Geçtiğimiz gün içeriklerimiz arasında da yer alan Kingdom Come: Deliverance haberlerine, oyunun geliştirici ekibinden tepki geldi. Haberimizde belirttiğimiz üzere, bu açık dünya RPG oyununun oynanış oranlarında büyük bir düşüş yaşandığı belirtiliyordu. Steam üzerinden anlık oyuncu sayısı olarak yüzde 95’lik bir azalmanın var olduğu hakkında yapılan haberlere; itirazın gecikmeden geldiğini görüyoruz. Oyunun geliştiricisi Warhorse Studios kurucularından Daniel Vávra; Twitter platformu üzerinden yaptığı paylaşımlarla, haberlerin gerçeği yansıtmadığını, aynı zamanda abartıldığını düşündüğünü ifade etti.

Kingdom Come: Deliverance geliştiricisi, son haberlere tepki gösterdi

Warhorse Studios kurucularından Daniel Vávra, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarla, yaşanılan durumun oldukça normal olduğunu savundu. Tek kişilik bir video oyununun, uzun süre oyuncuları tutamayacağına değinen Daniel Vávra, pek çok tek kişilik video oyununun aynı kaderi paylaştığının altını çizdi. Warhorse Studios kurucusunun itiraz ettiği nokta ise; haberlerin gereksiz yere abartıldığı ve dramatik hale getirildiği kısımlarıydı. Gayet normal karşılanması gereken, oyuncu sayısındaki azalma durumunun, hüsranla sonuçlanan bir macera gibi gösterilmesi Daniel Vávra tarafından anlatılmak istenilenlerin özetiydi.

Kingdom Come: Deliverance oyununun oyuncu kaybı normal mi?

Bir diğer yandan Daniel Vávra tarafından; haberde geçen rakamlar hakkında da bazı Twitter paylaşımları yapıldığı da görüldü. Geliştirici ekibin önemli ismine göre; verilen rakamlarla, oyuncu sayısının birden bire düştüğü izlenimi verilmeye çalışıldı. Oysa istatistiklerin alındığı gün 3500 civarında olan aynı anda oyunu oynama sayısı, iki gün öncesinde 5000 rakamını geçiyordu. Daniel Vávra’ya göre bu durum Far Cry 5 ve Assassin’s Creed Origins gibi diğer tek kişi odaklı oyunların da başına geldi ama kendi yapımları kadar dramatik bir biçimde haberleri yapılmadı.

Kısaca durumun bir çöküş olmadığını savunan, tek kişilik her oyunun aynı akıbeti yaşayacağının altını çiziyor Daniel Vávra. Tabii bu yorumlarla birlikte, yayımladığımız içerikte de belirtiğimiz gibi üç yıl önce çıkışını gerçekleştiren The Witcher 3: Wild Hunt hâlâ oynanmaya devam ediyor, talep görüyor. Yani geliştirici ekibin önemli ismi, bazı konularda haklı olabilir ama yeni oyuncuları çekmek konusunda oyunlarının başarılı olamadığı da görülüyor. Belki ileri tarihte gelecek bir takım güncelleme ve eklenti paketlerileri ile bu durumu da düzeltebilirler. Bekleyip göreceğiz.