TaleWorlds Entertainment tarafından geliştirilen ve ülkemizin gururlarından bir tanesi olan Mount & Blade II: Bannerlord, bugün yepyeni bir bilgi ile karşımıza çıktı. Bu bilgi, oyunun içerisinde bulunan Asker Toplama Sistemi hakkında idi. Steam üzerinden yayımlanan bir içerik ile öğrenmiş olduğumuz bu sistemin detaylarına eğer dilerseniz sizler de hemen aşağıdan göz atabilirsiniz. Bakalım Mount and Blade 2: Bannerlord içerisinde bizi bekleyen bu yeni sistem neye benziyormuş?

Mount and Blade 2: Bannerlord

Mount and Blade 2: Bannerlord içerisindeki Asker Toplama Sistemi

Yayımlanan içeriğe göre artık oyuncular, oyun içerisinde neyle uğraşıyor olursa olsun, kendi ordusunu kurabilecek. Tabii bu orduyu kurabilmek için öncelikle asker toplamanız gerekecek. Bu sistem zaten serinin önemli mekaniklerinden bir tanesi idi ve şimdi geri dönüyor. Bu mekanik geri dönmesine dönüyor ama içerisinde nasıl değişiklikler bulunduracak? Geliştirici ekibin açıklamasına göre Asker Toplama Sistemi, Mount & Blade II: Bannerlord içerisinde biraz daha doğal hissettirecek.

Yapılan açıklamalara göre Mount and Blade 2: Bannerlord içerisinde eşraf diye adlandırılan özel oyuncu dışı karakterlerden asker toplayabilecekler. Bu sayede oyuncular hem daha anlaşılır bir sistem ile karşılaşacak, hem de sistem üzerinde daha fazla kontrolünüz olacak. Sonucunda ise karşınızda daha doğal bir mekanik bulunacak. Serinin eski oyunlarında direkt olarak yerleşkeler ile ilişki kuruyorduk ama açıklamalara göre serinin yeni oyununda direkt olarak eşraflarla ilişki kurmamız gerekecek.

Oyun boyunca eşraflar ile olan ilişkimizi yükseltebileceğiz ve bu sayede daha yüksek seviyeli askerleri kendi ordumuza katabileceğiz. Ayrıca bu sistem sayesinde yapay zeka da aynı şekilde asker toplayabilecek. Eğer dilerseniz TaleWorlds Entertainment tarafından yapılan açıklamanın tamamını, sizler de hemen aşağıdan görebilirsiniz.  Açıklamalar oldukça detaylı.

TaleWorlds Entertainment ekibinin açıklamaları

Kalradya’da maceralara atılırken eski bir atasözünü aklınızdan çıkarmamak akıllıca olacaktır: birlikten kuvvet doğar. Mount & Blade II: Bannerlord dünyası acımasız bir yerdir ve ister barışçıl bir şekilde ticaret yapın, isterseniz savaşlara katılın oyuncular hedeflerine ulaşmak için yanlarında duran ve birlikte savaşacakları birliklere güvenirler. Bu haftaki yazımızda oyunun asker toplama sistemini tartışarak oyuncuların Mount and Blade 2: Bannerlord oyununda kendi ordularını nasıl toplayacaklarına göz atacağız.

Kendi ordunuzu toplama yeteneği, Mount & Blade serisinin ana mekaniklerinden biridir. Birlik toplamak için bir köyden diğerine gitmek, asker toplamada sabit akışı sağlamak için farklı yerleşimlerle ilişkiler kurmak, oyuncular için yaratılan hikayenin önemli bir kısmı haline geliyordu. Bu mekanik, Mount & Blade II: Bannerlord oyununda da önceki Mount & Blade oyunlarındakine benzer biçimde çalışır ancak sistemin daha doğal hissettirmesi ve oyuncuları birleştirecek şekilde geliştirilmesi üzerinde çalışıyoruz.

Açıklamalar daha da detaylandırılıyor

Oyuncular, eşraf diye adlandırdığımız özel oyuncu dışı karakterlerden asker toplayabilirler. Bu basit değişikliği yapmak, mekaniği genişletebilmemize olanak verdi. Ayrıca oyunculara, asker toplama sürecinde daha fazla kontrol imkanı sağladı. Bir yerleşim ile ilişkiler kurmak yerine, oyuncular bundan böyle oyunda, köy ve kasabalarda bulunan eşrafla ilişkiler kurmak zorunda. Eşrafla ilişkilerinizi arttırmak en başta, sizin daha yukarı tabakalara erişmenizi sağlayacak. Ayrıca, farklı eşrafın kendi birlik tipleri vardır ki bu da, belirli birinin size önemli bir miktar piyade, diğerinin ise okçu sunabileceği anlamına gelir. Bu, oyunculara doğrudan hedef ve oyuncunun ordu kompozisyonu tercihine göre birlik sağlayabilecek belirli eşraflarla ilişkiler kurabilmelerine olanak verir. Ayrıca bu sistem, asker kaybetmenin önceki oyunlarda olduğu kadar yıkıcı olmadığı çünkü eşrafla kurduğunuz dostça ilişkileriniz sayesinde üst tabaka birliklerin yerlerinin daha kolay doldurulabileceği anlamına da gelir!

Yaptığımız bir diğer değişiklik ise yapay zeka lordlarının bundan böyle oyuncularla aynı şekilde asker toplayabilmesi olacaktır. Bu değişiklik, görünüşte oyuncuya bir fayda gibi görünebilirken aynı zamanda oyuncuların yeni asker toplama işlemlerinde yeni lordlarla mücadele etmeleri gerekeceği anlamına da gelir.

Son olarak, esir alınmış ya da kurtarılmış mahkumlardan bir ayak takımı toplamayı tercih edecekleriniz için bu özelliğin hala mevcut olduğunu belirtelim! Aynı şekilde, paralı askerler hala oyunda ve ihtiyaç durumunda ekstra kas gücü sunmaya hazırlar.

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster