Hepimizin bildiği gibi NVIDIA, her nesil için getirdiği ekran kartları ve grafik işlemcileriyle oyuncuların gönüllerinde taht kurmuştur. Üstün performansı ve kalitesiyle isim yapmış olan NVIDIA firması, gelecek nesil için yine her zamanki gibi bir adım daha atıyor. Ortaya çıkan yeni söylentilere göre ekip, bu yıl Ağustos ayı içerisinde gerçekleşecek olan Hot Chips Sempozyumu’nda yeni nesil ekran kartının ve yeni nesil için gelecek ekran kartı mimarilerinin tanıtımlarını gerçekleştirecekler.

NVIDIA GeForce GTX 1180

NVIDIA, nasıl bir ekran kartı tanıtımı yapacak?

NVIDIA genellikle her yıl farklı bir ekran kartı mimarisiyle karşımıza çıkıyor. Ayrıca her yıl yeni ve gelecek nesiller için farklı ekran kartları tasarlıyor. Ekip, bu yıl da her yıl olduğu gibi izlediği çizgiyi bozmayacak gibi görünüyor. Çünkü 20 Ağustos 2018 tarihinde NVIDIA firmasının yeni mimarilerini ve grafik işlemcilerini tanıtması bekleniyor. Bu tanıtım Hot Chips Sempozyumu’nda gerçekleşecek. Bu sempozyumda NVIDIA gibi bir çok tasarımcı firma alanda bulunacak ve yeni nesil teknolojilerinin tanıtımını yapacak. NVIDIA ise bu yıl çok beklenen ve hakkında çok fazla dedikodular yürütülen serisi GeForce GTX 1100 ismini alması öngörülen grafik işlemci ünitelerini (GPU) ve bu seri için tasarlandığı düşünülen yeni Turing isimli ekran kartı mimarilerini tanıtacak gibi görünüyor.

Ekibimiz daha önce de gerçekleşecek bu tanıtım hakkında söylentiler olduğunu konu alan bir haber yayımlamıştı. Haberimizde geçen söylentiler büyük oranda doğrulandı denilebilir. Daha önce de dediğimiz gibi gelecek GPU serisi büyük ihtimalle GeForce GTX 1170 ve GeForce GTX 1180 isimleriyle karşımıza çıkacak. Bu grafik işlemcilerinin ise şirketin Pascal isimli mimarisini temel aldığı düşünülen Turing mimarisi ile birlikte tanıtılması uzmanlar tarafından öngörülüyor. Turing mimarisi 12 nm teknolojisiyle geliştiriliyor.

GeForce GTX 1180 için bir kaç özelliğin daha ortaya çıktığı söylentileri var. Söylentilere göre GeForce GTX 1180, GDDR6 belleklerini kullanacak. Bu bellek sistemi de daha önceki kartların hiç birine kullanılmamıştı, yani bu ilk olabilir. Ayrıca bu ekran kartında 224 desen haritalama birimi, 16 GB bellek ve 3584 CUDA çekirdeği bulunacağı da söylentiler arasında yer alıyor. Fiyatının ise 700 dolar civarında olacağı düşünülüyor fakat ülkemizde uygulanan vergi yaptırımlarıyla fiyatının 700 doların daha üstünde olabileceğinin altını çizmek isterim. Ancak dediğimiz gibi bu fiyat bir tahmin ve kesin bir doğruluğu yok.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Heval Deniz Kaya

Müzisyen, gamer, prodüktör. Yazılar yazıp Mavi Kol'a yollar, yemek yer, su içer...

Tüm yazıları göster