Zombie Army 4: Dead War

Zombie Army 4: Dead War incelemesi

Eğer zombi öldürmeyi özlediyseniz, Zombie Army 4: Dead War oyunu şimdi karşınızda.

Sniper Elite serisi sağ olsun, onlarca farklı yoldan Adolf Hitler’i öldürmeyi başardık. Fakat Adolf Hitler’in hikayesi ne yazık ki Sniper Elite serisinde bitmiyor; alternatif bir evrende geçen Zombie Army serisinde Adolf Hitler, Almanya’nın İkinci Dünya Savaşını kaybedeceğini anladığı zaman odasındaki kırmızı ve büyük düğmeye basıyor; zombi salgını başlıyor. Zombie Army 4: Dead War ile bu hikaye değişmiyor.

Zombie Army serisinin dördüncü oyunu olan Zombie Army 4: Dead War, bizleri yine 1946 senesine götürüyor. 1946 senesinde Adolf Hitler henüz ölmedi ama savaşın seyrini değiştirebilmek için zombi virüsünü kullanıyor. Tabii ben bu kadar ciddi bir şekilde oyunu anlatıyorum ama oyunun kendisi kesinlikle bu kadar ciddi değil ve kendisini de ciddiye almıyor; her şey gayet eğlenceli görünüyor.

Serinin önceki oyunlarında olduğu gibi bu oyunu da üçüncü şahıs bakış açısından oynuyoruz ve aksiyon-macera türünde eğlenceli ve hızlı bir deneyim yaşıyoruz. Bu video oyununun eğlencesi ve kendisini ciddiye almıyor olması durumu da karşımıza aslında oyunun ilk dakikalarından itibaren çıkıyor. Aslında bunun en iyi örneğini de oyundaki zombi türlerine bakarak, rahatlıkla görebiliyoruz efendim.

Zombie Army 4: Dead War oyununda, serinin diğer oyunlarından hatırlayabileceğiniz birkaç farklı türde zombi bulunuyor. Bunların üzerine, bu seride yeni olarak ve/veya iyileştirilmiş olarak silah kullanan dev gibi zombiler, tank gibi bir zombi ki bu zombiyi öldürebilmek için beynini değil, ilginç bir şekilde kalbini hedef almanız gerekiyor. Ayrıca bu oyunda zombi köpek balıkları da var. Daha ne isteyebilirsiniz ki?

Tüm bu zombileri tabii ki oyundaki farklı silahlar aracılığı ile öldürebilmek mümkün. Oyunu özellikle de eşli oyunculu bir şekilde oynadığınız zaman zevk alıyorsunuz ve bu zevke, yeni sabit tuzaklar da güzel bir artı sağlıyor. Evet, bu video oyununda artık belli yerlere koyulabilecek veya aktif edilecek tuzaklar bulunuyor. Bu tuzaklar sayesinde en korkutucu zombileri bile öldürüp, işinize gücünüze bakabilirsiniz.

Zombie Army 4: Dead War

Zombie Army 4: Dead War ile en eğlenceli zombi savaşına tanıklık ediyoruz

Zombie Army 4: Dead War oyununda başıboş bir şekilde dolaşıp, zombi öldürmüyoruz tabii ki. Oyunun bir hikaye modu bulunuyor. Ne çok kısa, ne de çok uzun olan bu hikaye modunu isterseniz tek başınıza, isterseniz de arkadaşlarınızla birlikte oynayabiliyorsunuz. Yalnız, günümüzdeki birçok video oyununda olduğu gibi bu video oyununda da grubunuz ne kadar kalabalık olursa, o kadar eğlenceli oluyor.

Bu video oyununu en fazla üç farklı arkadaşınız ile birlikte oynayabiliyorsunuz. Oyun kesinlikle tek başınıza da oynanabiliyor. Zaten zorluk seviyesi, lobideki kişi sayısına göre değişiklik gösteriyor fakat yanınızda arkadaşlarınız olduğu zaman oyun gerçek havasına ulaşabiliyor. Tek başınıza oynadığınız zaman ne yazık ki oyundan alabileceğiniz eğlencenin tamamını değil, yarısını filan alabiliyorsunuz.

Ayrıca oyunda dört farklı karakter de bulunuyor ki her karakter hem oynanış, hem de görünüm açısından oldukça farklı. Bu karakterleri özelleştirebilmek de mümkün. Oyunda Perk sistemi yer alıyor ve her karakterin Perk ögelerini değiştirebiliyorsunuz. Bu sayede, her karakter de kendi çizgisi üzerinde özelleştirilebilir oynanış ögeleri sizlere sunabiliyor. Küçük ama hoş bir detay bizce bu olay.

Zombie Army 4: Dead War oyununda sadece karakterinizi değil, elinizde tuttuğunuz silahı da özelleştirebilmeniz mümkün. Bu özelleştirme olayları genellikle bölümlerin içerisinde yer alıyor ve siz bölümde ilerledikçe, farklı yollarla silahınızı daha güçlü bir hale getirebiliyorsunuz. Açıkçası bu tip şeyleri ben video oyunlarında çok seviyorum ve tabii ki zombi temasına da çok yakışıyor.

Tüm bunların haricinde, oyunda kozmetik özelleştirme ögeleri de bulunuyor. Silahlarınızı filan kozmetik anlamda farklı şekillere sokabiliyorsunuz. Normalde olsa bu durumu önemseyebilirdim ama Zombie Army 4: Dead War, bence tekrar oynanabilirliği zayıf olan bir video oyunu ve bu yüzden de ben tek seferlik yaşadığım maceraya bakarım; kozmetik ögelerle filan uğraşmak istemem açıkçası.

Zombie Army 4: Dead War

Sniper Elite markası da tabii ki unutulmuyor bu video oyununun içerisinde

Sniper Elite serisinde keskin nişancı yeteneklerimizi konuşturarak, birbirinden farklı şekillerde düşmanları öldürebiliyorduk ve bu öldürme sahneleri de X ışını şeklinde gösterilirdi. Aynı sistem bu video oyununda da yer alıyor. Tabii bu video oyununda öyle rahat rahat keskin nişancı olamıyorsunuz. Genelde elinize mermisi bol olan bir silah alıp, sürekli olarak koşmanız gerekiyor; zombiler zorlu.

Tabii oyunun genel anlamda zorlu olması, eğlenceli ve absürt havasını kesinlikle bozmuyor. Dediğim gibi tank gibi zombiler veya tam tersi, zombi gibi tanklar ve zombi köpek balıkları ile oyun sizi eğlencesiz bir şekilde bırakmıyor. Oyunun görevleri de bölümlere bölünüyor ve her bölüm, size farklı bir deneyim yaşatmayı hedefliyor. Her bölümde farklı bir şey yapıyorsunuz ve mekanlar da değişiyor.

Tabii ki en sonunda Zombie Army 4: Dead War, bir nişancı oyunu ve oyunda yaptığınız şeyler, zombilere ateş etmekten ileriye geçemiyor. Bu noktada da oyunun çapının küçük olduğunu fark edebiliyorsunuz. Evet, bu oyun güzel bir eğlence sunuyor ama gerçekten eğlenmek istediğiniz zaman bunları hissedebiliyorsunuz. Sürekli olarak zombilere ateş etmek de her zaman, herkes için çok eğlenceli değil.

Oyunun çapının küçük olması da zaten Zombie Army 4: Dead War oyununun en büyük ve nadir sorunlarından bir tanesi. Yani, eğer video oyunlarını atıştırmalık ve ana yemek şeklinde ayıracak olursak, bu oyun kesinlikle bir atıştırmalık. Benim gibi bir oyuncu için ise atıştırmalık oyunlar pek eğlenceli olmuyor. Yine de kısa bir sürede bitirebileceğiniz bir oyun arıyorsanız, şans tanıyabilirsiniz zombilere.

Oyunun nadir sorunlarından bir diğeri ise kontroller. Günümüz oyunlarının kontrolleri inanılmaz yüksek bir seviyede ve bunu da Zombie Army 4: Dead War gibi oyunları oynadığınız zaman anlayabiliyorsunuz. Bu oyun, ne yazık ki kusursuz bir kontrol sistemine sahip değil ve zaman zaman bu durum can sıkıcı olabiliyor. Ayrıca kontroller aracılığı ile verilen hisler de pek ilgi çekici değil. Bu da benim için bir sıkıntı.

Zombie Army 4: Dead War

Zombie Army 4: Dead War ile zombi öldürmeye devam mı?

İnceleme yazımı sonlandırmadan önce Zombie Army 4: Dead War oyununun görselliğinden, performansından, sesinden, müziklerinden filan da bahsetmek istiyorum. Şimdi, bu video oyunu serisinin görselliği aslında sabittir. Gerçekçi görsellik ile çizgi roman görselliği arasında bir tarz tutturulmuştur ve serinin üç oyunu da aynı tarza sahiptir. Bu oyunda da durum kesinlikle aynı.

Tabii bu demek değil ki Zombie Army 4: Dead War oyununun görselliği başarısız; tam tersine, görsellik beni memnun etti. Ayrıca, bu senenin oyununda 4K ve HDR desteği de bulunuyordu ki bu durum, oyunu daha da iyi bir noktaya çekti. Işıklandırmalar da serinin geçmiş oyunlarına göre değişmişti ve bu sayede oyun da daha kaliteli görünüyor. Malum, ışıklandırmalar görselliği ciddi anlamda etkileyebiliyor.

Performans ise gayet güzeldi. Bu video oyununu PlayStation 4 Pro ile deneyimledim ve 1080p/60 FPS ile 4K/30 FPS ayarlarından birini seçebiliyorsunuz. Tahmin edebileceğiniz gibi 1080p/60 FPS değerlerinde oyunun görselliği kötüleşiyor ama FPS değeri daha akıcı oluyor. 4K/30 FPS ise daha sinematik bir deneyimi, daha başarılı görsellikle sunuyor. İki performans modundan da memnundum.

Son olarak sesler ve müziklerin ortalama seviyede olduğunu belirtmek isterim. Zombie Army 4: Dead War oyununun görselliğine ve performansına gösterilmiş olan özen, ne yazık ki seslere ve müziklere gösterilmemiş ama PlayStation 4 Pro üzerinde oynarken, DualShock 4 aracılığı ile güzel detaylar yakalanabiliyor. Mesela, oyunu durdurduğunuz zaman DualShock 4 üzerinden zombi sesleri çıkıyor.

Demek istediğim şudur ki incelediğimiz bu oyun, eğlenceli ama küçük çaplı bir video oyunu. Ayrıca bu video oyununu tek başınıza oynayacak olursanız, oyun zaman zaman sıkıcı olabiliyor ama genelde tek olduğunuz için cezalandırılmıyorsunuz. Yine de eğer yüzlerce, binlerce, belki de milyonlarca zombi öldürmek istiyorsa canınız, bu video oyununa bir şans vermenizi öneriyorum ve incelememi bitiriyorum.

Zombie Army 4: Dead War
Zombie Army 4: Dead War
Zombie Army 4: Dead War, eğlenceli ve absürt bir video oyunu. Tekli oyunculu veya eşli oyunculu olarak oynayabileceğiniz bu nişancı oyununda akıl almaz sayılarda zombi öldürüyorsunuz ve oyun, bu noktada işini çok iyi yapmayı başarıyor. Yalnız oyuna başladığınız andan itibaren anlıyoruz ki Zombie Army 4: Dead War, tek başına oyun oynamayı seven oyuncular düşünülerek geliştirilmemiş. Oyun, dört kişiye kadar eşli oyuncu desteği sunuyor ve bu desteği kullanarak, eğlenceli saatler geçirebiliyorsunuz. Yine de bu oyun zaman zaman kalitesinin ortalama üstü olduğunu da hissettirmeyi eksik etmiyor.
Olumlu
Zombi tanklar ve zombi köpek balıkları var.
Oynanış, özellikle arkadaşlarla çok eğlenceli.
En en iyi absürt-zombi oyunlarından biri.
Karakter ve silah özelleştirme sistemleri hoş.
Olumsuz
Kontroller ne yazık ki başarılı değil.
Oyun içerisinde can sıkıcı hatalar var.
Tek başınıza oynamak sıkıcı ve zor olabiliyor.
Ses ve müzik konusunda yeteri kadar özen yok.
7.9
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x