Bir anda video oyun dünyasının odağına oturan ama bazı sorunları ve fiyat bazında oyuncuları zorlaması nedeniyle beklenilen ilgiyi henüz göremeyen VR yani sanal gerçeklik için Microsoft cephesinden açıklamalar geldi. Daha öncesinde, Xbox başkanı Phil Spencer dahil; pek çok yetkili tarafından düşünüldüğü ve geliştirme çalışmalarının sürdüğü söylenen sanal gerçeklik cihazlarının, Microsoft oyun müdürü Mice Nichols tarafından son yapılan açıklamayla, gündemde olmadığını öğreniyoruz. Microsoft cephesinin konuyla ilgili açıklamaları ve öncesinde sanal gerçeklik alanı için şirket tarafından söylenenleri, haberimizin detaylarında bulabilirsiniz.

Microsoft, Xbox için VR desteğini artık düşünmüyor

Xbox, VR desteğindense birinci parti oyunlara odaklanacak

Video oyunu medyasının ciddi üyelerinden Gamesindustry.biz internet sitesine açıklamalarda bulunan Microsoft oyun müdürü Mike Nichols; Xbox oyun konsolu platformlarına özgü bir sanal veya karma gerçeklik planlarının olmadığını bildirdi. Konuyla ilgili PC platformu için muhtemelen bazı çalışmaların yapılabileceğini belirten Mike Nichols; Xbox platformu için sanal veya karma gerçeklikten ziyade, televizyon ekranında oynanabilecek en iyi oyun deneyimleri için odaklandıklarını ifade etti. Buradan VR oyunları ve cihazları yerine; Microsoft cephesinin geri kaldığı birinci parti oyunlar alanına, önemli bir odaklanmanın yaşanacağı sonucunu çıkarabiliriz.

Bilindiği üzere Microsoft şirketi; VR konusunda Oculus ile ortaklık kurmuştu ve PC platformuyla birlikte, Xbox One platformu için çalışmalar yaptığı söylenmekteydi. Geçmişte, Xbox başkanı Phil Spencer tarafından yapılan açıklamalarda; kendi oyun konsolları için son teknoloji VR çalışmalarının sürdüğü belirtiliyordu. Henüz Porject Scorpio ismi dillerdeyken, VR teknolojileriyle ilgili net açıklamalarda bulunulmasının yanında; bu cihazlarda Rift firması ile birlikte çalışılacağına dair de söylentiler mevcuttu. Nitekim söylentiler asılsız çıktı ama 2018 senesi için Microsoft, sanal ve karma gerçeklikle ilgili iddialı açıklamalar yapmaktan çekinmemişti.

Sonucunda; piyasanın takip edildiği ve bu yönde hareket edildiğini söyleyebiliriz. Microsoft cephesinin sanal gerçeklikle ilgili beyanlarının zamanla azaldığını, PC alanında bazı ortaklıklara gidilmesine karşın oyun konsolları cephesinde Sony ile rekabete girilemediği görüldü. Oyun konsolları genel satış rakamlarında, rakibinin bir hayli gerisinde kalan Microsoft ise; son yaptığı açıklamalarla, sanal gerçeklik bölümünü desteklemektense, konsola özel oyunlar konusunda hareket edeceğini belli ediyor.

Etiketler:

, ,

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster