlerinden bazıları, onları yeterince çok yönlü yapan fırlatma baltaları bile taşır. Yine de, toprakları yoğun bir şekilde çekişmeli olduğundan ve sık sık savaşta olduklarından, yeni bir oyuncu olarak Battanyalı olarak başlamak istemeyebilirsiniz.

Tarafların güç/iyilik sıralamaları

  1. Vlandia
  2. Sturgia
  3. Khuzait
  4. Aserai
  5. Battania
  6. Northern Empire
  7. Western Empire
  8. Southern Empire