Super Seducer

Super Seducer incelemesi

Kadınlarla nasıl konuşulacağını öğrenmek istiyorsanız, hedefiniz Super Seducer olmamalı.

Geliştirici
RLR Training Inc.
Dağıtımcı
RLR Training Inc.
Platform
PC
İnceleme Yapılan Platform
PC
Çıkış Tarihi
6 Mart 2018
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
13 USD - 22 TL
Tür
İnteraktif Film
İçerik
Tekli Oyunculu

İnteraktif film kategorisine giriş yaptığınız zaman birbirinden farklı projeler ile karşılaşabiliyorsunuz. 2018 senesinde ilk defa piyasaya sürülmüş olan Super Seducer da o projelerden bir tanesi. Bu interaktif filmin içerisinde Richard La Ruina isimli bir şahıs karşımıza çıkıyor ve bizler de kendisinin farklı mekanlarda, farklı kadınlar ile olan ilişkilerine tanıklık ediyoruz. İlk oyun için hazırlanan başlıkta, “Kadınlarla nasıl konuşulur?” gibi bir kesit bulunuyor. Aynı zamanda oyun, kendisini öğretici bir yapıt olarak da gösterebiliyor ama bunların tamamı hiciv. Oyunun asıl amacı, absürt komedi ile eğlence sağlamak.

Super Seducer, her ne kadar absürt komedi sunmak istiyor olsa da bunu pek belli edemiyor. Ben bu satırları yazarken, seriye ait üç oyun bulunuyor ve komik temelini net olarak belli edemeyen tek oyun da ne yazık ki bu. Bunu olumsuz bir şey olarak söylüyorum; işin içinden komediyi çıkarttığınız zaman biraz boş bir yapıt kalıyor elimizde. Hatta biraz zorlasanız, ana akım için rahatsız edici bir oyun bile olabilir kendisi. Richard La Ruina, sonraki oyunlarda bu konunun üzerine ciddi bir şekilde gidiyor ama bizim şimdiki konumuz da serinin ilk oyunuydu; bu yüzden ona odaklanalım.

Super Seducer oyununda toplamda 10 adet bölüm bulunuyor ve oyunun tamamını, eğer en iyi sonları da görmek istiyorsanız, 4-5 saat içerisinde bitirebilmeniz mümkün. Ayrıca, ilk defa bir interaktif film karşınıza çıkıyorsa da şunu söyleyebilirim: Bu oyunda sadece videolar izliyoruz ve kilit anlarda seçim yaparak, hikayenin gidişatına yön veriyoruz. Seçimler arasında iyi olanlar, ortalama olanlar ve kötü olanlar bulunuyor. İyi ve ortalama seçimlerle iki farklı sondan birine ulaşabiliyorsunuz. Kötü seçimler ise genelde en komik olanlar oluyor ve genelde sizi seçimin başına geri döndürüyor; o tip seçimlerle kimseyi tavlamanız mümkün olmayacaktır.

Super Seducer, tahmin edebileceğiniz gibi kısmen çıplaklık ve cinsel içerikler de bulunduruyor. Yalnız, komedinin adım adım arttığı gibi bu tip temaların da adım adım attığına tanıklık edebilirsiniz. Yani, ilk oyunda bu temaların üzerine biraz korkak bir şekilde gidilirken, üçüncü oyunda resmen hafif pornografi yer alıyor. Tabii bunu kötü bir şey olarak söylemiyorum; öbür türlü oyunun temasına aykırı bir şekilde hareket edilmiş olurdu. Her neyse, şimdi dilerseniz bu oyunun bölümlerinden ve her bölümün arkasındaki derin eğitici ve öğretici mantıktan biraz bahsedelim. Malum, karşımızda kadınlarla nasıl konuşulacağını öğreten bir oyun vardı.

Super Seducer

Super Seducer, her gün yaşanabilecek olaylara odaklanıyor

Super Seducer oyununun ilk bölümü, Girl on Street olarak geçiyor. Adından da tahmin edebileceğiniz üzere bu bölümde, sokakta karşılaştığımız bir kadın ile nasıl konuşulacağını ve onun telefon numarasını nasıl alabileceğimize tanıklık ediyoruz. Two Girls in Bar isimli ikinci bölümde ise iki kadın arkadaşın muhabbetine nasıl dahil olup, dengeyi sağlarken ilgilendiğimiz kişi ile nasıl yakınlaşacağımıza odaklanılıyor. Üçüncü ve dördüncü bölüm, Club / Dance Floor ve Girl Sitting in Coffee Shop olarak geçiyor; kendileri pek özel bir durum sunmuyor. Friend to Girlfriend isimli beşinci bölümde ise arkadaşlıktan, çıkma durumuna nasıl gelinebileceği işleniyor.

Super Seducer oyununun altıncı bölümü, daha önce tanıştığımız karakterlerden biriyle olan ilk buluşmamızı konu alıyor. Bu tip devamlılık görmek aslında çok güzel ama eğer yanlış hatırlamıyorsam serinin üç oyununda da devamlılık sağlayan tek bölüm buydu. Her neyse, yedinci bölümün adı Direct Day Game ve kendisi pek de özel bir şey sunmuyor. Wingman isimli sekizinci bölümde ise yanınızdaki arkadaşınız ile birlikte kadınlara nasıl yaklaşılabileceğinden bahsediliyor. Dokuzuncu ve onuncu bölümde de pek özel bir şey olmuyor. Yine de oyunun genelindeki bölüm çeşitliliğinin oldukça zengin olduğunu söyleyebilirim.

Super Seducer, başlığındaki gibi kadınlarla nasıl konuşulacağını öğreten bir video oyunu değil. Dediğim gibi bu yapıt, öğreticilikten ziyade komediye odaklanıyor ama kendisini farklı bir şekilde gösteriyor sadece. Yine de bu komediyi diyalog seçimleri ile maksimuma çıkartabiliyorsunuz. Mesela, kötü seçimlerin tamamı genelde absürt komedi sonucu doğuruyor. Bu noktada oyunun hakkını yemek istemiyorum, iyi ve orta seviyedeki seçenekler de bazen mantıklı olabiliyor ve biraz kafanızı aydınlatabiliyor. Yine de bu oyuna güvenip, sahte bir özgüven ile kadınlarla konuşmanızı önermiyorum tabii ki, siz en iyisi kendiniz olun.

Bu arada, tüm bölümlerin haricinde Super Seducer oyununun içerisinde bazı ekstra görüntüler de yer alıyor. Ayrıca bölümleri %100 olarak bitirebilmeniz de mümkün ki zaten oyun da bunu yapmanız için sizi yönlendiriyor zaman zaman. Belki tek seferlik oynama için 3-4 saat sürebilir bu oyun. Benim gibi her bölümde en iyi sonu görmek isterseniz de oynanış süresi 4-5 saat olacaktır. Son olarak, oyunu %100 bir şekilde bitirip, tüm ekstra içeriklere filan odaklanırsanız da en fazla 7-8 saatlik bir deneyim elde edebileceğinizi düşünüyorum. Açıkçası bir interaktif film için bu kadar uzun bir deneyim bence iyi anlamda fazla.

Super Seducer

Kadınlarla nasıl konuşulacağını öğrenemedik mi yani?

Super Seducer, kesinlikle kaliteli görünen bir oyun. Bu noktada oyunun görselliğine yorum getirmek pek mümkün değil; sonuçta interaktif bir film bu, video oyunu değil. Yine de bölümlerin farklılığı, her setin benzersiz görünmesi, kostüm seçimleri filan derken her bölüm gerçekten akılda kalıcı bir hal alıyor. Ben bu oyunu oynayalı uzun bir süre oldu ama birçok karakteri ve bölümü hala hatırlıyorum. Bunun sebebi ise oyunun sunumun üzerine çok iyi bir şekilde gidiyor olması. Yalnız konu sunum olduğu zaman işin içine ses ve müzikler de giriyor. Benim için büyük bir problem tam olarak bu noktada başlıyor.

Super Seducer, muhtemelen ilk oyunun deneyimsizliğinden kaynaklanıyor olacak ki seslendirmeleri pek de kaliteli bir şekilde yapamıyor. Yani, bu seslendirmeler düşük veya orta seviyeli bir video oyununda yer alsa, çok da problem etmezdim ama konu bir interaktif film olduğu zaman seslendirmelerin çok daha güçlü olması gerekiyor. Aynı şekilde müziklere de yeteri kadar önem verilmediğini düşünüyorum. Yalnız, inceleme yazımda bunu üçüncü kere söylemiş olacağım ama seslendirmeler ve müzikler de diğer oyunlarla birlikte adım adım kaliteli bir hale geliyor. Yine de bu video oyununda durum kusursuz değil.

4-5 saat boyunca Super Seducer oyununu oynadık, 10 farklı durumun içerisinde yer aldık, bazen absürt anlar yaşadık, bazen de gerçekten aydınlandık. Bunların hepsi de Richard La Ruina sayesinde. Açıkçası ben seneler önce bu oyunu ilk oynadığım zaman böyle absürt ve eğlenceli bir deneyim elde edeceğimi hiç düşünmüyordum. Komik olmaya çalışırken kendini rezil eden birkaç karakter görürüm, geçerim demiştim ama bu oyun ve genel olarak marka, bu söylediğimden çok daha yüksek seviyede bir şey. Hatta, eğer çok derin düşüncelere dalarsanız ve daha önce hiçbir insan ile de konuşmadıysanız, bu oyundan birkaç bir şey kapabilirsiniz.

Super Seducer markasını şu sıralar duymuş olabilirsiniz. Malum, bu serinin üçüncü oyunu geçen haftalarda çıktı ama Steam tarafından yasaklandı, birkaç drama yaşandı. Bu sırada ben de üçüncü oyunu oynuyordum ama sadece onu incelemek yerine tüm seriye el atmak istedim. Bu da ilk oyunun incelemesiydi. Yarın da ikinci oyunu inceleyeceğim. Ondan sonraki günde de umuyorum ki üçüncü oyunun incelemesini yazmış olacağım. Henüz o diğer iki oyuna değinmedim ama ilk oyunuyla ve diğer devam oyunları ile bu marka, interaktif film kategorisinde yer alan gerçekten eğlenceli ürünlerden biri; özellikle de bu oyuna ciddi bir gözle bakmadığınız zaman.

Super Seducer
Super Seducer
Olumlu
Richard La Ruina.
Karakterlerin ve bölümlerin tamamı akılda kalıcı şekilde sunuluyor.
Sessizce yapılan absürt espriler ilginç ama eğlenceli bir deneyim sunuyor.
Olumsuz
Richard La Ruina.
Yapım kalitesi genel anlamda pek de yüksek değil.
Sönük espriler ve kültür farkı yüzünden olaylar, kadınlara hakaret olarak anlaşılabilir.
7