Sniper Elite III: Ultimate Edition

Sniper Elite III: Ultimate Edition incelemesi

Nintendo Switch konsolunda, taktiksel bir aksiyon oyunu arayanları Afrika'ya götürüyoruz.

Bazen video oyunlarını oynarken en rahat halimizde olmayı isteriz. Nintendo Switch; hem elde, hem de televizyona bağlı olarak oynanabildiği için bu hayali kısmen karşılıyor. Tabii bu oyun konsolu, teknik olarak günümüzde kullanılan diğer oyun konsollarına göre biraz geride kalıyor ve özel grafikler sunan oyunları bu platformda sıklıkla göremiyoruz. Bunun yerine biraz daha eski oyunlara bu el ve ev konsolunda rastlamamız güzel oluyor ki Sniper Elite III: Ultimate Edition bu oyunlardan bir tanesi. Bizler de Nintendo Switch için çıkışını gerçekleştiren; Sniper Elite 3: Ultimate Edition oyununu, sizler için deneyimledik.

Sniper Elite 3: Ultimate Edition incelemesi

Sniper Elite 3: Ultimate Edition ile Afrika macerası başlasın

Öncelikle belirteyim ki incelemekte olduğum oyun yeni bir yapım olmadığı için öyle tek tek özelliklerinden bahsetmeyeceğim. Bununla birlikte yalnızca Nintendo Switch platformunda grafikleri şöyle olmuş, performansı bu kadar iyi ya da kötü diyerek de kısaca geçmeyeceğim, merak etmeyiniz. Nintendo Switch kullanan ve bu platformda gizlilik temalı bir nişancı oyunu oynamak isteyenler ne bekliyorlarsa onu sunmaya çalışacağım. Daha fazla uzatmadan devam edeyim, eğer izin verirseniz.

Bir kere, bir Nintendo Switch sahibi olarak Sniper Elite serisinin bu oyun konsoluna gelmesinden büyük mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Genelde, çocuklara hitap eden bir marka olan Nintendo, bilindiği üzere Nintendo Switch ile bu tabuyu defalarca kere yıktı. Tabii ki farklı dönemlerde yetişkinlere hitap eden, daha doğrusu yaş sınırı barındıran oyunlar Nintendo konsollarında bulunuyordu ama çok sık rastlamıyorduk. Şimdiyse, teknik ölçüler yeterli geldiği sürece, farklı oyun türlerini bu konsolda görebiliyoruz.

Sniper Elite III: Ultimate Edition oyunu da bu yapımlar arasında sayılabilir. Tarihsel izleri barındıran serinin bu kez Afrika kıtasına geçişine tanıklık ediyoruz bu oyunda. Bir diğer deyişle, 2. Dünya Savaşı’na farklı bir açıdan bakıyoruz. Bilindik 2. Dünya Savaşı oyunlarının ve Avrupa savaş alanlarının ötesine geçiliyor. Üst kısımda belirttiğim gibi oyunun mekanları Afrika kıtasında yer alıyor. Bu bir farklılık ama oyunun temel yapısı aynı kalıyor.

Şunu söyleyebilirim ki Sniper Elite III: Ultimate Edition oyunu, Nintendo Switch için öyle büyük farklılıklarla gelmiş vaziyette değil. Bildiğimiz sürümün neredeyse aynısını, elimizin altındaki bu oyun konsolunda oynayabiliyoruz. Bu yapımı kontrolcü ile oynayanlar için sıkıntılı bir durum bulunmuyor. Benzer tuş takımlarıyla, sıkıntı çekmeden oynanabilen bir oyun var karşımızda. Tıpkı daha önce internet sitemizde inceleme yazısını kaleme aldığım Sniper Elite V2 Remastered oyunu gibi bir yapıyla karşı karşıyayız.

Sniper Elite 3: Ultimate Edition incelemesi

Afrika’da neler yapıyoruz?

Sniper Elite III: Ultimate Edition serisini daha önce deneyimlemeyenler ve bu oyunun Nintendo Switch konsolu için uygun olup olmadığını merak edenler için kısaca oyunun genel yapısından bahsedeyim. Mensubu olduğu serinin diğer oyunları gibi Sniper Elite 3: Ultimate Edition, taktiksel bir nişancılık oyunu. Adını her ne kadar Sniper isimli keskin nişancı temasından alsa da bu oyundaki işimiz yalnızca uzaktan düşmanları avlamak olmuyor. Bölümlerin pek çoğunu gizlilik içerisinde geçmemiz ve düşmanlar tarafından algılanmadan hareket etmemiz gerekiyor.

Tabii ki keskin nişancı tüfeklerini de sıklıkla kullanıyoruz ama oyunun mekaniklerinin tek düze olmadığını belirtmek için bu detayı vermek istedim. Envanterimizdeyse, serinin diğer oyunlarında olduğu gibi kullanabileceğimiz 3 çeşit silah, pek çok bomba ve eşya yer alıyor. Silahlarımız, bir keskin nişancı silahı, bir tüfek ve bir tabanca olarak seçebiliyoruz. Bununla birlikte yakın dövüş silahları, çeşitli bomba ve tuzaklar, mühimmatımızın diğer üyeleri oluyor.

Yine daha önce oynamamış olanlar için Sniper Elite III: Ultimate Edition oyununda silahları özelleştirebildiğimizi belirteyim. Bu özelleştirme seçenekleri, yalnızca silahlarla sınırlı kalmıyor. İncelemekte olduğum oyunun yapısı gereği karakterimizin nasıl bir silah seti ve mühimmatla, bölüme geçiş yapacağını önceden ayarlayabiliyoruz. Bu ayarlamalar sayesinde tek tek her seferinde parçaları düzenlemeye gerek kalmıyor. Özellikle oyunun çevrim içi yapısı için bahsettiğim özellik bir hayli işe yarıyor.

Bu arada silahların da farklı parçalarının, oyun tarzlarına göre düzenlenebildiğini yinelemek isterim. Burada hoşuma giden kısım, yeni parça aldıkça silahın sürekli gelişim göstermemesi oldu. Silahlara takılan her bir parça, bazı özellikleri arttırırken bazılarını azaltabiliyor. Böylelikle, oyundaki stratejik hamleler yapabiliyor, çeşitlilik kavramıyla yüz yüze gelebiliyoruz. Bu oyunun taktiksel bir yapıda olduğu, önümüze çıkana ateş saçarak ilerlenemediğini de özelleştirme seçenekleri vasıtasıyla daha iyi idrak ediyoruz. Zaten oyuna girdiğimiz anda, neyin ne olduğu kolaylıkla kendini gösteriyor.

Sniper Elite 3: Ultimate Edition incelemesi

Sniper Elite 3: Ultimate Edition ile farklı seçenekler elimizin altında

Serinin daha önce çıkışını gerçekleştiren oyunlarından farklı olarak Sniper Elite III: Ultimate Edition oyunundaki her hamle, yetenek puanımıza etki ediyor. Oyunun ister tekli oyunculu modunda isterseniz çevrimi çi ve çoklu oyunculu modlarında oynayın, yaptıklarınız kayda geçecektir. Belirtiğim gibi hangi oyun modunu oynarsanız oynayın, bölümden çıktığınızda karakterinizin seviyesinin artışına yarayacak deneyim puanları kazandığınızı göreceksiniz.

Bu arada, incelemesini gerçekleştirdiğim Sniper Elite 3: Ultimate Edition, mensubu olduğu serinin üçüncü oyununun tüm eklenti paketlerini ve güncellemelerini içeriyor. Oyunun, güncellemelerle ve yeni görevlerle desteklenmiş bir hali var elimizde. Bu durumun, oyunun içeriklerini zenginleştirdiğini görüyoruz. Bahsettiğim bu son haliyle, bu oyunun; hikaye modu, tekli oyunculu hayatta kalma modu, eşli oyunculu mod ve çoklu oyunculu modları bulunuyor.

Oyunun ana modunun tekli oyunculu kısımlar olduğunu söyleyebilirim. Bu durum, Sniper Elite 3: Ultimate Edition oyununun bulunduğu diğer platformlar gibi Nintendo Switch sürümünde de devam ediyor. Ek görevlerin eklenmesiyle birlikte oldukça zengin ve uzun süren bir içeriğin sunulduğunu söyleyebilirim. Oyunda Solo Survival olarak geçen oyun modundaysa, farklı haritalardaki sıralı düşman akınlarının savuşturulmaya çalışıldığını görüyoruz.

Bu arada ne yazık ki eşli oyunculu ve çoklu oyunculu oyun modlarında oyuncu sıkıntısının bulunduğunu söylemem gerekiyor. Belki, deneyimlediğimiz sürecin erken olması belki de Nintendo Switch platformundaki durumun etkisiyle bu oyuncu sıkıntısı sorunu yaşanıyor. Umarım, zamanla oyuncular daha çok bu oyuna rağbet eder ve bu platformda az bulunur bir eğlenceye ulaşımın yolu açılır. Ayrıca, oyunun ana menüsünde atıcılık alıştırmalarının yapıldığı ve kayıtların alındığı bölümlerin bulunduğunu söyleyerek grafiklerden ve oyunun performansından biraz bahsedelim.

Sniper Elite 3: Ultimate Edition incelemesi

Nintendo Switch sürümünün grafikleri, mevcut nesil konsolları aratmıyor

Hemen üst taraftaki başlığa bakarak, incelemekte olduğum oyunun grafiklerinin bir PlayStation 4 konsolunun grafik kalitesinde olduğu anlaşılmasın lütfen. Bu durum teknik açıdan mümkün değil. Bununla birlikte, Sniper Elite III: Ultimate Edition oyununu el konsolu olarak oynadığınızda, aradaki farkın bariz bir biçimde hissedilmediğini belirtmem gerekiyor. Açıkçası oyunun ilk görevine girdiğim andan itibaren, grafiklerin kalitesi beğenimi ve hayranlığımı kazandı.

Oldukça iyi bir optimizasyonun bu yapımda bulunduğunu belirtmek istiyorum. Grafiklerden, hareket eden nesnelere, atıcılık mekaniklerinden, kurşunun düşman bedenine girdiği X-Ray sahnelerine kadar akıcı ve başarılı bir performans sergileniyor. Belki Nintendo Switch konsolunu televizyona bağlarsanız aynı etkiyi edinemeyebilirsiniz ama el konsolu olarak böylesine kaliteli bir oyunu deneyimlemek gerçekten eğlenceli oluyor.

Oyunun seslerinin de gayet başarılı olduğunu söylemek isterim. İster elde isterse konsolu televizyona bağladığınızda atmosferi yansıtan sesler bu yapımda yer alıyor. Bazı noktalarda hafif kasılmalar olmasına karşın, oyunun genel performansını beğendiğimi de sözlerime ekleyeyim. Belirttiğim gibi oyuncu bulma sıkıntısı olduğundan ötürü eşli oyunculu ve çoklu oyunculu modları detaylıca deneyimleyemedim. Yalnızca tek bir oyuncu bularak birkaç maça girme imkanına erişebildim.

Tabii bu kısa deneyimlerde geniş bir kanıya varamadım ama oyuncu sayısı arttığında eğlenceli ve çekişmeli müsabakalara geçileceğini tahmin ediyorum. Belirttiğim gibi Nintendo Switch konsolunda fazla alternatifi olmayan bir yapımı inceliyorum. Gizlilik ve nişancılık deneyimlerinin bir arada olduğu bir yapım için, grafikler, ses ve performansın sorun oluşturmayacağını söyleyerek, son sözler için sizleri diğer bölüme alabilirim.

Sniper Elite 3: Ultimate Edition incelemesi

Nintendo Switch konsolunun az bulunan yapımlarından bir tanesi karşımızda

İnceleme yazımızı toparlarken, bu yapımın yalnızca Nintendo Switch konsolunu kullananlar için bir fırsat olduğu yorumunu yapmak istiyorum. Bu oyun konsolunda sıklıkla göremediğimiz bir türün, en başarılı temsilcilerinden bir tanesi olan Sniper Elite 3: Ultimate Edition, iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca, yenilenen Nintendo markalı oyunların aksine, 35 Dolar gibi nispeten uygun bir fiyatla satışa sunulduğu gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor.

Nintendo Switch konsoluna sahip olanların aklında, bu oyunun vereceği performans konusunda bazı soru işaretleri barınabilir. Bana göre gayet iyi bir optimizasyon örneğini bu yapımda görüyoruz. Grafiklerinden oynanış mekaniklerine kadar bu oyun burada oynanmaz dedirtecek bir etki görülmüyor. Hatta, zaman zaman böylesine güzel grafikler nasıl bir el konsolunda bulunabilir dediğim anlara sıklıkla rastladım.

Üst kısımlarda değindiğim gibi incelemesini gerçekleştirdiğim oyun, serinin 3. oyununun tüm içeriklerini barındırıyor. Böylelikle oyun çeşitliliği sunularak dileyen oyunculara uzun bir oynanış süresi verebiliyor. Eklerle birlikte ana hikayeyi bitirenleri oyalayacak eğlenceli oyun modlarının bulunduğunu belirtmek isterim. Oyun modları demişken, bu konuda karşılaştığım tek sıkıntının oyuncu sayısındaki kısırlık olduğunu yine inceleme yazısının içerisinde belirtmiştim.

Teknik anlamda bir sıkıntı bulunmamasına rağmen oldukça az olan oyuncular yüzünden Sniper Elite III: Ultimate Edition oyununun çoklu oyunculu modlarının işe yaramaması gibi bir ihtimal bulunuyor. Oyuncu sayısı arttıkça ve hikaye görevlerini bitirenler çoklu oyunculu oyun modlarına yöneldikçe bu sıkıntı çözülebilir. Tüm bunlarla birlikte, yalnızca tek kişilik bile geniş bir oynanış süresi sunan, uygun fiyata sahip bir yapım olarak Sniper Elite 3: Ultimate Edition oyunu gösterilebilir.

Sniper Elite III: Ultimate Edition
Sniper Elite III: Ultimate Edition, Nintendo Switch kullanıcıları için uygun fiyatıyla önemli bir nişancı oyunu seçeneği olacaktır. Serinin 3. oyununun tüm içeriklerini barındıran bu yapım, uzun oynanış süresi ve pek çok oyun modunu beraberinde getiriyor. Grafik açısından gayet hoş gözüken oyunun çoklu oyunculu modlarındaki oyuncu sayısının azlığını saymazsak, öyle fazlaca bir sıkıntısı bulunmuyor. Nintendo Switch konsolunda farklı oyun türleri denemek isteyenler için ideal bir seçenek olacaktır bu yapım.
Olumlu
Tek bir oyunda tüm içeriklerin sunulması.
Nintendo Switch konsolunda grafik açısından gayet yeterli duruyor.
Fiyatı, yeni çıkan oyunların yaklaşık yarısı kadar.
Uzun oynanış süresi sunabiliyor.
Olumsuz
Çevrim içi olarak oyuncu sayısının azlığı.
Haritaların pek çoğu birbirine benziyor.
Küçük ekranda, uzaktaki düşmanların görünmesi bazen zor oluyor.
8
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x