Beklenen sürpriz kavramının en yakın örneklerinden olan Gears 5; geliştirildiğine dair öncesinden bilgi alınamayan fakat duyurusunun yapılmasının da pek çok kişi tarafından beklendiği bir oyundu. Xbox One platformundaki birinci parti oyun açlığının giderilmesi açısından beklenen ve gerekli bir adımdı bu duyuru. E3 2018 sırasında gerçekleşen duyurunun ardından, oyunun geliştiricisi The Coalition ekibinin lideri Rod Fergusson ile bir röportaj gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen bu röportajın en ilgi çekici kısımlarından bir tanesi, serinin yeni oyununun tüm modları için hedeflenen çözünürlük ve FPS değerlerinde saklıydı. İsterseniz bu hedeflere ve geliştirici ekibin Xbox ve PC için başarmayı amaçladığı teknik verilere, haberimizin devamında beraberce bir göz atalım.

Gears 5 için hedef tüm modlarda 4K ve 60 FPS olacak

PC için Gears 5 hedefi 120 FPS

Yapılan açıklamalara bakıldığında; başlıktan da anlaşılacağı üzere Gears 5 için Xbox One X cihazlarında 4K çözünürlük görüntü kalitesi ve 60 FPS hızı amaçlanıyor. Bu verilerin, oyunun tüm modlarında başarılması için çalıştıklarını belirten geliştirici ekip lideri Rod Fergusson; serinin bir önceki oyunundan elde ettikleri deneyimle birlikte, yeni Xbox One X cihazlarının teknolojisinin, amaçları için harika bir donanım sunduğunu belirtiyor. Açıklamalara baktığımızda da büyük ihtimalle serinin geliştirilmekte olan son oyununun, gerekli optimizasyon işlemleriyle, 4K çözünürlük ve 60 FPS kare hızıyla kullanıcılara sunulacağı anlamını çıkarabiliyoruz.

Hemen hatırlatalım; serinin bir önceki oyunu Gears of War 4; Xbox One X cihazlarında, çoklu oyuncu modunda 60 FPS değeri ile çalışabiliyordu. Bununla birlikte aynı cihazlarda; oyunun tek oyunculu senaryo modunda 4K çözünürlük görülebilirken, kare hızı verileri 30 FPS olarak alınmaktaydı. Geliştirici ekip; hedeflerindeki teknik verilere, serinin yeni gelecek oyunuyla ulaşacağına inanıyor ve bununla birlikte, PC kullanıcıları için de gayet heyecan verici açıklamalarda bulunuyor. Hemen, PC kullanıcıları için yapılan açıklamalara da yer verelim.

Oyunun geliştiricisi The Coalition ekibinin lideri Rod Fergusson tarafından; geliştirme aşamasına başlanmasından itibaren, oyunun PC optimizasyonu üzerinde çalışıldığı söyleniyor. Gerekli donanımların bulunduğu takdirde PC platformunda 120 FPS değerlere çıkılabileceğini belirten Rod Fergusson; geliştirdikleri oyunun teknik detayları konusunda iddialı görünüyor. Gears 5 oyununun PC ve Xbox One platformları için 2019 yılı içerisinde çıkışının gerçekleşmesinin planlandığını ekleyelim.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster