House Flipper 2, PC için piyasaya sürüldüğü dönemden beri benim boş zamanlarımda vakit geçirdiğim oyunlardan biri oldu. Yalnız, bu oyunun beni kendisine bağlama hissi, günümüzün çevrim içi servis tipi oyunları ile aynı değildi. Her gün ev ödevi yapmak için değil, eğlenmek için bu oyunu oynuyordum. Zaten bu oyun WWE 2K24 veya Fortnite gibi bir çevrim içi servis sayılmaz ama sonuçta o oyunlar gibi, bu oyuna da her gün geri dönmek istiyordum. 2023’ün sonlarında incelediğimden beri bağımlısı oldum. Bu, baştan sona konforlu bir oyun. Şimdi ise bu oyunun PlayStation 5 sürümü çıktı ve onu da elde etme, oynama imkanı sahibi oldum.

PC versiyonundan PlayStation 5 cephesine geçiş yapmak oldukça kolaydı. Zaten bilgisayarımda da oyunu DualSense ile oynuyordum. Birkaç yenilik tabii ki bulunuyor ama özünde tamamen aynı oyun, aynı senaryo ve mekaniklerle sunuluyor. Durum böyleyken, PC üzerinde eğer oyunu baştan sona oynadıysanız, House Flipper 2 yapıtını aslında konsolda tekrar oynamak için pek bir neden yok. Yine de eğer oyunu kaçırdıysanız, bu sürümü güzel bir fırsat olabilir değerlendirmeniz için. Yalnız, oyunun PlayStation 5 sürümü 1.000 TL olduğu için Steam sürümüne kıyasla daha pahalı. Oyun, PC tarafında 24 USD ve o da şu anda 775 TL civarı ediyor.

Sıfırdan almak gerekirse House Flipper 2, sizi sırasıyla David veya Hannah olarak adlandırılan tamircilerin tulumlarına yerleştirir ve ev çevirici veya dönüştürücü olarak geçimini sağlamak için karakterlerin memleketi olan Pinnacove’a geri dönersiniz. Hikaye modu, hikaye olduğu sürece, size sonunda kasabadaki ünlü eski bir evi yenileme hedefi verir ve oraya ulaşmak için büyük ve küçük birçok işi üstlenmeniz gerekir. Çılgın bir partinin ardından ortalığı toparlamaktan, tüm evleri ve işyerlerini tamamen yenilemeye kadar uzanan ve yol boyunca çok çeşitli görevler var. Bunların tamamı PC üzerinde sunulan deneyim ile aynı. Konsolda bir farklılık yok.

İşin her yönünden siz sorumlusunuz ve emrinizdeki tüm araçların kilidini açmak yalnızca birkaç görev sürüyor. Duvarları boyayabilir, zeminleri döşeyebilir, elektrik tesisatını yeniden kurabilir, tuğla duvarları yıkıp, inşa edebilirsiniz ama aynı zamanda pencereleri temizlemeniz, döşemelerdeki lekeleri çıkarmanız ve geniş bir eşya kataloğundan binaları döşemeniz de gerekecek. Belirli bir şeyi ne kadar çok yaparsanız, onda o kadar iyi olursunuz, her beceriyi yükseltir ve onlar için avantajların kilidini açarsınız. Örneğin, dev bir boya silindiri alabilir veya aynı anda daha fazla çöp taşımak için kendinizi güçlendirebilirsiniz. Bunlar kulağa pek de heyecan verici gelmeyebilir ama House Flipper 2, en rahatlatıcı ve ödüllendirici yaratıcılık araçlarından bazılarına sahip bence.

House Flipper 2

Becerilerinizi yeterince geliştirdiğinizde, mobilya gibi şeyler tasarlamanıza olanak tanıyan özel kursların kilidi açılır ve bu da katalogdaki bu öğelerin maliyetini düşürür. Hikaye modundan sıkıldıysanız veya daha fazla yaratıcı özgürlük istiyorsanız, Sandbox moduna girebilir ve sıfırdan bir ev inşa edebilirsiniz. Mevcut seçeneklerin miktarı etkileyici ve uçma yeteneği yüksek katlarda çalışmayı çok daha kolay hale getiriyor. Sizi yavaşlatacak para veya zaman gibi kısıtlamalar olmadığı için bu modda saatler harcamak tahmin ettiğinizden daha kolay.

House Flipper 2 oyununun konsol sürümü, PC ve artık doğal olarak konsollar üzerindeki bahar güncellemesi ile birlikte piyasaya sürüldüğünden, aslında yeni içerikler de var. Bu güncelleme, daha fazla ambiyans için mum ve ateş yakmak veya çeşitli halılar döşemek gibi şeyler yapma yeteneği veriyor oyunculara. Katalogda daha fazla bitki ve eşya var ve artık ihtiyaç duyduğunuzda eşyaları yeniden boyutlandırma olanağına sahipsiniz.

Konsol sürümüne belki de en garip ekleme, oyun içinde bir VR başlığı satın alarak ve onunla etkileşime girerek erişilebilen bir mini oyun olan The Floor is Lava içeriğinin dahil edilmesidir. Eklenen yeni bir görev, oyunun geliştiricilerinin ofislerini temizlerken ve bir sürü VR başlığını kullanırken size pek çok fırsat sunuyor. Oyuna girdikten sonra ilerlemeniz gereken üç adet zamana karşı yarış tarzı parkur seviyesi var. Eğlenceli küçük bir mini oyun ama kimse House Flipper 2 oyununa bunun için gelmiyor ve dürüst olmak gerekirse o kadar da iyi bir kontrole sahip değil.

İçerikteki görüşünüz kısıtlı ve zıplama zayıf. Bu yüzden nadiren süper gerekli hissettiriyor. Birincil döngüden ayrılmak istiyorsanız güzel bir eklenti ama dikkat dağıtıcı olmaktan biraz daha ileriye gidemiyor The Floor is Lava. PlayStation 5 üzerinde House Flipper 2, deneyime benzersiz bir şey katmıyor ve kontrol etmesi de aynı şekilde zor ama deneyimden bir şey de götürmüyor. PC versiyonuna erişiminiz yoksa kesinlikle buradan almaya değer, inanılmaz derecede sakin ve özelleştirilebilir bir deneyim ve yaratıcılığınızı gerçekten ödüllendiren bir video oyunu.