PlayStation 5 için yeni bir profesyonel tip DualSense kontrolcüsü yakında duyurulabilir

Yeni bir DualSense kontrolcüsü, birbirinden farklı özelliklerle önümüzdeki birkaç hafta içerisinde duyurulacak gibi duruyor.


Tom Henderson tarafından yayımlanan bir rapordaki kaynakların iddiasına göre Sony Interactive Entertainment, PlayStation 5 için DualSense temelli gerçek bir profesyonel kontrolcü üzerinde çalışıyor ve şirket önümüzdeki haftalarda bu yeni donanımları resmi olarak duyuracak. Hunt gibi bir kod adına sahip olan bu kontrolcü; çıkarılabilir analog çubuklar, tetik durdurucular ve arka düğmeler gibi özelliklere sahip olacak Bu donanımların iddiaları, Tom Henderson tarafına, kaynağın anonim kalması koşuluyla gönderilen iddia edilen prototipin resimleriyle birlikte geldi. Yani, Tom Henderson bu kontrolcülerin prototip görsellerini gördü.

Kontrol cihazının resimleri klasik DualSense ve PlayStation 5 stilini koruyor ancak birkaç önemli farklılık gösteriyor. En büyük değişikliklerden biri, analog çubukları ve bileşenlerini tamamen çıkarmanıza izin veren analog çubukların altındaki düğmeler. Sony Interactive Entertainment, bunları çıkarılabilir çubuk birimleri olarak adlandırıyor. Bu, muhtemelen, çubuk kayması problemi yaşanırsa yeni bir kontrolcü satın almak yerine yalnızca bir çubuk birimi alabileceğiniz anlamına geliyor olabilir.

DualSense

Diğer bir özellik, oyuncuların bu tür kontrolörler için SCUF Gaming ve NACON gibi şirketlere yönelmesiyle yıllar içinde giderek daha popüler hale gelen düğmelere ek olarak kontrol cihazının arkasındaki tetik durdurucuları içerir. Prototip ayrıca, çıkarılabilir gibi görünen denetleyiciyi tutmaya yardımcı olacak kulplara da sahiptir. Aynı kaynağa göre, gündelik konuşmalarda “PlayStation 5 Pro Controller” olarak anılan bu kontrolcünün önemli yazılım güncellemelerine sahip olacağı da söyleniyor.

Yeni kontrolcülerin tam olarak ne zaman ortaya çıkacağı belli değil, kaynak sadece yakında olmalı diyor. Bununla birlikte, çeşitli kaynaklar, Sony Interactive Entertainment şirketinin bu ayın sonunda birkaç yeni donanım parçasını (yeni bir konsol değil) piyasaya sürmeye hazır olduğu anlaşılıyor, ancak dizilimin bu yeni kontrolcü olup olmayacağı belli değil. Tom Henderson, yakın gelecekte bu tam kadroyu duymayı umuyor.