Xbox ekibinin lideri Phil Spencer, halkla kucaklaşmaya devam ediyor. Twitter üzerinden, hayranlarının sorularını sıklıkla yanıtlayan yöneticiye bu kez Japonya’dan sorular geldi. Bu sorular aynı zamanda ülkeye özgü video oyunlarını işaret ediyordu. Sorulara samimiyetle yanıt veren Phil Spancer, E3 2018 sırasında yapılacak sunumun içeriğinden, Japon geliştiricilerle çalışılmasına kadar, yine pek çok soruyu yanıtladı. Soru cevap diyaloglarıyla; en büyük rakiplerinin Japon şirketleri olduğu bir piyasada, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Microsoft’un, farklı adımlar izleyeceğine şahit oluyoruz.

Xbox başkanı, E3 2018 sunumunda JRPG türünü unutmayacaklarını ifade etti

Twitter üzerinden Phil Spencer’a yöneltilen sorulardan belki de en önemlisi, Microsoft’un JRPG türüne yaklaşımıyla ilgiliydi. Takipçisinin; bu seneki E3 2018 sırasında gerçekleştirilecek konferansta, bir JRPG oyun görebilecek miyiz, şeklindeki sorusunu olumlu yanıt verdi Phil Spencer. Verilen yanıta göre; E3 2018 sırasında gerçekleşecek Xbox ana konferansında, JRPG tarzında bir oyunun gösterileceği planlanıyor ama gösterilecekler listesi henüz kesinlik kazanmamış durumda. Yani şu anki listeye göre Microsoft tarafından bir JRPG oyununun tanıtımı yapılacak gibi görünüyor. Sonradan bir değişiklik kararı çıkması durumunda, bu oyuna dair videonun çıkarılma ihtimali de bulunuyor.

Xbox One için Japon video oyunları geliştiricileriyle çalışılıyor

Phil Spencer’in ifadelerine baktığımızda; E3 2017 sırasında yaptıkları gibi bu yıl da Japon oyunlarını desteklemek istediklerini ve Japon oyunlarının kendileri için önemli olduğunu görüyoruz. Konuyla benzer şekilde gelen sorulardan bir tanesi ise Yakuza serisi oyunlarının Xbox oyun konsolları için gelip gelmeyeceğine yönelikti. Bu duruma da olumlu yaklaştığını belirten Phil Spencer, Sega firmasının ilgi çekici pek çok markasının olduğuna dikkat çekti. Daha ilgi çekici bir soru ise; Xbox One platformu için özel olarak geliştirilen bir oyun için, Japon geliştiricilerle, çalışılıp çalışılmadığı idi. Phil Spencer bu soruyu ise şaşırtıcı biçimde evet, diyerek yanıtladı.

Belirttiğimiz üzere Amerika Birleşik Devletleri merkezli Microsoft şirketinin, en büyük rakiplerinin ülkesine dair video oyunlarına özen gösterdiğini görüyoruz. Japonya merkezli Sony ve Nintendo zaten dünya kültürüne uzun süredir önemsiyorlardı. Bu arada; Japon oyunları ve JRPG türünün, dünyanın her yerinde hayran kitlelerine sahip olduklarını da hatırlatalım. Çok kültürlülüğün avantajlarını kullanmak isteyecek olan Xbox markasının, E3 2018 sırasındaki sürprizlerini iple çektiğimizi de ekleyelim.

Etiketler:

,