Nioh 2

Nioh 2 ön incelemesi

Nioh 2 ile Souls oyunlarına benzeyen bir deneyim yaşıyoruz ama bu deneyim, oyunun kendisini öne çıkartmaya yetiyor mu?

Demon’s Souls, Dark Souls, Bloodborne ve Sekiro: Shadows Die Twice derken, piyasada aslında bu tip zorlayıcı video oyunlarının ne kadar büyük bir sıklıkla yer aldığını fark eder hale geldik. Şimdi ise bu saydığımız video oyunlarının arasına bir yenisi katılmaya hazırlanıyor. PlayStation Plus, bu ay içerisinde Nioh oyununu ücretsiz olarak oyunculara sunarken, Nioh 2 oyununun açık beta süreci başlatıldı ve bizler de hemen konsolumuz için bu oyunu indirdik ve bir ön inceleme için deneyimledik.

Nioh 2

Nioh 2, tema olarak Sekiro: Shadows Die Twice ile benzer

Eğer Sekiro: Shadows Die Twice oyununun dünyasını, atmosferini ve temasını sevdiyseniz, sizlere çok güzel bir haberimiz var: Nioh 2 isimli video oyununda da benzer bir tema bulunuyor. Aslında bu pek şaşırmamanız gereken bir durum; serinin ilk oyununda da Japon teması vardı ve benzer bir tema, devam oyununda kullanılıyor. Yalnız, bu sefer tamamen insan olan bir karakteri kontrol etmiyoruz; karakterimiz, doğa üstü bir hale de bürünebiliyor. Bu da oynanışı etkiliyor.

Tabii tüm bunlardan önce kendi karakterinizi oluşturmanız gerekiyor. Code Vein oyunundan sonra daha detaylı bir karakter oluşturma sistemi görmem diyordum ama ön incelemesini yazmış olduğum bu video oyunu da en az Code Vein kadar detaylı bir karakter oluşturma sistemi sunuyor oyunculara. Oyun açık beta sürecinde olduğu için tabii ki bazı özellikler kapalı ama potansiyelin olduğu çok büyük bir rahatlıkla görülebiliyor. Yani, bu oyunda tamamen size ait bir karakter oluşturabiliyorsunuz.

Tabii ki tek yenilik bu değil; daha karakter oluşturma ekranına gelmeden önce bile karşınıza önemli bir seçenek sunuluyor: HDR istiyor musunuz? İlk Nioh oyununda HDR desteği bulunmuyordu. Bu oyuna ise HDR desteği eklenmiş durumda. Ayrıca oyuncular; temel PlayStation 4 konsolunda da, PlayStation 4 Pro konsolunda da kilitli 60 FPS olarak oynayabiliyor bu video oyununu ki bu, böyle bir oyun için çok önemli bir şey. 60 FPS modu haricinde, 2 farklı mod daha bulunuyor grafik severler için.

İsterseniz 60 FPS modunu seçin, isterseniz grafiklere öncelik verin, isterseniz de çözünürlüğe öncelik verin; HDR olsun veya olmasın, karşınıza gayet hoş görünen bir video oyunu çıkıyor. Bu noktada işin içine Sekiro: Shadows Die Twice oyununu katarsak, bence Sekiro: Shadows Die Twice çok daha temiz ve modern görünüyor ama bu demek değil ki Nioh 2 başarısız bir görselliğe sahip; tam tersine Nioh 2, içerisinde bulunduğu evreni çok başarılı bir şekilde sunuyor oyunculara.

Nioh 2

En küçük detaylar bile görünebiliyor

İlk Nioh oyunu bence dönemine göre detaylı bir yapıttı ama devam oyunu ile bu detay oranı gerçekten artıyor. Görsel detayların yoğunluğu gayet hoş. Mesela, kılıcınızın düşman öldürdükçe kana bulanması ve karakterinizin o kanı çok havalı bir şekilde temizleyerek kılıcı kılıfına sokması benim çok hoşuma giden detaylar oldu. Bu detaylar sayesinde gerçekten bir düşmanı öldürdüğünüzü çok başarılı bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Bu, bence oyunu bir üst seviyeye çıkartıyor.

Bu detaylar, oyuncuların karşısına sadece görsel anlamda çıkmıyor. Modern Dark Souls oyunlarına veya direkt olarak Bloodborne oyununa göre daha fazla oynanış detayı bulunuyor Nioh 2 oyununda. Mesela, For Honor yapıtında olduğu gibi bu yapıtta da bir Stance sistemi bulunuyor. Bu sistem sayesinde silahlarınızı farklı şekillerde tutup; farklı noktalardan, farklı şekillerde saldırı gerçekleştirebiliyorsunuz. Aynı zamanda, klasik olarak blok ve kaçma sistemleri de oyunda yer alıyor.

