Rockstar Games, 2017 senesinde Red Dead Redemption 2 isimli yeni video oyununu duyurmuştu ve tüm oyuncuları bir heyecan sarmıştı. Bu oyun, zaman içerisinde birçok kez ertelendi ve oyunun final çıkış tarihi 26 Ekim 2018 oldu. Şimdi bu oyun hem PlayStation 4, hem de Xbox One platformları için çıkışını gerçekleştirecek. Bu yüzden birçok oyuncu heyecanlı ama herkes heyecanlı değil gibi görünüyor bu oyun için. Öyle ki, GamesIndustry ekibinin yeni bir yazısına göre, Metro Exodus gibi video oyunları, Red Dead Redemption 2 ile aynı anda piyasaya sürülmemek için sürekli olarak erteleniyor.

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2, gerçekten bu kadar korkutucu mu?

GamesIndustry ekibinden James Batchelor’un paylaştığı bir yazı bahsetmiş olduğumuz konuya, derinlemesine değiniyor. James Batchelor bu konuda öncelikle Metro Exodus örneğini veriyor. Daha bugün ertelenmiş olan bu video oyunu, orijinal olarak 2018 senesinin son çeyreğinde, Rockstar Games ekibinin yeni video oyunu ile benzer bir zamanda piyasaya sürülecekti. Tabii ki oyun ertelendi ve şimdi oyunun yeni çıkış tarihi 2019 senesinin ilk çeyreği olarak açıklandı. Oyunun dağıtımcı ekibi, bu ertelenmenin sebebini, oyunun daha fazla zamana ihtiyacı var olarak belirtse de, James Batchelor buna tam olarak inanmadı.

Tabii her video oyunu, Red Dead Redemption 2 oyunundan kaçmak için ertelenmiyor. Bazı video oyunları, ertelenmek yerine daha erken bir çıkış tarihi ile karşımıza çıkıyor. Mesela bu konudaki ilk örnek, Call of Duty: Black Ops IIII. Normalde Activision, Call of Duty serisinin oyunlarını Kasım civarında piyasaya sürüyordu. Fakat Call of Duty: Black Ops IIII, serinin en erken piyasaya sürülen video oyunlarından olmaya hazırlanıyor. Çünkü oyunun çıkış tarihi, 12 Ekim 2018. Red Dead Redemption 2 oyundan oldukça erken.

Örnekler, Konami ve Bethesda ekipleri ile çeşitlendirildi

Call of Duty: Black Ops IIII örneğini, Pro Evolution Soccer 2019 ile de zenginleştirebiliriz aslında. Çünkü Pro Evolution Soccer serisi de genellikle yılın sonlarına doğru çıkan bir video oyunu idi ama bu sene, yılın sonlarına doğru Rockstar Games ekibinin şov yapacağı düşünüldüğü için, Pro Evolution Soccer 2019 oyunu 30 Ağustos 2018 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek. Birçok video oyununun arka arkaya ertelenmesi ve bazı oyunların da doğal çıkış tarihlerinden daha erken bir tarihte piyasaya sürülecek olması, GamesIndustry ekibinden James Batchelor’un belli ki dikkatini çekmiş.

James Batchelor, son olarak bu konuya Bethesda ekibini de dahil etti. Mesela bu ekip, sadece birkaç gün önce RAGE 2 isimli video oyununu duyurdu ve bu oyun direkt olarak 2019 senesinin ilk çeyreği için duyuruldu. Fakat ortada bir ilginçlik var, Bethesda ekibi klasik olarak oyunlarını her senenin son çeyreğinde piyasaya sürerdi. İşte GamesIndustry ekibine göre RAGE 2 oyununun da bir sonraki senenin ilk çeyreğine atılmış olmasının sebebi, Red Dead Redemption 2.