Xbox Games Showcase 2020 sırasında Hello Neighbor 2 için bir duyuru gerçekleştirilmişti ve bu oyunun açık alfası PC kullanıcılarının beğenisine ücretsiz olarak sunulmuştu. Bizler de bahsi geçen oyunu bu kapsamda deneyimledik ve görüşlerimizi sizler için değerlendirdik. Görsel açıdan önemli yol kaydeden bu serinin oynanış ve hikaye olarak da nerelere geldiğini merak ediyorsanız, alt satırlara göz atmanızı öneririz. Dilerseniz, sözü daha fazla uzatmadan bu oyunun ön inceleme yazısına hızlı bir giriş yapalım.

Hello Neighbor

Hello Neighbor 2 ile yeni bir başlangıç yapıyoruz

Hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip olan Hello Neighbor oyunu, gizlilik ve bulmaca unsurlarını kenetleyen gayet ilginç bir yapımdı. Bu oyunun oluşturduğu heyecan da benzer temayı barındıran farklı oyunların bizlerle buluşmasına sebep olmuştu. Şimdiyse, Hello Neighbor 2 adıyla ana seri yoluna devam edecek ve tıpkı bu serinin ilk oyununda olduğu gibi alfa süreçleriyle adım adım ilerleyişe tanıklık edeceğiz.

Hello Neighbor 2 Alpha 1 olarak adlandırılan sürüm de şu anda ücretsiz olarak ulaşılabilir durumda. Bu sürüme dair değerlendirmelere geçmeden önce eğer izin verirseniz daha önce bahsi geçen serinin nasıl bir oynanış yapı sunduğundan bahsetmek istiyorum. İlk Hello Neighbor oyununda çocukları kaçırarak evinin bodrum katına kapatan Wilson adındaki bir adama karşı mücadele ediyorduk. Mücadele diye tabir etmemden dolayı yanlış anlaşılmasın lütfen, genel anlamda bir kaçış durumu hakimdi.

Wilson isimli kişiye yakalanmamaya çalışarak çeşitli bulmacaların çözüldüğü, doğru yola ulaşmaya çalışılan serinin ilk oyunuyla yaklaşık olarak benzer bir yapı Hello Neighbor 2 ile bizlere sunuluyor. Yalnız bu kez bir çocuğun gözünden değil, araştırma yapan bir gazeteci olarak ıssız kasabaya geliyoruz. İnsanlardan arınmış olan bu kasabadaki amacımız ise gizemli kaybolma vakalarına yanıt bulmak oluyor.

Deneyimlediğim alfa sürümünde gözümüzü içerisinde karga kostümü giyen bir kişinin dolaştığı gizemli bir evin önünde açıyoruz. Arkamızda duran aracın içerisinden bazı eşyaları alarak bu eve doğru hareket etme imkanına sahip bir biçimde alfa sürümüne geçiş yapıyoruz. Dilersek, hemen karşımızdaki eve girerek karga kostümü giyen kişiye görünmemek üzere bulmacalarla uğraşabilir, dilersek de kasabayı turlayıp işimize yarayacak olan eşyaları arayabiliriz.

Eğer kasabayı dolaşmayı tercih ederseniz karşınıza pek çok ilgi çekici detay çıkacaktır. Bu detaylardan bir tanesi de bahsi geçen kasabanın giriş noktası olacaktır. Hello Neighbor 2 oyununun tam sürümü çıkışını gerçekleştirdiğinde muhtemelen bu kasaba girişinden geçeceğiz. Elimizdeki sürümdeyse bu giriş kapalı durumda. Ayrıca, kasabanın çevresi bir çeşit surlarla çevrelendiğini de sizlere söyleyeyim.

