Yayıncılığını 2K Games ekibinin üstlendiği, CryEngine isimli oyun motoru ile geliştirilmiş olan ve Turtle Rock Studios tarafından geliştirilen Evolve isimli video oyununun özelleştirilmiş sunucuları, 3 Eylül 2018 tarihinde kapanacak. Yayıncı şirket olan 2K Games ise 2 Temmuz 2018 tarihinden itibaren oyun içi sanal para satışını durduracak.

Evolve

Evolve yine de oynanabilir kalacak

Oyun için alınan bu karar ile birlikte; eski performansı, eğlenceyi ve rekabetçi ruhu muhtemelen yakalayamayacak olmanıza rağmen arkadaşlarınız ile uçtan uca eşleştirme sistemi ile birlikte oyunu oynamaya devam edebileceksiniz. Profil bilgileri, oyuncu sıralamaları, oyun içi haber bölümü ve oyuncu rozetleri ise maalesef ulaşılamaz olacak.

İlk çıkışında satın almanız gereken bir oyun olan Evolve, Temmuz 2016’da Evolve Stage 2 adıyla ücretsiz olarak tekrar piyasaya sürüldüğünde ben de arkadaşlarım ile birlikte bu maceraya atılmıştım. Dört avcı olarak bir yaratığı avlamaya çalıştığımız ya da bir yaratık olarak dört avcıya ecel terleri döktürdüğümüz bu oyunda ben açıkçası çok eğlenmiştim. Ancak iyi bir yaratık oyuncusu, avcılar karşısında üstünlüğünü rahatlıkla koruyabiliyordu. Çünkü gereken takım oyununu sağlamak için üç arkadaşınızın daha olması neredeyse şarttı. Bana sorarsanız oyunun hızlı bir şekilde oyuncu kaybetmesinin en büyük sebeplerinden biri de buydu.

Oyun, ücretsiz çıkışıyla birlikte ilk haftasında bir milyon oyuncu sayısına ulaşmıştı. Steam platformunda en çok oynananlar sıralamasında 18. sıraya kadar da yükselmişti. Ben oynamaya başladığımda ise 3.000 ile 4.000 arası anlık kullanıcıya sahipti. Oynadığım süreçte bu sayı gittikçe düşmüştü. Artık oyun ararken sistemin çok bekletmesi ve bu sürecin gittikçe uzaması nedeniyle ben de oyunu bırakmak zorunda kalanlardan olmuştum. Turtle Rock Studios da bu süreç sonrasında Ekim 2016’da oyuncularına bir teşekkür mesajı ile birlikte Evolve oyununa daha fazla güncelleme gelmeyeceğini ve oyundan desteklerini çektiklerini duyurmuştu. Şİmdilerde ise günlük 270 kadar oyuncu ile birlikte hayatının son demlerini yaşıyor.

Etiketler: