MotoGP 19

MotoGP 19 incelemesi

MotoGP 19 ile profesyonel bir MotoGP deneyimi yaşayabilmek mümkün.

Eğer motosiklet temelli sporlardan hoşlanıyorsanız, muhtemelen MotoGP ve MotoE isimlerini biliyorsunuzdur. İşte bu iki önemli lisans, bu sene de MotoGP 19 oyununda birleşiyor. Bu video oyununa ne yazık ki çıkış döneminde sahip olamadık ama PlayStation 4 için bu oyunu en sonunda satın aldık ve sizlerin karşısına bir inceleme yazısı ile çıkabildik. Bakalım bu oyun nasıl bir şeymiş?

MotoGP 19

MotoGP 19, daha ulaşılabilir bir oyun

Milestone tarafından geliştirilmekte olan bu seri, geçen sene ve ondan önceki sene oyuncuların ilgisini ne yazık ki çekememişti; oyunlar başarısızdı. Bu sene ise Milestone, hatalarından ders çıkartmaya çalışmış. Bunu, oyunun genelinde hissedebiliyorsunuz ama bu çıkartılan dersler, oyuna ne kadar etki etmiş, oyun ne kadar eğlenceli bir şekilde oynanabilir seviye gelmiş, bu konular tartışılır seviyede.

Geçen senenin tartışılan en büyük problemlerinden bir tanesi kariyer modu idi. Oyuncular bu kariyer moduna en düşük seviyeden başlıyordu ve bir efsane olmaya çalışıyordu ama bu senenin oyununda durum oldukça farklı. Bu senenin oyununda Milestone, tüm seçenekleri oyunculara veriyor ve herkes istediği gibi bir kariyer modu oluşturabiliyor. İlk defa motosiklet sürüyor olsanız bile bu mod eğlenceli.

MotoGP 19, ulaşılabilir ve herkes tarafından oynanabilir bir oyun olarak karşımıza çıkıyor ve bunun da tabii ki en büyük sebebi, bolca ayar bulunması. Özellikle kariyer modunda; oyunun temel zorluğundan tutun da verilen cezaların toleransına kadar farklı sistemleri ayarlayabiliyorsunuz ve kendinize en uygun olan deneyimi oluşturabiliyorsunuz. Bu da oyunu benim gözümde iyi bir noktaya taşıyor.

Kariyer modunun en büyük noktalarından bir tanesi de sunum. Bu sunum, oldukça zayıf bir şekilde karşımıza çıkıyor. Mesela; moddaki sinematik sahneler sürekli kendisini tekrar ediyor, ilgi çekici bir hikaye bulunmuyor. Tüm bunlar sayesinde, kariyer modunda sürekli olarak yarış yapıyormuşsunuz gibi bir his oluşuyor. Bence bir kariyer modu, bu şekilde olmamalı ve yarıştan fazlası olmalı.

MotoGP 19

Zorluk, tamamen sizin elinizde

İnceleme yazımın başlarında söylemiştim, bu video oyununu kariyer modunda özelleştirebiliyorsunuz ama bu özelleştirme, daha da derinleşiyor. Mesela, öncelikle oyunun ana temel zorluğunu değiştirebiliyorsunuz. Bunu zaten her oyunda yapabiliyorsunuz ama MotoGP 19, fizik motorunun yoğunluğunu bile değiştirmenize izin veriyor. Bu sayede simülasyon özelliğini azaltabiliyorsunuz.

GRID oyununda ve Forza serisinde olduğu gibi bu oyunda bir de geriye sarma özelliği bulunuyor. Bana soracak olursanız, bu özelliğin her yarış oyununda olması gerekiyor; en küçük hatada tüm yarışa baştan başlamayı ben sevmiyorum. Onu yapmak yerine, yarışı geri sarmak inanılmaz zaman kazandırıyor. Ayrıca bu özelliği kullanmak istemezseniz de daha fazla puan kazanabiliyorsunuz.

Kariyer modunda her ne kadar bolca ayar olsa da hem bu modun çok zayıf görünmesi, hem de diğer oyun modlarının çok kısıtlı olması, MotoGP 19 oyununu olumsuz bir noktaya çekebiliyor. Mesela, kariyer modu haricinde hızlı yarış, şampiyonluk yarışı, süreli yarışlar ve çevrim içi yarışlar bulunuyor. Elektronik spor odaklı olan bu oyunda ne yazık ki kariyer modu ve çevrim içi yarışlar haricindeki her şey boş gibi.

Yine de tüm bu yarışlarda kullanabileceğiniz motosiklet sayısı, idare edebilir seviyede. Öncelikle, oyunda 4 farklı sınıftan motosiklet seçebiliyorsunuz ve bu seçim yaptığınız tüm sınıflar üzerinde de farklı şekillerde ustalaşmak mümkün oluyor. Ayrıca, bu sınıfların içerisinde de memnun edebilir bir sayıda motosiklet seçimi yapabiliyorsunuz. En azından motosiklet sevdalıları, memnun olacaktır.

MotoGP 19

MotoGP 19, tarihsel yarış deneyimini oyunculara sunuyor

MotoGP 19 oyununda tarihsel meydan okumalar yer alıyor. Oyunda, 50-60 adet bu şekilde meydan okuma içeriği var ve bu içerikler sayesinde 1990’lı senelerin başına dönüp, tarihsel yarışları, gerçek pistlerde tekrar yaşayabiliyorsunuz. Bu meydan okumalara, oyunun sadece tek bir modundan ulaşılabiliyor ve bu içeriğe özel 3 farklı pist, oyunda yer alıyor. Bu pistler, normal kullanıma kapalı.

İçerisinde çok fazla öğretici bir sistem bulundurmayan bu video oyununda, özelleştirme sistemleri de ilgi çekiyor. Tabii ki böyle bir oyunda, sanki Need for Speed Heat oynuyormuş gibi aracınızı veya karakterinizi özelleştiremiyorsunuz ama kaskınızı ve benzer parçaları, gayet detaylı sayılabilecek bir şekilde değiştirebilmek mümkün gibi görünüyor.

Bu oyunun çevrim içi yarışları ise benim ilgimi çekmeyen bir nokta oldu. Elektronik spor üzerinden de erişebileceğiniz bu çevrim içi yarışlar, eğer profesyonel bir MotoGP oyuncusu değilseniz sizi sadece birkaç günlüğüne oyalayacaktır. Oyunun kendisi de zaten kariyer modu ve tarihsel meydan okumaları ile birlikte birkaç hafta içerisinde bitirilebilecek bir yapıya sahip gibi görünüyor.

Tabii bir de yapay zekamız var. Anladığım kadarıyla Milestone, Artificial Neural Network Agent isimli bir sistem kullanıyor bu oyunda. Artificial Neural Network Agent, aslında temel bir yapay zeka ama çevresine etkili bir şekilde tepki verebiliyor. Artificial Neural Network Agent, bence bu video oyununda başarılı bir şekilde çalışıyor ve yarışlar, zaman zaman oldukça eğlenceli ve çekişmeli olabiliyor.

MotoGP 19

Performansta bir iyileşme var

Unreal Engine 4 ile geliştirilmiş olan MotoGP 19, geçen senenin oyunlarına göre çok farklı bir görsellik sunmuyor. Geliştirici ekip, görsellik yerine oyunun performansına odaklanmış durumda. Görsellik günümüzün oyunlarına göre bence gayet başarılı ama işte bu sene o görselliğin üzerine ciddi performans iyileştirmeleri eklenmiş gibi görünüyor. Bu iyileştirmelerin başını, yükleme ekranları çekiyor.

Geçen senenin oyununda bolca yükleme ekranı vardı ve bu ekranlar çok uzun sürüyordu. Bu sene ise hem yükleme ekranlarının sayısı azaltılmış durumda, hem de artık oyunda yükleme ekranlarına çok daha az bir süre boyunca bakıyoruz. Ayrıca, yine geçen senenin oyunlarına göre MotoGP 19 oyununda HDR desteği de bulunuyor. HDR destekli televizyonumu yeni aldığım için bu destek beni mutlu etti.

Tabii oyunun görselliğini etkileyen en büyük öge, HDR değil. Geçen senenin oyunlarında pek de başarılı olmayan ışıklandırma, bu sene oyundaki dinamik hava değişikliği sistemi ile daha başarılı bir şekilde ortaya çıkıyor; ışıklandırma sistemi de iyileştirilmiş durumda. Bu iyileştirmeyi, özellikle klasik güneşli hava şartlarından daha farklı olan anlarda gerçekten hissedebiliyorsunuz. Bu da olumlu bir gelişme.

Tüm bunların haricinde, oyunun tekrar sisteminden de bahsetmek istiyorum. Geçmiş seneye göre pek de değiştirilmemiş olan bu tekrar sistemi, hafif düşük bir performans ile oyunculara sunuluyor olsa da bu tekrar sistemindeki fotoğraf modunu kullanarak, oyun içerisinden başarılı görseller alabilmek mümkün. Yani, bu video oyununun sunmuş olduğu görsellik ve performans, bizce başarılı sayılır.

MotoGP 19

MotoGP 19, nasıl bir video oyunu?

MotoGP 19 oyununu ele aldığımız zaman, geçen seneye göre daha başarılı bir video oyunu sunulduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Özellikle performans açısından, grafiklerden fedakarlık vermeden, bu video oyununda hoş bir deneyim yaşanabiliyor. Bu deneyim, sadece belli bir noktaya kadar memnun edici olabiliyor; oyundaki oynanabilir mod sayısı oldukça düşük ve o modların içerisinde de zengin içerik yok.

Kariyer modunun çok hafif olması, sinematiklerin sürekli olarak kendisini tekrar etmesi ve sunumun çok zayıf olması, oyunun ana oyun modunu çok aşağı çekiyor ama yine de hem kariyer modunda, hem de diğer modlarda tarihten tanınan yarışları tekrar yaşayabilmek güzel bir his. Bu yüzden de MotoGP 19, bence ortalamanın üstüne çıkabilen ama net olarak başarılı olamayan bir video oyunu benim gözümde.

MotoGP 19
MotoGP ve MotoE lisansları MotoGP 19 oyununda toplanıyor ve oyunculara en iyi profesyonel motosiklet yarışı deneyimi yaşatılmaya çalışılıyor. Bu konuda aslında oyun başarılı olsa bile oyun modlarının sayısının az olması ve içeriğin de pek zengin olmaması, bu oyunu oldukça aşağıya çekiyor. Özellikle de MotoGP 19 oyununun kariyer modunun oldukça basit bir şekilde sunuluyor olması, benim canımı oldukça sıkıyor.
Olumlu
Zorluk ve ulaşılabilirlik ayarları tahmin edici.
Tarihsel yarışlar güzel bir deneyim katıyor.
Geçen seneye göre daha başarılı performans.
Olumsuz
Tüm oyun modları ortalamanın altında.
Kariyer modu çok zayıf ve sunum başarısız.
Çevrim içi oyun modunda özel bir şey yok.
6.5
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x