Hello Neighbor 2

Eşyalarla artık daha çok etkileşim kuracağız

İlk Hello Neighbor oyununu oynayıp sevenlerin aklında tahmin ediyorum ki bu ikinci oyunda ne gibi değişiklikler var sorusu gelecektir. Öncelikle görsel anlamda Hello Neighbor 2 oyununda önemli bir yolun kat edildiğini belirtmek istiyorum. İçeriğimizdeki görsellerden belki çok büyük farklar anlaşılmayacaktır ama bu yeni oyunun görsel detaylarında oldukça olumlu gelişmeler buluyor. Bu detaylardan birisi de gece ve gündüz döngüsü ve geliştirilen gölgelendirmeler olarak karşımıza çıkıyor.

Oyuna daha ilk girdiğim anda güneşin önüne geçen bulutların oluşturduğu gölgelendirmeler ilgimi çekmeyi başardı. Aynı zamanda gece ve gündüz döngüsü, günün farklı zamanlarında başarılı bir biçimde yansıtıldığını fark ettim. Örneğin, akşam üstü ortaya çıkan güneşin o turuncu tonlarını oyun alanında gayet net bir biçimde görebiliyoruz. Henüz ilk alfa aşaması olmasına karşın Hello Neighbor 2 oyununun görsel detayları ilgi çekiyor.

Görsel detaylarla birlikte, oynanış anlamında da önemli etkiler bu yeni yapımda fark ediliyor. Bu oyunda, ilk oyuna nazaran çok daha fazla eşyayla etkileşime girebiliyoruz. Etkileşime girilen eşyalar, farklı noktalarda ve birbirleriyle eşleştirilerek kullanılabiliyorlar. Eşyaları beraberce kullanabilmemiz ise evin içerisinde bizlere stratejik yeni imkanlar veriyor. Bu stratejik imkanların fazlalığı ise genel taktiksel çeşitliliğin artmasını sağlıyor.

Örneğin, evin içerisinde duran bir ocağı açabiliyor ve bu ocağın üzerine bir nesneyi yerleştirebiliyoruz. Buradaki yanma durumu, karga şeklindeki adamın bu noktaya çekilmesine yarıyor. Bu sırada gizlenebildiğimiz takdirde evin boş kalan diğer bölümlerine doğru hareket edebiliyoruz. Dışarıda veya yerleşim alanında bulduğumuz eşyaların pek çoğu da evin içerisindeki alanlarda kullanabiliyor ve bizi sonuca götürecek olan adımları atabiliyoruz.

Öte yandan farklı eşyaları düşmanımıza karşı kullanabiliyoruz. Bu mekanik, ilk Hello Neighbor oyununa göre daha işlevsel bir hale getirilmiş durumda. Düşmanımız, kocaman bir karga kostümü giydiğinden ötürü eşyaları kolayca fark etmiyor ve bu eşyalara sıklıkla takılıp düşebiliyor. Benzer engelleme durumları da ön incelemesini gerçekleştirdiğim oyunda farklı yöntemlerle bulunuyor. Kısacası, her bir eşyanın farklı ve geniş kullanım alanlarının olması, oyuna zenginlik katıyor.

Hello Neighbor 2

Yapay zeka, aynı taktikleri kullanmamızı engelliyor

Hello Neighbor 2 oyununun bu ilk alfa sürümünde dikkatimi çeken özelliklerden bir tanesi de oyundaki yakalanma durumuyla ilgili oldu. İlk Hello Neighbor oyununda Wilson isimli bıyıklı abimiz tarafından yakalandığımızda oyunun başlangıç noktasına döner veya bodruma kilitlenirdik. Ön incelemesini kaleme aldığım bu alfa sürümünde gördüğüm üzere artık yakalanınca sağlam bir tekme yiyoruz ve evin dışarısına fırlatılıyoruz.

Yakalanıp fırlatıldığımızda ise elimizdeki eşyaları düşürüyoruz. Dolayısıyla yakalanmak yalnızca evin dışına atılmak anlamına gelmiyor ve kayıplar yaşanabiliyor. Bu kayıpları yaşamamak adına daha dikkatli olma gereksinimi doğuyor. Nihayetinde ise oyun alanında hareket ederken tıpkı ilk oyunda olduğu gibi büyük bir baskı hissediyoruz. Ayrıca düşmanımızın yapay zekasının gelişmiş olması bu baskıyı arttıran unsurlardan bir tanesi oluyor.

Evet, ilk alfa sürümünü deneyimlediğim Hello Neighbor 2 oyununda fark ettiğim durumlardan bir tanesi de düşmanın yapay zekasının arttırıldığı oldu. Artık kendimize bir taktik bularak sürekli olarak aynı noktaları kullanamıyoruz. Örneğin, evin üst katında açık bir pencere keşfettik ve hep buradan içeri girmeye başladık diyelim. Karga kılığındaki düşmanımız bunu fark ederse, giriş noktamıza engel koyma yoluna gidiyor ve aynı hareketleri yapmamızın önüne geçiyor.

Henüz bu oyunun ilk alfa sürümü olduğundan ötürü yapay zekaya dair aksaklıklar da bulunuyor ama oyunun geliştirme aşamasında yapay zekaya daha fazla dikkat edileceğini zannediyorum. Tüm bunlarla birlikte, Hello Neighbor 2 oyunundaki parkur mekaniklerinin varlığından da bahsetmeden geçmeyeyim. Artık kontrol ettiğimiz karakter ulaşabildiği noktalara tutunarak buralara tırmanabiliyor ve bazı nesnelere tutunarak çeşitli parkur unsurlarını gerçekleştirebiliyor.

Parkur mekaniklerinin kullanımı, hem içerisine girmeye çalıştığımız evde, hem de kasabanın farklı alanlarındaki araştırmalarımıza derinlik katıyor. Bu mekanikleri kullanarak evin farklı noktalarına geçiş sağlayabiliyoruz. Oyunun geçtiği kasabadaysa parkur mekaniklerini kullanarak yüksek noktalara çıkabiliyor, buralardan başka alanlara geçiş yapabiliyor ve bazı eşyaları keşfetmek için imkan oluşturuyoruz. Deneyimlediğim bu ilk alfa sürümünde kasabadaki pek çok nokta boş olsa da bulmamız gereken bazı eşyalar bahsettiğim mekanikle elde edilebiliyor.

Hello Neighbor 2

İlk alfa sürümünün etkileri oyun alanına yansıyor

Üst kısımlarda sıraladığım yeniliklerden bir tanesinin de özel amaçlı eşyalar olduğunu söylemek istiyorum. Bu oyuna başladığımız noktanın hemen arkasında bir minibüs görüyoruz. Bu minibüs, tekerlekleri patlamış olarak sabit bir biçimde duruyor ve içerisinde bazı özel eşyalar barındırıyor. Bu özel eşyalar da Hello Neighbor 2 oyununun yeniliklerinden bazıları olarak adlarını listeye yazdırıyorlar. Nedir bu yeni özel eşyalar diye soracak olursanız hemen açıklayayım.

Bahsi geçen oyunun hemen başında kolaylıkla bulabildiğimiz eşyalar bir gizli kamera sistemini oluşturuyorlar. Elimize aldığımız gizli kamerayı dilediğimiz bir noktaya monte edebiliyoruz. O noktadan uzaklaştığımızda ise bir diğer cihazın yardımıyla yerleştirdiğimiz kameradan görüntü alabiliyoruz. Böylelikle düşmanımızın nerede olduğunu gözlemleyebiliyor ve bu oyuna stratejik anlamda bir derinlik kazandırabiliyoruz.

Bu sistem sayesinde Hello Neighbor 2 oyununun ilk alfası bitirilebiliyor ama detayları anlatıp oyuna dair sürprizleri kaçırmayayım. Yalnızca, kamerayı dikkatli kullanmanın gerektiğini ve görüldüğü takdirde düşman tarafından ele geçirilme ihtimalinin bulunduğunu söyleyerek henüz bu oyunu denemeyen değerli okurlarımızı uyarayım. Tüm bunlarla birlikte, oyun alanının çeşitli yerlerinde farklı unsurlar göze çarpıyor ama ilk alfa aşaması itibariyle bu unsurlar şimdilik bir gizem olarak kalıyor.

Bu unsurların arasında sakince oturan bir kedinin ve gizemli bir kişinin olduğunu söyleyip alfa aşamasında karşılaşılan sıkıntılardan da biraz bahsedeyim. Ön inceleme yazısını kaleme aldığın Hello Neighbor 2 oyununun ilk alfa sürümünde haliyle pek çok eksiklikleri ve aksaklıkları barındırıyor. Üst kısımda belirttiğim gibi kasaba alanının büyük bir kısmı henüz boş ve bulunması gereken eşyalardan yoksun.

Bizlere ilerleyen zamanlarda nasıl bir yapımın sunulacağını gösteren bu alfa sürümünde çok sayıda animasyon ve fizik hatasının olduğunu da görmüş durumdayım. Düşmanımız bazen hiç olmadık noktalarda sıkışıp kalıyor, duvarların ötesinden görünebiliyor. Aynı şekilde kontrol ettiğimiz karakter de benzer sorunlarla yüz yüze gelebiliyor. Parkur mekaniklerinin kullanıldığı alanlarda ise tam oturmamış animasyonlar yüzünden bazı tuhaf durumlarla karşılaşabiliyoruz. Ayrıca, çeşitli görsel hatalar ve performans kayıpları bu aşamada varlığını hissettiriyor.

Hello Neighbor 2

Hello Neighbor 2, gelecekte neler yapacağını gösteriyor

Barındırdığı eksikliklere ve aksaklıklara rağmen Hello Neighbor 2 oyununun mensubu olduğu seriye yeni bir soluk getireceği bu ilk alfa sürümde gösteriliyor. Üst kısımlarda sizlere bahsettiğim üzere bu oyunun geliştiricisi tarafından pek çok yeni mekanik üzerine çalışılmış durumda. Bu yenilikler, taktiksel oynanışı çeşitlendirecek biçimde tasarlanmışlar ve açık söylemek gerekirse gelecek vaat ediyorlar.

Görsel açıdan baktığımızda yine büyük bir farklılığın oluştuğunu söylemiştim. Gece ve gündüz döngüsü, rüzgarın oyun alanındaki hissedilebilir etkisi, Hello Neighbor 2 oyununun yeni bir yapım olduğunun görsel alandaki kanıtları oluyor. Bunlardan daha önemlisi ise yine sizlere aktardığım eşyaların kullanım alanlarının genişletilmesi unsuru olacaktır. Karşılaşılan eşyaların farklı kullanım alanlarına sahip olması, deneme yanılma şeklinde oyundaki bulmaca mekaniklerine derinlik kazandıracaktır.

Tabii ki Hello Neighbor 2 oyununun ilk alfasında pek çok eksik ve hata bulunuyor fakat bu alfa sürümlerin esas amacı da hataların ve eksikliklerin giderilmesi değil midir zaten? Eksiklikler arasında saydığım şehirdeki boşluğun, oyunun tam sürümüne yaklaşıldığında doldurulacağını tahmin ediyorum. Benzer şekilde kasabada yer alan oldukça ilgi çekici alanlar da daha işlevsel hale gelecektir. Bu alanlar, Hello Neighbor 2 ile geliştirilen parkur mekanikleriyle birlikte oldukça işlevsel anlara sahne olacaktır diye düşünüyorum.

Özetlemek gerekirse, karşımızda ben yeniyim diyebilen bir oyun duruyor. Pek çok aksaklığına rağmen bu alfa sürecinde gözlenebilen yenilikleriyle bile gayet eğlenceli ve heyecanlı bir video oyununun geldiğini görebiliyoruz. Mevcut hayran kitlesinin Hello Neighbor 2 oyunundan gayet memnun kalacağını ve bu yeni oyunla yeni bir hayranların da oluşacağını tahmin ediyorum. Bahsi geçen oyunun ilk alfa sürecinde gösterilenden çok daha fazlasını tam sürümde barınacağına dair görüşlerimi de aktararak izninizle sözlerimi sonlandırayım.

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster