Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir hastalık olarak kabul gören oyun bağımlılığı karşısında ilk ciddi adım İngiltere’de atılıyor. İngiltere’nin ulusal sağlık sistemi NHS tarafından, internet ve oyun bağımlılığına yönelik bir sağlık merkezi hayata geçirileceği bilgisi paylaşıldı. Önemli basın kuruluşlarından The Guardian tarafından verilen habere göre bu sağlık merkezi; İngiltere’nin Londra kentinde kurulacak ve başlangıçta oyun bağımlılığına yönelik çalışmalara odaklanacak. Zamanla diğer bilgisayar ve teknoloji sebepli bağımlılıklar için de çalışmalarını sürdürecek olan sağlık merkeziyle ilgili detayları haberimizin devamında sizler için derledik.

İnternet ve oyun bağımlılığı için ilk sağlık merkezi açılıyor

Oyun bağımlılığı merkezi, teknoloji temelli rahatsızlıklarla ilgilenecek

Londra’da hayata geçirilecek olan internet ve oyun bağımlılığı merkezinin kurucusu Psikiyatrist Henrietta Bowden-Jones; konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sonunda oyun bağımlılığının gerekli ilgiyi çektiğine vurgu yaptı. Oyun bağımlılığının neden olabileceği sıkıntı ve zararların fazlalığının altını çizen Henrietta Bowden-Jones; gençlerin ve ailelerinin ihtiyaç duyduğu tedaviyi sağlamak üzere çalışacak, bu konuda araştırmalar yapılacak bir ekibin başından olmaktan ötürü, NHS adına ahlaki bir göreve getirildiğini belirtti. Ayrıca oyun bağımlılığını, kendi başlarına teşhis etme şanslarının olmadığını söyleyen psikiyatrist; rahatsızlığını tespit ederek, bununla mücadele etmek isteyen kişilerin hayatlarını değiştirecek bir işe imza atabileceklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan Henrietta Bowden-Jones tarafından; diğer teknoloji ve bilgisayara bağlı bağımlılıklarla ilgili olarak da bazı açıklamalar geldi. Eğer yeterli sayıda şikayet gelir ve bunlarla ilgili ödenekleri olursa; sağlık merkezi ekibinin lideri tarafından, diğer bağımlılıklarla ilgili teşhis ve tedavi çalışmalarının yapılacağı ifade edildi. Unutmadan ekleyelim; 2018 Haziran ayı içerisinde, Dünya Sağlık Örgütü, oyun bağımlılığının bir hastalık olarak tanınacağı açıklamıştı. Böylelikle aradan fazla zaman geçmeden, ilgili çalışmaların hayata geçirildiğini de öğrenmiş oluyoruz.

Tabii pek çok video oyunu sever tarafından, diğer hastalıklarda olduğu gibi, oyun bağımlılığı teşhisinin de kendiliğinden koyulmasının zor olduğunu vurgulayalım. Yani kolay kolay kimse kendisine, ben oyun bağımlısıyım yakıştırmasını yapmayacaktır. Merak eden oyuncularımız için Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımlamasını vererek içeriğimizi sonlandıralım. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre oyun bağımlılığı; çevrim içi veya çevrim dışı olarak, sürekli olarak tekrarlanan dijital oyun veya video oyunlarına yönelik, otomatik davranış tekrarıdır. Bu davranış tekrarının diğer yaşamsal ve sosyal faaliyetlere etki etmesi, olumsuz sonuçlara neden olması halinde bile devam etmesi, hastalığın tanımını sağlayan etkenlerdir.

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster