Eidos Montreal ekibinin tadımlık sohbetlerine devam ediyoruz. Bilmeyenler için kısaca özet geçelim. Shadow of the Tomb Raider oyununun geliştirici ekibinden bir kişinin söz aldığı videolarda, oyuna dair yenilikler anlatılıyor. Bu yenilikler genelde videodaki kişinin uzmanlık alanıyla ilgili konuda oluyor ve yalnızca 30 saniye boyunca sürüyor. Süreç sonunda oyunun geliştiricisi, anlattıklarını kaldığı yerden itibaren kesiyor ve geri kalan detaylar E3 2018’e bırakılıyor. Haberimizdeki video da oyundaki aydınlatma teknikleriyle ilgili. Bahsettiğimiz videoyu, haberimizin en alt kısmından seyredebileceğinizi belirtelim. Bakalım yeni Lara Croft macerasında, aydınlatma tekniklerine dair ne gibi farklılıklar göreceğiz.

Shadow of the Tomb Raider, aydınlatma teknikleriyle de farklı hissettirecek

Giriş kısmında, bu videoların konseptinden kısaca bahsetmiştik. Her videonun da ayrı bir konuğu var. Bu videonun konuğu ise; yine oyunun geliştirici ekibinin önemli bir üyesi olan kıdemli aydınlatma sanatçısı Audrey Flammand Lapointe. Bu önemli geliştirici bizlere, oyundaki aydınlatma teknikleriyle ilgili bilgiler verirken, video içerisinde, oyunun geliştirilmesi aşamasında çalıştıkları bölümler gösteriliyor. Bizler de bu sayede, Shadow of the Tomb Raider oyunundaki aydınlatma tekniklerine dair birçok yeni bilgiyi haznemize ekliyoruz.

Shadow of the Tomb Raider, duygusal duruma göre ışıklandırma sunacak

İzleyeceğimiz videoda, Audrey Flammand Lapointe; oyundaki bir küçük hileden bahsediyor. Kıdemli aydınlatma sanatçısının anlattıklarına göre aydınlatma dinamikleri, ana karakterimizin ruh haline göre tasarlandı. Oyunun renkleri, kontrastları ve ışıkların konumu; Lara Croft’ın duygularını hissetmemize yardımcı olmak üzere ayarlandı. Bunlara ek olarak aydınlatma dinamiklerinin ve renklendirmenin oyundaki pek çok alana yardımcı olduğunu da öğreniyoruz. Örnek vermek gerekirse; bir sahnenin geçmişten mi yoksa şimdiki zamanda mı geçtiğimi, renkler vasıtasıyla anlayabileceğiz.

Yalnızca ana karakterin duyguları değil, oyundaki neredeyse tüm alanlarda; aydınlatma tekniğinin faydası görüleceği bildiriliyor. Işıkların şekillerinin bile, mekânı özetlemek ve derinlik hissini artırmak için stratejik olarak yerleştirildiğini öğreniyoruz. Bu durumun faydasının da oyuncuların nerede gizleneceğini veya düşmanların nerede bulunduğunu içgüdüsel olarak çözmesi olduğu bilgisi veriliyor. Oyuna dair daha detaylı bilgileri ve oynanış videosunu E3 2018 sırasında büyük ihtimalle göreceğimizi belirtelim. Shadow of the Tomb Raider oyununun PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için 14 Eylül 2018 tarihinde çıkışını gerçekleştirmesi bekleniyor.