Logitech G513 (GX Blue) incelemesi

Muhteşem bir mekanik oyuncu klavyesi arayanlara ve parayla herhangi bir sorunu olmayanlara.

Bir oyuncu klavyesi almak istiyorsanız, muhakkak göz atacaklarınız listesinde olması gereken bir ürünün incelemesiyle karşınızdayız. Teknoloji dünyasının önemli markalarından Logitech, kalitesini bir kez daha gösteriyor. Daha önce piyasada bulunan Logitech G413 modelinin bir üst sürümünü sizler için masaya yatıracağız. İncelemesini gerçekleştireceğimiz Logitech G513 (GX Blue) model oyuncu klavyesiyle yaşadığımız deneyimleri, teknik ve tasarım özelliklerini dilimiz döndüğünce anlatacağız. Dilerseniz vakit kaybetmeden inceleme yazımıza başlayalım.

Logitech G513 (GX Blue) incelemesi

Logitech G513 (GX Blue) ile üst sınıfta bir deneyim elde etmek mümkün

Yukarı kısımda da belirtiğimiz gibi incelemesini kaleme aldığımız oyuncu klavyesi, Logitech G413 modelinin bir üst sürümü. Genel hatlarıyla kendisinden bir önceki modele benzeyen Logitech G513 (GX Blue), bazı teknik özellikleri ve görselliğiyle kendisine ayrı bir yer açıyor. Bu yeni oyuncu klavyesine uzaktan bakan, ömründe hiç klavye görmemiş birisi bile bu farklılığı sizlere söyleyecektir. Evet, Logitech G513 (GX Blue) modelinin hem kendi neslinden hem de diğer pek çok klavyeden ayrıldığı özelliği RGB LED aydınlatmaları oluyor.

16,8 Milyon renk destekleyen RGB LED aydınlatmaları sayesinde parmaklarınızı altında görsel bir şölenin yaşandığını görebilirsiniz. Öylesine akıcı ve uyumlu renk geçişleri yaşanıyor ki bu oyuncu klavyesini bilgisayarda kullanmak yerine evin bir köşesine koymak gelebilir insanın içinden. Işıklandırma kısmını bir kenara yazdıktan sonra klavyenin diğer görüntü unsurlarına da değinelim. Bir kere şunu belirtelim ki Logitech G513 (GX Blue), minimum yer kaplayan bir oyuncu klavyesi. Kasasının boyutu yaklaşık olarak barındırdığı tuş takımıyla aynı alanı kaplıyor.

Dolayısıyla ergonomi açısından masanızda gereksiz yer kaplamadığı gibi kullanım sırasında fazlaca kafa karıştırmıyor. Pek çok klavyede görmeye alıştığımız ek fonksiyon tuşlarının klavyenin F bölümüne atandığını görüyoruz. Tüm bunlarla birlikte Logitech G513 (GX Blue) kablolu bir klavye olarak karşımıza çıkıyor. Kablosuz klavye arayan ve bu konuda takıntısı olan okurlarımızı şimdiden uyaralım. Tabii bir oyuncu klavyesinin kablolu olmasının bazı artıları var fakat o kısımlar hakkında yorum yapmayım oyuncuların kendi görüşlerine saygı duyarak inceleme yazımızı sürdürebiliriz.

Logitech G513 (GX Blue) incelemesi

Logitech tarafının güçlü malzeme kalitesi ışıklarla harmanlanıyor

Hemen üstteki bölümde Logitech G513 (GX Blue) model oyuncu klavyesinin renklerinden bahsettik ama bu renklerin uyumlu bir biçimde nasıl kullanılacağına değinmedik. Unutmadan anlatalım. Bu klavyeyi kullanıyorsanız ve RGB LED aydınlatmaya sahip fare, hoparlör gibi donanımlara sahipseniz kesinlikle Logitech internet sitesine girerek gerekli uygulamayı indirmenizi öneriyoruz. Logitech Gaming Software adındaki bu uygulamayla birlikte, diğer benzer tasarımdaki fare, hoparlör gibi ışıklı donanımlarla entegre bir biçimde Logitech G513 (GX Blue) modelini kullanma imkanına erişebilirsiniz.

Yaşanan renk festivalinin masanızın dört bir tarafına ulaşması ayrı bir keyif oluşturacaktır. Tabi bununla birlikte bahsettiğimiz uygulama sayesinde video oyunlarıyla uyumlu bir kullanım almanız da mümkün olacaktır. Hafızası sayesinde her oyun için farklı bir ışıklandırma ayarının yapılabileceğini söylemeden geçmeyelim. Ayrıca bu klavyenin üzerinde bir de USB girişi bulunuyor. Video oyunlarına dair ayar kayıtları ve bazı farklı kullanımları USB girişi sayesinde kolayca halledebiliyoruz.

Logitech G513 (GX Blue) tasarımının sadeliğinden ve tuş takımı dışında yer kaplamayan klavye gövdesinden bahsetmiştik. Yeri gelmişken klavye gövdesinin oldukça sağlam bir biçimde alüminyum alaşım malzeme kullanılarak tasarlandığını belirtelim. Bunlarla birlikte aynı sağlamlık hissini klavyedeki diğer unsurlarda da görebiliyoruz. Tüm bunlarla birlikte Logitech G513 (GX Blue) ile birlikte gelen bilek dayama ünitesi için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Kaliteli malzemeyle üretilen ve kullanıcılar için maksimin konfor sağlayan bilek dayama ünitesiyle ürüne olan sempati bir kat daha artacaktır.

Logitech G513

Mekanik klavyeyle oyunlara bambaşka bir boyut getirmek mümkün

İnceleme yazımızın başlarında Logitech G513 (GX Blue) ile serinin bir önceki ürünü olan Logitech G413 arasındaki benzerliklere değinmiştik. Tabii aradaki farklar da yazımızın diğer kısımlarını oluşturdu. Bu farklılıklar arasında Logitech tarafından geliştirilen yeni mekanik tuş teknolojisinin bulunduğunu söylemeliyiz. Video oyunu ve günlük kullanım gibi alanlarda mekanik klavye kullanımı konusunda bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Özellikle yoğun klavye gürültüsü yaşanan ortamlarda bulunulabiliyor. Logitech bu yeni model klavyesinde eskisine nazaran tuş seslerini yumuşatırken gürültüyü aza indirmeyi amaçlamış durumda.

Tuşlardan bahsederken, Logitech G513 (GX Blue) modelinde 5 ms tepki süresi değerlerinin ölçüldüğünü sizlerle paylaşmadan geçmeyelim. Bu arada incelediğimiz modelin içinden çıkan tuş kavrama eklentilerine de değinelim. Özellikle oyunlarda daha rahat tuşlara ulaşmak ve olası karışıklıkları engellemek amacıyla ürünle birlikte 12 adet tuş kavrama aparatı sunuluyor. Bu aparatlar arasında W, A, S, D gibi tuşlar ve oyunlarda sıklıkla tercih edilen tuşları görebiliyoruz.

Elde edilen konfor ve kaliteyle birlikte Logitech G513 (GX Blue) model oyuncu klavyesinin bir de maliyeti olduğunu belirtelim. Yurt dışında 149 Dolar fiyatla satılan bu model, incelemeyi kaleme aldığımız tarihlerde Türkiye’de 1000 Türk Lirası civarında bir değerden satın alınabiliyor. Bu rakamın bir hayli yüksek olduğunu ve benzerlerinin üstünde tutulduğunu söyleyebiliriz. Tabii bununla birlikte farklı olmak isteyen, maddi sınırlaması olmayan ve sorunsuz bir oyuncu klavyesi kullanmak isteyen oyuncular için ideal bir ürün olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Logitech G513 (GX Blue) incelemesi

Kaliteyi ve farklılığı parayla satın alabilir miyiz?

Eğer aradığınız fazla yer kaplamayan, malzeme kalitesi yüksek ve gösterişli bir ürünse kesinlikle Logitech G513 (GX Blue) oyuncu klavyesini tercih edebilirsiniz. RGB LED aydınlatmayı tabiri yerindeyse sanatsal anlamda kullanan bu klavye, dirsek dayama aparatı ve tuş kavrama üniteleriyle farkını hissettiriyor. Far Cry: New Dawn, Apex Legends, Tom Clancy’s The Division 2 gibi oyunlarla yaptığımız deneyimlerden fazlasıyla memnun kaldığımızı belirtebiliriz. Öte yandan incelediğimiz klavyenin her eve ulaşmasının önündeki en büyük handikap, ürünün fiyatı olarak göze çarpıyor. Maddi bir sınırlaması olmayan ve fark arayan okurlarımızın rahatlıkla tercih edebileceğini söyleyebiliriz.

Logitech G513 (GX Blue), bir alt modeli olan Logitech G413 modelinin izinden giden başarılı bir klavye. Tuş takımına gelen yenilikler ve özellikle de RGB LED aydınlatmasıyla farklı bir ürün olarak karşımıza çıkan bu ürün, bilek dayama aparatının rahatlığı ile dikkatimizi çekiyor. Performansı ve malzeme kalitesiyle kusursuza yakın olan bu ürünün en önemli sorunu, yüksek fiyatı. Kablolu klavyeyi sorun yapmayan tüm kullanıcıların rahatlıkla sevebileceği bir ürün.
Olumlu
RGB LED aydınlatmaları muhteşem.
Bilek dayama aparatı, konfor sunuyor.
Malzeme kalitesi oldukça yüksek.
Oyunlara ve donanımlara entegre olabiliyor.
Olumsuz
Aşırı yüksek fiyatı.
Kablolu olması bazı oyuncular için sorun olabilir.
8.7
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x