Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.
Gears POP!

Gears POP! incelemesi

Gears POP! sayesinde Gears of War serisinin evreni, mobil cihazlara taşınıyor.

Gears of War serisini bugüne kadar birçok farklı şekilde görmüştük. Bugün ise bu seri ile Funko POP! arasındaki bir anlaşmanın ürünü olan Gears POP!, mobil cihazlar için piyasaya sürüldü ve bizler de bu yeni oyunu sizler için inceledik. Peki, bu yeni mobil oyunu beğendik mi? Oyunu, Gears of War serisine yakıştırabildik mi? İşte bu soruların cevaplarını, incelememiz ile vereceğiz!

Gears POP!

Gears POP! oyunundan çok da ümitli değildim

Hatırlayacak olursanız Microsoft, bundan birkaç ay önce Forza serisi için bir mobil oyun çıkartmıştı ve o oyun resmen berbattı. Bu sebepten ötürü Gears of War serisinin bu yeni mobil oyunundan pek ümitli değildim ama gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki bu yapıt, o mobil Forza oyundan çok ama çok daha oynanabilir bir seviyede. Peki, bu oyun tam olarak neye benziyor?

Gears POP! aslında Clash Royale tarzında olan bir strateji oyunu. Oyuncular, ganimet kutularından ve mağazalardan rozetler topluyor. Her rozet, Gears of War evrenindeki karakterlerden ve varlıklardan oluşuyor. Oyuncular, bu rozetlere seviye de atlatabiliyor. İş, oynanışa geldiği zaman ise amacımız, karşımızdaki oyuncuyu öldürmek oluyor.

Oyuncular, sağ ve sol siperden askerler gönderebiliyor veya direkt olarak ortadan, saldırıya geçebilecek askerler gönderebiliyor. Siperlerden ilerleyen karakterler, yavaş yavaş o siperleri ele geçiriyor ve bu sayede oyuncu, normalden çok daha ileri bir noktaya yeni karakterlerini yerleştirebiliyor. Clash Royale oyununa oldukça benzeyen bu oynanış, mobil oyuncuları için pek yabancı olmayacaktır tabii ki.

Oyuncular, Gears POP! oyununda PvE ve PvP olarak oyunu deneyimleyebiliyor ve bir de Horde modu bulunuyor. Yani, aslında o benzettiğim mobil oyunlara göre çok daha fazla içeriğe sahip bu video oyunu. Ayrıca, Gears of War evreninden karakterleri toplayıp, bir rozet koleksiyonu oluşturmak ve tabii ki o koleksiyon ile savaşlara çıkmak da oldukça ilgi çekici olacaktır bu serinin hayranları için.

Gears POP!

Gears of War evrenine hoş geldiniz

Gears POP!, tahmin edebileceğiniz gibi ücretsiz olarak indirilebilecek bir video oyunu. Yalnız, bir oyunun indirmesi ücretsiz diye, oynaması ücretsiz olmuyor tahmin edebileceğiniz gibi. Bu video oyununda bolca mikro ödeme bulunuyor ve bu mikro ödemeler sayesinde karakterlerinizi ve rozetlerinizi ciddi anlamda güçlendirebiliyorsunuz. Yani, parayı veren sizden çok ama çok daha güçlü olabiliyor.

Normalde, mikro ödemelere her şekilde karşı olan bir kişiyim ve bu mikro ödemeler, özellikle parayı veren düdüğü çalar tipinde olduğu zaman daha da sinirleniyorum. Benim için bu video oyununun en büyük eksisi de bu zaten. Mikro ödemeler ile oyundaki her birimi satın alabilmek mümkün ve o birimlerle de rozetlerinizi sonsuza dek geliştirebilirsiniz.

Tabii mobil cihazlarda her oyun böyle ve her oyunun böyle olması, Microsoft ve Xbox Game Studios cephelerinin Gears of War serisini bu şekilde kirletme hakkı vermiyor bence. Bu sırada, oyundaki mikro ödeme ögelerinin fiyatlarının da öyle düşük olduğunu söyleyemeyeceğim. Ben bu oyunu iOS üzerinden denedim ve App Store üzerindeki fiyatlar, bana normalden daha pahalı geldi.

Temel oynanış benim için yeterli geldi. Özellikle bu oyunun bir strateji oyunu olduğunu göz önünde bulundurursak, oyuncular gerçekten kendilerini zorlayarak bir strateji oluşturabilir ve düşmanlarını yenebileceği en iyi yolu üretebilir. Yani, mobil cihazlardaki günlük oyunlar gibi değil Gears POP! ve bu beni açıkçası mutlu ediyor; o günlük oyunlar zaman harcatmaktan başka hiçbir şey yapmıyor.

Gears POP!

Gears POP!, tatlı görüntüler de sunuyor

Adından da anlayabileceğiniz gibi Gears POP!, Funko POP! tarzında oluşturuldu ve karakterler de birer Funko POP! ögesi gibi görünüyor. Ben bu oyunu iPhone 6S Plus ile deneyimledim ve en düşük grafikler bana önerildi. Bu grafiklerde oyunu oynamak gerçekten büyük bir işkence ama yüksek grafiklere bir baktığınız zaman oyun gerçekten kendisini görsel anlamda denettirebiliyor.

Tüm bunların haricinde, dediğim gibi oyunun strateji tipi de oldukça eğlenceli ve rekabetçi yapısı sayesinde oyuncuları, mobil cihazlarına saatler boyunca kitleyebilir. Bu noktada, oyuna para vermeden emek harcayan oyuncular çok mutsuz olabilir; ortada parayı veren düdüğü çalar tarzında bir durum var ve bu hiç hoş değil. Yine de bu konuda, gelecekte optimizasyon çalışmaları yapılabilir.

Eğer kendinize Gears of War evreninde geçen tatlı bir oyun arıyorsanız, sizlere Gears POP! oyununu önerebilirim. İnceleme yazım boyunca bu oyunun mobil sürümlerinden bahsettim ama bu oyunu Windows 10 üzerinden oynamak da mümkün. iOS için App Store, Android için Google Play Store ve Windows 10 için Microsoft Store üzerinden bu oyunu ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

Gears POP!, Gears of War serisinin evrenini mobil cihazlara ve Microsoft Store platformuna bir stratejik mobil oyunu olarak taşıyor. Bu oyunda mikro ödeme ögeleri çok ön planda olsa bile oyunu bir süreliğine eğlenerek oynayabilmek bence gayet mümkün.
Olumlu
Birkaç farklı oyun modunun oyunculara sunuluyor olması.
Gears of War evreninin artık Funko POP! tarzında, ceplerimize girmiş olması.
Strateji mantığının çok güzel bir şekilde oyuna yedirilmiş olması.
Olumsuz
Gears of War, mobile çok daha yenilikçi ve yaratıcı bir şekilde gelmeliydi.
Mikro ödemelerden geçilmeyen, klasik bir mobil oyun yapısının kullanılması.
Oynanış kısmının bir süre sonra benim için sıkıcı bir hale gelmiş olması.
6.5
Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir