Final Fantasy XVI, açık dünya yapısı sunmayacak

Final Fantasy XVI oyunun dünya yapısı, savaş sistemleri, yardımcıları ve çok dikkat çeken yavru köpeği hakkında açıklamalar yapıldı.


Final Fantasy XVI, açık dünya yapısı sunmayacak. Oyunun yönetmeni olan Naoki Yoshida, son zamanlardaki açık dünya oyunlarının bu yapıt için ilham sağladığını söylese de IGN ile yaptığı röportajda açık dünya yapısının tam olarak kullanılmayacağını doğruladı. Bu konu hakkında, “Kapsamlı kullanıcı araştırmamızda, genç nesil oyuncuların çoğunun hiç Final Fantasy oynamadığını veya seriye ilgi duymadığını bulduk. Aynı zamanda, o yeni nesille kendimiz de pek çok oyun oynadık ve bu yüzden evet, Final Fantasy XVI oyununda en son modern açık dünya oyunlarından alınan ilhamları görebileceksiniz.” dedi Naoki Yoshida.

Açıklamalar, “Ancak, tüm dünyayı ve ötesine yayılmış gibi hissettiren bir hikaye getirmek için bizi tek bir açık dünya alanıyla sınırlayan bir açık dünya tasarımından kaçınmaya karar verdik ve bunun yerine bağımsız bir alan tabanlı oyun tasarımına odaklanmaya karar verdik. Bu tasarım, oyunculara gerçekten küresel bir ölçekte daha iyi bir his veriyor.” şeklinde devam etti ve sonlandı. Final Fantasy XVI, her biri bir Eikon’un çağrılma gücüyle dolu bir Dominant’a sahip altı bölgeden oluşan Valisthea’nın yeni dünyasında geçecek. Oyun bu durumda bunu yansıtmak için altı bölgeye (veya daha fazlasına) bölünebilir.

Final Fantasy XVI

Tüm bunların haricinde Naoki Yoshida, Final Fantasy XVI oyununun yapay zeka karakterleriyle bir tür parti tabanlı dövüşe sahip olacağını doğruladı ve ayrıca Eikon ögelerinin oyuna nasıl dahil olacağını tartıştı. Bu konu hakkında, “En yeni tanıtım videomuzda kullanıcıları bunaltmak istemedik, bu yüzden yalnızca Clive’nin savaşlarına odaklandık. Bununla birlikte, yolculuğunun çoğunda Clive’a bir veya daha fazla yol arkadaşı eşlik edecek. Bu arkadaşlar, Clive ile ticaret yapmanın yanı sıra savaşa da katılacaklar. Bununla birlikte parti üyeleri, oyuncuların yalnızca Clive’ı kontrol etmeye odaklanmasına izin vermek için yapay zeka odaklı olacak.” dendi.

Final Fantasy XVI oyununda Eikon ögeleri, Dominant tarafından kullanılan kitle imha silahlarına benzer olacak. Pek çok hayran, görsel olarak muhteşem savaş anlarını Godzilla filmlerini izlemekle karşılaştırdı, ancak Naoki Yoshida, “Savaş türü ve ölçeği biraz akıcı. Eikonlar birçok farklı durumda ve yinelemede ortaya çıkıyor. Hepsini kapsayan tek bir tasarım konsepti yok. Bazıları Clive ile şiddetli düşmanlar olarak karşılaşacak, bazıları arkadaş olacak ve Clive’ın yardımına gelecek. Ayrıca oyuncunun bir Eikon’u gerçek zamanlı olarak kontrol edip diğer Eikons’larla savaşacağı zamanlar olacak. Bu çeşitli Eikon odaklı aksiyon odaklı savaş türleri oyunun ana satış noktalarından biridir ve önümüzdeki aylarda daha fazlasını sunacağız.” diyor.

Final Fantasy XVI

Final Fantasy XVI, şüphesiz serideki daha yeni tek oyunculu girişlerle karşılaştırılacak olsa da, Final Fantasy XIV ile olan bağlantıları göz ardı edilemez. Bu yeni oyun, birçoğu Square Enix şirketinin beğenilen MMO yapıtında, Naoki Yoshida’nın kendisinden başlayarak çalışmış olan, Square Enix içinden, yıldızlardan oluşan bir geliştirici kadrosuna sahip. Yine de Naoki Yoshida, hayranların bu oyunun çok farklı bir deneyim olmasını beklemesi gerektiğini söylüyor ve, “İki oyun için de geliştirme konseptleri doğal olarak farklıdır. Yeni oyunumuz, daha önce Final Fantasy serisinde olmayan bir şey yapıyor: Tüm serinin özelliklerini alıyor ve onları bizim adlandırdığımız şeye dahil eden bir tema parkı yapıyor. Bu bir Final Fantasy XIV konsepti olsa da belirli bir geliştirme ekibi özelliği değildir.” diyor.

Açıklamalar, “Final Fantasy XVI, serideki diğer oyunlardan ayrı olarak kendi varlığıdır, bu nedenle Final Fantasy XIV oyununda bulacağınız kadar çok gönderme bulamayacaksınız. Bununla birlikte, yeni oyunun ana odak noktası, geçmiş oyunlardan bir şeyler çizmek yerine seri genelindeki film oynama hissini sürdürmek olacak.” şeklinde devam ediyor. Farklılıklara rağmen Square Enix, geliştirme ekibinin geri kalanının, her yeni genişleme ile büyümeye devam eden MMO yapıtının sihrinin bir kısmını üstlenebileceğinden şüphe duymuyor.

Final Fantasy XVI

Final Fantasy XVI, 2020 senesinde duyurulduğu zaman en dikkat çekici unsurlardan biri oyunun ana karakterlerinden ikisi olan Clive ve Joshua’nın birbiriyle tanışmasıyla havlayan bir köpek yavrusuydu. Serinin kıdemli oyuncuları Final Fantasy markasının sadık köpeklerle uzun bir geçmişi olduğunu zaten hatırladı. Peki, bu video oyununun son derece sevimli küçük yavrusuyla nasıl bir role sahip olacak? Naoki Yoshida, “Pekala, diyelim ki köpekten çok kurt – adı da Torgal. Parti üyesi olmasına gelince, bekleyip görmen gerekecek. Hakkında daha fazla bilgiyi daha sonra alacağız.” dedi. Naoki Yoshida daha fazla ayrıntıya girmeye hazır olmasa da Torgal’ın kesinlikle hikayede ve muhtemelen oynanışta oynayacak bir rolü olacak gibi duruyor.

Rolü ne olursa olsun Torgal, Final Fantasy XV oyunundaki Lunafreya’nın zamana ve mekana yayılabilen köpeği Umbra’yı içeren gururlu bir soy; Final Fantasy VI oyununda düşmanları öldürmek için yaşayan bir Doberman olan Pinscher Interceptor ve Final Fantasy VII oyununda hayatınızı perişan etmek için Rufus Shinra ile birlikte çalışan Darkstar da hatırlanmalı tabii. Açıklamalara göre Final Fantasy XVI oyununun savaşlarında bir veya daha fazla yapay zeka yer alacak. Bunlardan birinin Torgal olup olmadığını göreceğiz.