Capcom ekibi tarafından ilk olarak 2013 senesinde PlayStation 4 platformuna özel olarak gösterilen Deep Down oyunu, çok çalkantılı bir süreç geçirdi. Oyun birçok kez ertelendi ve hatta zaman zaman ortaya bu oyunun iptal edildiği hakkında söylentiler de çıktı. Oyuncular da artık bu oyunu unutmaya başlamıştı. Belli ki çıkmayacaktı oyun. Fakat bugün ilginç bir olay yaşandı ve Capcom ekibinin, bahsettiğimiz video oyununun isim haklarını yenilediği keşfedildi.

Deep Down

Deep Down, E3 2018 sırasında karşımıza çıkabilir mi?

Capcom, bahsettiğimiz video oyununun isim haklarının uzatılması için United States Patent and Trademark Office tarafına bir dilekçe gönderdi ve raporlara göre bu dilekçe, bugün onaylandı. Yani oyunun isim hakları başarılı bir şekilde uzatılmış oldu. Peki, neden? Belli ki Deep Down oyunu artık piyasaya çıkmayacak. Capcom neden bu isim hakkının peşini bırakmıyor?

İsim haklarını yenileme, tahmin ettiğiniz gibi basit bir işlem değil ve bu konuları denetleyen sıkı yasalar bulunuyor. Mesela bir video oyununun isim haklarını, canınız her istediğinde yenileyemiyorsunuz. Bu yenilemeyi yapmak için bir sebebiniz olması gerekiyor. Yani, “Ben bu oyunu geliştirmiyorum ama belki gelecekte uğraşırım. İsim hakkını da kaybetmeyeyim.” diyemiyorsunuz. Tabii yasalar gereği Capcom tarafı da bir mazeret sundu United States Patent and Trademark Office tarafına.

Capcom ekibi, bu isim hakkını uzatmak istedi çünkü mazerete göre Deep Down oyununun araştırma ve geliştirme süreci şu an devam ediyor. Yani, oyun henüz ölmedi. Ayrıca bu isim hakkı yenilemesinin E3 2018 öncesinde yapılması da kafaları karıştırdı. Capcom ekibi de E3 2018 etkinliğinde bulunacak. PlayStation ekibi de. Bakarsınız etkinlik sırasında sonunda Deep Down için bir çıkış tarihi alabiliriz. Hatırlamıyorsanız hemen söyleyelim: Bu oyun PlayStation 4 için ücretsiz olarak çıkacak bir Souls tarzı oyun olacaktı. Tabii aradan seneler geçti, birçok şey değişmiş olabilir.

Etiketler: