Yakuza 5 Remastered

The Yakuza Remastered Collection incelemesi

The Yakuza Remastered Collection, biraz hayal kırıklığı ve biraz da nostalji hissi ile geliyor.

Geliştirici
Ryu Ga Gotoku Studios
Dağıtımcı
SEGA
Platform
PC, PlayStation 4 ve Xbox One
İnceleme Yapılan Platform
PC
Çıkış Tarihi
28 Ocak 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
60 Dolar - 120 Türk Lirası
Tür
Aksiyon ve Macera
İçerik
Tekli Oyuncu

Yakuza serisinin en çok beğenilen üç oyunu, The Yakuza Remastered Collection isimli bir pakette, yenilenen görselliği ve bazı özellikleri ile toplanıyor. Aslında bu paket 2020 senesinde PlayStation 4 için piyasaya sürülmüştü. O zamanda kendisini incelememiştim ama şimdi aynı paket, PC ve Xbox One platformları için de çıktı. Bu aslında çok önemli bir çıkış; bu sayede paketin içerisindeki Yakuza oyunları ilk defa bu platformlarda, yenilenmiş hali ile oynanabilir hale gelmişti. Şimdi ise sırada, içerisinde Yakuza 3, Yakuza 4 ve Yakuza 5 oyunlarını bulunduran bu önemli paketi incelemek var.

Yakuza serisini genel olarak ele alacak olursak, aslında karşımızda biraz ilginç bir durum var. Şimdi, orijinal birinci ve ikinci Yakuza oyunları, 2005 ve 2006 senelerinde piyasaya sürülmüştü. İşte bu çıkışlardan 10 sene sonra Yakuza Kiwami ve Yakuza Kiwami 2 olarak orijinal oyunlar yeniden yapılmıştı. İşte o yeniden yapımlar ile ilk iki oyun modern bir hal yakalarken; üçüncü, dördüncü ve beşinci oyun için de ben aynı şeyin yapılacağını tahmin etmiştim. Tamam, Yakuza 5 filan kısmen yeni olduğu için belki yeniden geliştirmeye ihtiyaç duymaz ama Yakuza 3 de pek yeni bir oyun sayılmazdı.

Yakuza serisinin ilk iki oyunu yeniden yapılırken; üçüncü, dördüncü ve beşinci oyun da iyileştirildi. Bu iyileştirmeler, tek bir pakette, The Yakuza Remastered Collection adı altında satılmaya başlandı. Seriye ait bir de Yakuza 0, Yakuza 6: The Song of Life ve Yakuza: Like a Dragon oyunları bulunuyor eğer yan yapıtları saymazsak ama yine de bu iyileştirmeler genel anlamda benim pek hoşuma gitmedi. Özellikle de Yakuza 3 oyununun iyileştirilmiş halini pek beğenemedim. Yakuza 4 ve Yakuza 5 ise genel anlamda fena değildi. Yine de bu paketin önemli yönü zaten PC ve Xbox One platformları için çıkmış olması.

The Yakuza Remastered Collection ile sunulan tüm oyunlar; iyileştirilmiş görselliğe, değiştirilen bazı içeriklere, 1080p olarak değiştirilen oyun çözünürlüğüne ve 60 FPS desteğine sahip. Bu iyileştirmelerin arasına açıkçası bazı animasyon iyileştirmelerinin filan da eklenmesini çok isterdim. Yine aynı şeyi söylemiş olacağım ama özellikle Yakuza 3 oyununun böyle bir iyileştirmeye ihtiyacı bulunuyor. Aslında bu serinin genel anlamda animasyonları ile problemi bulunuyor ama en dayanılmaz seviyedeki problem bence Yakuza 3 oyununda. Zaten modern oyunlara bakınca, en eski yapıt da o gibi görünüyor.

The Yakuza Remastered Collection

The Yakuza Remastered Collection paketine hangi mantık ile yaklaşmamız gerekiyor?

Yakuza serisine genel olarak bakınca, hazır ilk iki oyun da yeniden yapılmışken, neden eski olan diğer oyunlar da yeniden yapılmıyor diye sorabilirsiniz. Ben açıkçası bu şekilde düşünüyorum ama bir de madalyonun öbür yüzü var. Bu tip iyileştirmelerin en iyi yönü, nostalji hissini korumasıdır. Yani, örnek veriyorum Yakuza 3 oyununun yeniden yapımı, iyileştirilmiş versiyonu kadar nostalji veremezdi. Bu noktada da The Yakuza Remastered Collection, tamamen iyileştirilmiş sürümlerle daha çok nostalji elde etmek isteyen oyunculara hitap ediyor olabilir. Böyle düşünce de projede mantık hatası bulmak oldukça zor hale geliyor.

Hikaye ve oynanış tarafında ise The Yakuza Remastered Collection içerisinde yer alan tüm oyunlar, hatırlayacağınız o klasik Yakuza hissini veriyor. Bitmek bilmeyen ara sahneler, toplasanız bir roman oluşturabileceğiniz diyaloglar, akıllıca hazırlanan bölüm temelli dövüş sahneleri ve diğer tüm içerikler, olduğu gibi tekrardan karşımıza çıkıyor. Adından da anlarsınız zaten, Yakuza oyununda bir mafya hikayesi anlatılıyor ve bu hikayeler, absürt bir şekilde ana içeriklerle ilerletiliyor. Oyunda ayrıca bolca yan içerik ve mini oyunlar da bulunuyor ki Yakuza oyunlarını bence bu tip içerikler Yakuza yapıyor.

İçerik olarak baktığınız zaman The Yakuza Remastered Collection, inanılmaz genişlik ve çeşitlilikte içerik sunuyor oyunculara. Yani, artık fantastik seviyelere ulaşan ana hikaye görevlerinin yanında taksi şirketi işletmeden tutun da gece kulübü açmaya ve onu yönetmeye kadar birçok farklı şey bulunuyor bu oyunlarda. Mini oyunlarda da aslında bazı klasik yapıtları ve deneyimlemesi oldukça eğlenceli olan şarkı söyleme anlarını yaşayabiliyorsunuz. Yine de tüm bu yan içerikleri atlayıp, paketin üç oyununun da ana içeriklerine 80 saat civarı bırakabilirsiniz. İşin içine yan görevler girdiği zaman 200 saat civarına kadar çıkabilir paketin oyun süresi.

Yalnız, The Yakuza Remastered Collection isimli bu paketin mutlaka bilmeniz gereken, önemli bir noktası bulunuyor. Yakuza 3, Yakuza 4 ve Yakuza 5 oyunlarının tamamı, sadece orijinal seslendirmelerini bulunduruyor içerisinde. Yani, üç oyun da sadece Japonca seslendirmeye sahip. Şimdi, ben bu tip video oyunlarında dublaj yerine orijinal seslendirmeyi tercih ederim ama 200-300 saatlik bir içerikte de Japonca gerçekten yorucu olabilir. Sonuçta, durum böyle olunca İngilizce olan altyazıları sürekli takip etmeniz gerekecek ki bu da 20-30 saat sonra gerçekten çok yorucu olabiliyor. En azından benim için durum böyleydi.

The Yakuza Remastered Collection

Bu içerik dolu paketi kimlere önerebiliriz?

The Yakuza Remastered Collection, kesinlikle Yakuza serisine ilk defa adım atacak olan oyunculara hitap etmeyen bir paket. Eğer ilk defa bir Yakuza oyunu deneyimleyecekseniz, öncelikle yeniden yapılmış olan ilk iki video oyununu oynamanızı öneriyorum. Onların adı da Yakuza Kiwami ve Yakuza Kiwami 2 olarak geçiyor. Bu iki oyundan sonra bahsi geçen pakete yönelebilirsiniz; üçüncü, dördüncü ve beşinci oyunu iyileştirilmiş sürümlerini deneyebilirsiniz. Yakuza markasının ana serisini bitirmek adına daha sonra da sırasıyla Yakuza 0, Yakuza 6: The Song of Life ve Yakuza: Like a Dragon oyunlarına yönelmenizi öneririm.

Eğer daha önce bu seriyi oynadıysanız ve nostalji yaşamak istiyorsanız, The Yakuza Remastered Collection kesinlikle aradığınız paket olabilir. Daha önce de söylediğim gibi Yakuza 3, Yakuza 4 ve Yakuza 5 oyunları yeniden yapılmadı, sadece iyileştirildi. Bu sayede belki de benim hayal ettiğim kaliteye kavuşulamadı ama en azından üç oyundaki nostalji faktörü de başarılı bir şekilde korundu. Ayrıca paketin içerisinde 200-300 saatlik içerik olduğu için vereceğiniz paranın da size bolca içerik olarak geri döneceğinin garantisini verebilirim. Yalnız, iyileştirilen sürümlerden daha fazlasını arıyorsanız, iş o noktada değişir.

The Yakuza Remastered Collection, ne yazık ki Yakuza Kiwami ve Yakuza Kiwami 2 gibi bir yeniden yapım kalitesi sunmuyor. Eğer sizler böyle yüksek bir kalite beklentisiyle paketi satın alacak olursanız, ciddi bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Belki, Yakuza 4 ve Yakuza 5 oyunları kısmen modern sayılabileceği için yeniden yapıma ihtiyacı yoktu, bunu savunabilirsiniz ama Yakuza 3 kesinlikle yeniden yapılması gerekiyordu. Paketin içerisindeki üç oyundan da bana en çok kalite problemi yaşatan oyun o oldu. Yakuza 4 ve Yakuza 5 oyunlarının iyileştirilmiş sürümleri de fena değildi.

Her şeyi özetlemek gerekirse, The Yakuza Remastered Collection kesinlikle duruma göre değişebilecek seviyede bir paket. Ben açıkçası bu paketten aldığım deneyimden de net olarak memnun kalamadım. Özellikle de son birkaç senede bolca farklı ve kaliteli Yakuza oyunu görmüşken, bir anda Yakuza 3 gibi eski bir oyunun özensiz bir şekilde iyileştirilmiş sürümü benim tüm keyfimi kaçırdı. Yine de bu paketin ne kadar değerli olabildiğini görebiliyorum; özellikle de PC ve Xbox tararafındaki oyuncular için. Yine de bir gün bu iyileştirilmiş sürümler yerine Yakuza Kiwami seviyesinde yeniden yapımlar görmeyi çok isterim.

Yakuza 5 Remastered
The Yakuza Remastered Collection
Olumlu
200-300 saatlik içeriğin tek bir pakette, uygun fiyatla sunulması.
İyileştirilmiş sürümler nostalji hissini hiç bozmadan yaşatabiliyor.
Yakuza 4 ve Yakuza 5 oyunlarının iyileştirilmiş halleri çok iyi.
Olumsuz
Yakuza 3 gerçekten çok kalitesiz bir deneyim yaşatıyor.
Yakuza Kiwami ve Yakuza Kiwami 2 kadar etkileyici değil.
İyileştirmeler yapılırken seslere neredeyse hiç önem verilmemiş.
7
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x