Hello Neighbor, öyle bir marka ki sanki her üç ayda bir kere yeni bir oyunu çıkıyormuş gibi hissediyorum. Tabii ki durumlar gerçekte öyle değil; sadece aynı markaya ait farklı farklı oyunlar beta seviyesine açılıyor, erken erişim süreçleri başlıyor, tam süreçleri filan çıkıyor. Bunlar öyle yüksek tempoda da olmuyor; ben bunları beynimde biraz abartıyorum ama Hello Neighbor 2 için inceleme kodu elime geldiği zaman aklımdan geçen ilk şey, “Sitede zaten bu oyunun ön incelemesi ve incelemesi yok muydu?” idi. Bir ön inceleme mevcut ama oyunun tam sürümü daha yeni, 6 Aralık 2022 tarihinde piyasaya sürüldü.

Hello Neighbor oyununu hatırlayacak olursanız, kendisi aile dostu bir korku oyunuydu. Oyunun temelinde, komşumuzun çevirdiği karanlık işler bulunuyordu. Hello Neighbor 2 ise bu deneyimi devam ettiriyor. Bu oyun ile Raven Brooks isimli bir kasabaya gidiyoruz ve ilk oyundan geri dönen komşumuz ile tekrar tanışıyoruz. Bu sırada, kontrol ettiğimiz karakter de bir gazeteci ve kendisi komşuların gizemli davranışlarını gözetliyor. İlk oyundaki oyun alanımız sadece komşumuzun eviydi. Bu oyunda, oyun alanı direkt olarak kabasının kendisi oluyor. Ayrıca, ilk oyundan tanıdığımız o akıllı yapay zeka da geri dönüyor.

Hello Neighbor 2 oyununda gizli gizli çevreyi araştırıyoruz ve kanıtlar topluyoruz. Bu topladığımız kanıtlarla da gizemleri çözmeye çalışıyoruz. Bu sırada da oyundaki düşmanlara karşı dikkatli olmamız gerekiyor. Bu düşmanlar, zamanla her hareketimizi öğrenen ve ona göre karşılıklar hazırlayan bir yapıya sahip ki bu sistemi zaten ilk oyundan biliyoruz, tanıyoruz. Yalnız, bu oyundaki komşularımız bir değil, birden fazla yapay zeka tarafından yönetildiği için işler çok daha gelişmiş hissettiriyor. Bu oyundaki her gün ve gece, ayrı bir komşumuzun evine gidip, kanıtlar aramamız, çocukları kurtarmamız gerekiyor.

Hello Neighbor 2 oyunundaki komşularımızın evinde çözmemiz gereken bulmacalar da bulunuyor. Böylece anahtarlar elde ediyoruz ve hapsedilmiş olan çocukları korkutuyoruz. Tabii ki bu sırada bahsettiğimiz yapay zekalara karşı savaş vermeniz gerekiyor. İşin içine bir süre limiti de girdiği için komşularımızın evinde öyle rahat rahat gizlilikle dolaşamıyoruz, acele etmemiz ve bu sırada da hata yapmamız gerekiyor. Yapay zeka eğer bizi yakalarsa, evden atıyor. Yalnız, bu mekanikler kağıt üzerinde hoş dursa bile konu, oyunu oynamak olduğu zaman ne yazık ki eğlence, elinizden direkt olarak alınıyor.

Hello Neighbor 2

Hello Neighbor 2 sayesinde artık bolca komşumuz var

Hello Neighbor 2 oyunundaki kasaba gerçekten çok güzel bir tasarıma sahip. Bu kasabadaki evlerin her biri de benzersiz yapılarda tasarlanmış ve evin sahibinin karakterine de müthiş bir şekilde uyum gösteriyor. Ayrıca bu evlerin sahipleri kötü insanlar olduğu için evlerini kendi avantajlarına nasıl kullanacağını biliyor ve hatta bu avantajları yaratabilecek şeyler tasarıma ekleniyor. Bu sayede, gördüğünüz evlerin her birini gerçekten keşfetmek istiyorsunuz, bulmacaların çözümlerine ulaşmak istiyorsunuz ve daha da önemlisi, çocukları kurtarmak istiyorsunuz. Problemler zaten tasarımda değil, oynanışta.

Hello Neighbor 2 oyununu oynamaya isteklendiğiniz anda ne yazık ki kalite düşüyor. Her şeyden önce, oyunun ekranı çok temiz duruyor. Bu aslında güzel bir şey; ekranda bir kullanıcı arayüzü elementi olarak hiçbir şey bulunmuyor ve bu sayede kendinizi gerçekten oyununun içerisinde hissedebiliyorsunuz ama bu, çok büyük bir problem ile geliyor. Oyunda nelerle etkileşime geçebileceğinizi gösteren bir şey olmadığı için çoğu zaman aceleyle hareket ederken, etkileşime geçebileceğiniz ögeleri bulamıyorsunuz. Ayrıca bu ögeler, görsel tasarımda kendilerini belli de etmiyor; her şeyi tahmin etmeniz gerekiyor.

Hello Neighbor 2 oyununda aceleyle hareket ederken, etkileşime geçilebilecek ögeleri görememek bir konu. Oyunda hareket etmenin çok kötü hissettirmesi de ayrı bir konu. Sağa, sola, ileri ve arkaya hareket etmek bir garip hissettiriyor. Ayrıca, oyunun fizikleri de biraz garip olduğu için etrafa koymaya çalıştığınız eşyalar, tahmin ettiğinizden çok daha uzağa gidebiliyor. Bu da önemli eşyaları kaybetmeniz ile sonuçlanabiliyor. Bulmacalar ise çözmesi çok kolay hissettiriyor. Bu yüzden de oyunu oynamak ve bulmacaları çözmek, sıkıcı bir iş olmaktan öteye geçemiyor. Daha sonra ise oyunun yapay zekası ile tanışıyoruz.

Hello Neighbor oyunundaki yapay zeka kısmen etkileyici bir yapıya sahipti. Hello Neighbor 2 oyunundaki yapay zeka da en başlarda sizi etkileyebilecek bir tasarıma sahip ama daha sonra fark ediyorsunuz ki bu yapay zeka, gerçekten sizin hakkınızda bir şey öğrenmiyor, sadece kendileri için oluşturmuş olan çevre detaylarını daha fazla kullanmaya başlıyor. Ayrıca, bu yapay zekalardan kurtulmak da ulaşamayacakları bir noktaya çıkmak kadar kolay. Oyunun eğlenceli bir şekilde zorlayıcı olan tek yapay zekası, bölüm sonu karşılaşmasında karşınıza çıkıyor. Onun haricinde, oyunda etkileyici olan pek de bir şey yok ne yazık ki.

Hello Neighbor 2

Birçok konuda geriye doğru adımlar atılıyor

Hello Neighbor 2 oyununun çok konuşmuş olduğum yapay zekası, ne yazık ki bazı mekaniklerini kaybetmiş bu oyunda. Mesela, yapay zeka tarafından yönetilen komşumuz, ilk oyunda oyuncuların eve girdiği yolları takip edip, oraları tuzaklandırırdı. Bu sayede oyuncular, her defasında yeni yollar denemek zorunda kalırdı. Benim çok sevdiğim o mekanik, bu oyunda yer almıyor. Yine de en azından yapay zekanın kendi evinde dolaşıp, etrafla etkileşime geçmesi ve sizin ellediğiniz eşyaların yerini düzenlemesi filan gayet hoş duruyor. Hikaye tarafında da geriye doğru atılan bazı adımlar bulunuyor.

Hello Neighbor oyununun hikayesi yok denecek kadar azdı ama en azından var olan şeyler güzelce anlatılıyordu. Hello Neighbor 2 oyunundaki hikayede ise birçok soru işaretine cevap verilmiyor ve oyuncu çok fazla karanlıkta bırakılıyor. Oyunda herhangi bir seslendirmenin olmaması filan da bunu olumsuz bir şekilde etkiliyor tabii ki. En azından oyundaki sinematik sahneler filan gayet güzel görünüyordu; hikayeyi pek açığa kavuşturmasalar bile en azından izlemesi keyifliydi. Zaten konu bir şeylerin sunulması olduğu zaman hikaye haricinde gayet güzel bir iş çıkartılıyor; problem, hikaye ve oynanışta gibi görünüyor.

Hello Neighbor 2, sunum tarafında da belli bir başarıya sahip. Oyunun görselliği gayet kaliteli ve ilk oyundan beri korunan renkli hava hala mevcut. Yani, aile dostu korku teması güzel bir şekilde varlığını devam ettiriyor. Daha önce söylediğim gibi oyundaki bölüm tasarımları filan da çok güzel; karakter modelleri, sinematik sahneler ve daha fazlası da başarılı. Performans tarafında da göze batan herhangi bir problem yok. Sesler ve müzikler ise idare eder. Oyunda seslendirme yok ve ses efektleri de idare eder seviyede. Müzikler de vasat. Bu noktada, oyunun geliştirici ekibinin ufak olduğunu da belirtmek istiyorum.

Durumu özetlemek gerekirse Hello Neighbor 2, vasat bir video oyunu. İlk oyundaki deneyimin üzerine kesinlikle bir şeyler koyulmuş, hatta iki adım ileriye doğru ilerlenmiş ama aynı zamanda oyundan çıkartılan özellikler ve verilen bazı kötü kararlar sayesinde de iki adım geri gidilmiş. Eğer yapay zeka biraz daha sağlam olsaydı ve ilk oyundaki özelliklerini korusaydı, anlatılmaya çalışılan hikaye de biraz daha sağlam olsaydı, oyun çok daha kaliteli olabilirdi. Yine de bu noktada oyunun Steam üzerinde sadece 60 TL, aynı zamanda da Xbox Game Pass sisteminde mevcut olduğunu hatırlatmak istiyorum. Fiyatına göre çok da kötülemek mümkün değil.

Hello Neighbor 2
Hello Neighbor 2
Olumlu
Kasabanın ve evlerin tasarımları tek kelimeyle muhteşem.
Oyunda güzel bir ilerleme hissi yaşatılabiliyor.
Görsellik oldukça hoş ve bol renkli.
Mr. Peterson geri dönüyor.
Animasyonlar kaliteli.
Olumsuz
Yapay zeka en önemli özelliklerini kaybetmiş; çok da zorluk çıkartmıyor.
Karakterin en temel kontrol özellikleri bile çok zayıf hissettiriyor.
Fizikler biraz abartılı bir şekilde işliyor; hata çıkabiliyor.
Hikaye pek de başarılı bir şekilde anlatılmıyor.
Bulmacalar çok basit duruyor.
5

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster