Super Seducer 2

Super Seducer 2 incelemesi

Super Seducer 2, bu sefer doğru notalara basmayı başarıyor.

Geliştirici
RLR Training Inc.
Dağıtımcı
RLR Training Inc.
Platform
PC
İnceleme Yapılan Platform
PC
Çıkış Tarihi
13 Eylül 2018
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
13 USD - 22 TL
Tür
İnteraktif Film
İçerik
Tekli Oyunculu

Geçen gün Super Seducer için bir inceleme yazmıştık. Şimdi de sırada Super Seducer 2 var. İlk oyunun başarısı ardından daha yüksek bir bütçe ile geliştirilen bu oyun da aynı bir önceki yapıt gibi oyunculara interaktif film şeklinde bir deneyim sunuyor. İlk oyunda kadınlarla konuşmayı öğrenmiştik, şimdi de durumu bir adım daha ileriye götürüyoruz. Tabii bunlar kağıt üzerinde yazan şeyler. Yoksa, absürt komedi kendisini yoğun bir şekilde bu oyunun içerisinde bulundurmaya devam ediyor. Ayrıca, yine 10 farklı bölüm karşımıza çıkıyor ve bu sefer, ilk oyunun daha da üzerine gidiliyor, bambaşka deneyimler yaşayabiliyorsunuz.

Tankla giriş yaptığımız ilk bölümden tutun da komedi şovu performansına veya Richard La Ruina yerine bir kadını kontrol ettiğimiz bölümlere kadar aslında farklı deneyimler yaşanıyor. Evet, oyunun temel amacı komedi ve bunu aynı temadaki 10 bölümde de başarılı bir şekilde verebilirsiniz ama bölümlerin arasında farklı şeylerin sıkıştırılması bence deneyimi sürekli olarak taze tutuyor. Ayrıca, Super Seducer 2 oyunundaki standart olarak görebileceğimiz bölümlerde de yine birbirinden farklı temalar yer alıyor. Yani, amaç aynı olsa bile yine ilk oyundaki gibi benzersiz karakterler, mekanlar ve olaylar döndüğü için yine başarılı bir şekilde işleniyor oyun.

Aynı zamanda Super Seducer oyunundan geri dönen bazı karakterler yer alıyor bu yapıtta. Ayrıca, oyun kendi içerisinde de devamlılık sunuyor. Böylece aslında her oyunun ve her bölümün birbirine bağlı olduğunu, aynı evren içerisinde geçtiğini hissedebiliyorsunuz. Biliyorum, Super Seducer 2 gibi bir oyun için bunlar çok ekstrem yorumlar olabilir. Sonuçta bu oyun tamamen komedi amacı ile yapılıyor ve tasarım sırasında da benim söylediklerim belki hiç düşünülmüyor bile ama derinlerde en azından kaliteli bir deneyimin yer aldığını söylemek istiyorum. Tabii bir de komedinin kendisi var. Biraz da ondan bahsedeyim.

Super Seducer oyununun en büyük problemi, en azından benim için, komediyi biraz saklıyor olmasıydı. Özellikle şu dönemlerde, bu tip bir oyunda komedi bence saklanmamalı, tam tersine absürt bir şekilde oyuncunun yüzüne vurulmalı. Super Seducer 2 da tam olarak bunu yapıyor ve ilk bölümden, son bölümüne kadar komedinin ciddi anlamda üstüne gidiliyor. Böylece de ilk oyundaki en büyük problem, ikinci oyunda kapatılmış oluyor. Yalnız bu sefer de karşımıza bir başka problem çıkıyor. Şimdi karşımızda bir devam oyunu var, bu oyunun biraz da olsa genişletilmesi gerekmez miydi? Bence gerekirdi.

Super Seducer 2

Super Seducer 2, ilk oyunun üzerine koyarak geliyor

Super Seducer ve Super Seducer 2 oyunlarını karşılaştırdığınız zaman birkaç fark görebiliyorsunuz sadece. Bunlar da komedinin daha fazla ön plana çıkması ve farklı hikayelerin işlenmesi. Yalnız, devam oyunlarında bence bu pek yeterli değil. Yani, ilk oyundaki ekstra içerik sisteminin üzerine gidilmemiş, daha fazla bölüm eklenmemiş, bölümler uzatılmamış; tüm bu içerikler ilk oyuna ek paket olarak gelse açıkçası pek de sırıtmazdı. Yine böyle bir oyun için çok ekstrem bir eleştiri gibi gelebilir bu cümlelerim ama ben bu markanın çok yol alabileceğine inanıyorum ama genişletilmeyen temel muhtemelen buna engel olacaktır uzun vadede.

İlk oyuna göre aynı genişlikte bir deneyim yaşatılıyor diyorum ama yapay bir şekilde oynanış süresini ve doğal olarak oyunun kendisini de uzatabiliyorsunuz aslında. Mesela, her bölümde en fazla 5 farklı final sahnesi oluyor. Şimdi, böyle dediğim için 5 farklı şey yaşanıyor sanmayın. Oyunun sadece ilk bölümünde iki farklı final ihtimali bulunuyor: Kadının telefonunu almak veya daha da başarılı olursanız onunla birlikte olmak. Onun haricindeki diğer 9 bölümde de yaşanabilecek tek bir final var. Sadece o finaller için 5 farklı sahne yer alıyor. Tabii başarısız olmanızı saymıyorum. Başarısız olursanız zaten o tek amaca ulaşamadığınız bir final görüyorsunuz.

Bunun haricinde, yine ilk oyunda olduğu gibi Super Seducer 2 oyununda da öğrenebileceğiniz şeyler var ama bu oyundan hayata dair bir şeyler kapabilmek için daha önce hiçbir insan ile iletişim kurmamış olmanız gerekiyor. Richard La Ruina, ilk oyunda olduğu gibi bu oyunda da her bölümden sonra bazı alakalı öneriler sunuyor. Yalnız bu öneriler herkesin hayatına, yaşanan duruma filan uygun olmayacaktır. Yani, bu oyunu ders niteliğinde oynamamak gerekiyor. Açıkçası o sahnelere de sarkastik esprilerin serpiştirilmesi güzel olurdu. Hatta oyunun bilgilendirme temasını tamamen ortadan kaldırsak, çok daha iyi bir noktaya ulaşılabilir belki de.

Super Seducer ve Super Seducer 2 oyunlarını ben seneler önce oynamıştım. İki oyun da zaten 2018 senesinde çıkmıştı. O zamanlarda oyunda Türkçe metin desteği yoktu ama şu sıralarda sadece ikinci oyunu Türkçe olarak oynayabiliyorsunuz. İlk oyun için dil desteği gelmedi ve gelmeyecek gibi görünüyor ama en azından ikinci oyunun Türkçe olarak oynanabilmesi, yabancı dili olmayan arkadaşlar için mutlaka güzel bir deneyim olacaktır. Yalnız, çevirilerin filan ne durumda olduğunu ne yazık ki bilmiyorum ama pek de bir ümidim bulunmuyor. Şayet, üçüncü oyun da Türkçe ve dil desteği olmasaydı ben daha mutlu olurdum.

Super Seducer 2

Karşımızda gerçekten komik bir interaktif film mi var?

Super Seducer 2, sunum tarafında başarılı bir şekilde karşımıza çıkıyor. İlk oyunun sunumunu görsel anlamda zaten övmüştüm. Çekim açıları, renk uyumları, tema farklılıkları filan gayet üst düzeydeydi. İkinci oyunda da aynı kalite, bir adım ileriye giderek devam ediyor. Yalnız, ilk oyunun seslendirmelerini ve müziklerini sevmediğimi belirtmiştim. Bu durumda o da kısmen düzeliyor. Seslendirmeler bence ilk oyuna göre daha başarılı ama müzikler de varlığını hissettirmemeye devam ediyor. Sürprizi bozmak gibi olacak ama bu problem de Super Seducer 3 oyununda çözülüyor; incelemesi yarın gelecek muhtemelen.

Her şeyi geride bıraktığımız zaman ise Super Seducer 2, ilk oyuna göre kesinlikle daha başarılı. Evet, oyunun hala problemleri var. Dediğim gibi genişlik konusunda aynı yapının korunması beni bir devam oyununda her zaman rahatsız eder. Zaten genel anlamda da bakınca sanki Super Seducer ile bu ikinci oyun tek bir yapıtmış ama daha sonradan ortadan ikiye bölünmüş gibi hissettiriyor. Yine de ekstra içerikleri, iyi sonların tamamını görebilme merakı, %100 bitirme isteği filan bu oyunun maksimum 8-10 saat arasında oynanmasını sağlayacaktır. Onun haricinde, sizi yine standart bir 4-5 saatlik oyun deneyimi bekliyor diyebilirim.

Eğer absürt komedi temelli bir interaktif film deneyimi arıyorsanız, sanıyorum ki Super Seducer serisinden başka bir adresiniz olmayacaktır; en azından en iyi tercihiniz bu seridir. İlk oyun bana göre bir tık aşağıdaydı ama Super Seducer 2, kesinlikle ilk oyunun üzerine çıkmayı başarıyor ama az bir farkla. Yani, puanlar üzerinden konuşmak gerekirse, ilk oyun için puanım 10 üzerinden 7 idi ve bu oyuna da 10 üzerinden 8 vereceğim gibi görünüyor. Bunun en büyük sebebi de komedinin üzerine gerçekten gidilmiş olması ve bu sayede oyunun gerçekten ne yapmak istediği ve potansiyeli daha net bir şekilde görünebiliyor; yanlış anlaşılmalara yol açmıyor.

Ben bu satırları yazdığım sırada Super Seducer 3 oyununu bile oynadım, yani yeni oyunda da ne gibi konuların üzerine gidildiğini biliyorum ama açıkçası bilgilendirme amaçlı hazırlanan kısımlar da komediye vurulsa veya oyundan direkt olarak kaldırılsa, serinin tamamı çok daha iyi noktada olabilir. Sonuçta, bu oyunun kendisini ciddiye almadığı çok açık ama sadece o öneri noktasında yeteri kadar ciddiyetsizlik görünmüyor. Yani, tabii ki sahneler komik veya garip olabiliyor ama önemli olan sunulan diyalogların da aynı şekilde olması. Bu şekilde Super Seducer serisi, komik ile utanç verici olmak arasında sürekli olarak gidip, geliyor.

Super Seducer 2
Super Seducer 2
Olumlu
Absürt komedinin üzerine bu sefer gerçekten güzel bir şekilde gidilmesi.
Bölümlerin neredeyse yarısında benzersiz deneyimlerin yaşatılabilmesi.
Richard La Ruina.
Olumsuz
İlk oyuna göre tamamen aynı çapa sahip; deneyim genişletilmeliydi.
Öneri kısımlarının üzerine gidilmesi çoğu zaman mantıksız ve gereksiz.
Richard La Ruina.
8