Tabii sonsuza kadar düşmanlara kılıç sallayamıyorsunuz veya düşmanınız savaşmaktan sıkılana kadar blok yapamıyorsunuz; oyunda bir Ki sistemi bulunuyor. Ki sistemi aslında standart bir dayanıklılık sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Eğer arka arkaya çok fazla saldırı yaparsanız, karakteriniz yoruluyor ve gard almayı bırakıyor. Bu sırada da düşmanlarınız size çok büyük bir rahatlıkla saldırıyor, tek bir saldırıda ölüyorsunuz ve muhtemelen tek bir saniye oyunu kapatıyorsunuz.

Tabii bu oyunda sürekli olarak tek bir tip kılıç sallamıyorsunuz. Nioh 2 oyununun açık betasının en başında, sanıyorum ki 6-12 adet silahtan 2 tanesini seçerek, maceramıza başlayabiliyoruz. Bu silahlar arasında klasik kılıçlar, uzun ve kısa baltalar, sopalar, mızraklar ve çok daha fazlası yer alıyor. Her silah, farklı oynanış mekanikleri ve farklı oynanış ritmleri sunuyor oyunculara. Bu da sizin her silah ile farklı bir deneyim yaşamanızı sağlıyor.

Nioh 2

Nioh 2, ganimet aramanızı istiyor

Her ne kadar açık beta sürecinin başında 2 farklı silah seçebiliyor olsanız bile oyun ilerledikçe düşmanlardan silah ve zırh almanız gerekiyor. Düşmanlardan farklı kombolara sahip olan farklı silahları elde edebiliyorsunuz. Ayrıca silahların kendilerini de direkt olarak düşmanlara fırlatabiliyorsunuz ama tabii bunu yapabilmek için doğru pozisyonda olup, doğru zamanı kollamanız gerekiyor ki silahsız kalmayın. Silahsız kalınca, tahmin edersiniz ki ölüme çok yakınlaşıyorsunuz.

Bu arada, sahip olabileceğiniz her ne kadar farklı silah olsa da oyun ilerledikçe, bu silahların sayısı artıyor; en sonunda ise 2 farklı kategoride silahlar karşınıza çıkıyor. İlk kategori, Blessed olarak geçiyor. Blessed silahları kullandığınız zaman defansif hareketler yaparak, Ki sayacınızı sağlıklı bir şekilde tutabiliyorsunuz. Oyunda bir de Corrupted silahlar bulunuyor. Tahmin edebileceğiniz gibi Blessed silahların tam tersine Corrupted, saldırıları ödüllendiriyor.

Blessed ve Corrupted silahlar, sizin şeytani bir form almanızı sağlayan sayacınızı dolduruyor. Corrupted silahlar bu doldurma işlemini daha hızlı yapıyor tabii. Şeytani forma bürünebileceğiniz zaman ise çılgın saldırılar yapabiliyorsunuz ve düşmana gerçekten korkutucu anlar yaşatabiliyorsunuz. Bazı düşmanlardan düşen Soul Core ögeleri sayesinde ise şeytani formunuzu korurken farklı yetenek hareketlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.

İlk Nioh oyununda da bu şeytani forma benzer bir sistem bulunuyordu ama açıkçası ben o sistemi anlamsız bulmuştum. Nioh 2 oyununda ise karşımıza çıkan bu yenilenmiş sistem hem oyunun evreninde çok daha güzel bir şekilde anlatılıyor, hem sistemin kendisi gayet eğlenceli ve havalı, hem de kim şeytani bir forma bürünmek istemez ki? Bu sebeplerden ötürü de zaten bahsetmiş olduğum sistem, oyundaki favori oynanış mekaniklerinden bir tanesi oldu benim için.

Nioh 2

Bu oyun, piyasada tutunabilecek mi?

Geçmişte Souls serisinin bir anlamı vardı; bu seriye benzeyen video oyunları oldukça nadir çıkardı ama günümüzde neredeyse her sene, aynı türe benzer bir video oyunu piyasaya sürülür hale geldi. Nioh 2 de bu video oyunlarından bir tanesi ama kendisi görsel ve oynanış bakımından, özellikle de serisinin ilk oyununa göre oldukça detaylı. Bu detay seviyesi ve oynanış kısmının eğlenceli ve çok zorlayıcı olması, eminim ki birçok oyuncunun dikkatini çekecektir.

Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir