Valve, Steam Deck isimli yeni portatif bilgisayar-konsolunu duyurdu

Steam Deck, Nintendo Switch gibi bir deneyimi bilgisayar oyunları için sunuyor.

Birçok oyuncu, Nintendo tarafından daha güçlü bir Nintendo Switch modeli duyurusu beklerken, basit bir OLED ekran modeli gösterilmişti. Şimdi ise Valve, durumu kendi eline aldı ve oyuncuların beklediği haberi verdi. Bahsi geçen şirket, Steam Deck isimli yeni portatif bilgisayar-konsolunu duyurdu. 16 Temmuz 2021 tarihinde ön siparişe açılmış olan bu yeni portatif oyun cihazı, Aralık 2021 içerisinde piyasaya sürülecek ve 400 USD üzerinden satılacak. Portatif bir bilgisayar olmaya hazırlanan Steam Deck, SteamOS isimli işletim sistemini içerisinde bulunduracak ama Steam ile sınırlı kalınmayacak. İsteyen oyuncular, standart bir bilgisayar gibi diledikleri uygulamayı indirebilecek. Hatta, işletim sistemini Windows olarak bile değiştirebileceksiniz.

Steam Deck

Modern dünyanın AAA seviyesindeki oyunlarını çalıştırabilecek olan Steam Deck, AMD tarafından hazırlanan donanımları içerisinde bulunduracak. Portatif bilgisayar, 7 inçlik bir ekrana sahip olacak ve oyunlar da 720p olarak çalışacak. Bu çözünürlük sayesinde Control gibi yeni oyunları bile stabil bir performansta, orta-yüksek civarındaki grafik ayarlarında çalıştırabileceksiniz. Teraflop değeri olarak bu cihaz, PlayStation 4 ve Xbox One ile aynı değerde olacak. Yani, 2 Teraflop civarında bir güç göreceğiz. Bu cihazın 400 USD değerindeki versiyonu, 64 GB gibi bir depolama alanı sunacak. Daha yüksek depolama alanları için cihazın 530 USD ve 650 USD değerinde satılan versiyonları da olacak. Yani, bu cihaz aslında yeni nesil konsollardan bile daha pahalı olacak.

Steam Deck, zengin bağlantı seçenekleri sayesinde harici televizyonlara veya monitörlere Nintendo Switch gibi bağlanabilecek. Aynı zamanda, cihazın batarya süresi de yapılan aktiviteye göre 2 saat ile 8 saat arasında değişiklik gösterebilecek. Yani, donanımı zorlayan oyunlar oynuyorsanız, 2-3 saatten daha uzun bir süre boyunca bu cihazı deneyimleyebileceğinizi sanmıyoruz; şarj noktalarına yakın bir yerde durmanız gerekecek gibi görünüyor. Steam üzerindeki sohbet, bildirim, bulut kayıtları, mağaza, topluluk ve Remote Play gibi özellikleri de destekleyecek olan bu cihaz, özetle portatif bir bilgisayar olacak. Yalnız, hayatımızdaki konsollar gibi bu bilgisayarın da bir ömrü olacak. Yani, donanımları yenileyemeyeceğiniz için bir süre sonra çok güçsüz kalabilecek.