Erica

Erica incelemesi

Erica ile kendimizi oldukça ilginç bir hikayenin içerisinde buluyoruz.

Çok uzun bir zaman önce benim oyun konusundaki ilgilerim değişti. Bundan seneler önce sadece aksiyon dolu oyunlar ararken, Life is Strange ve Telltale Games tarafından geliştirilmiş olan oyunlarla tanışmam ile birlikte hikayeye ve maceraya önem verir hale gelmiştim. Bu noktada da interaktif film türünde geliştirilen sözde oyunları oynamış olacağımı düşünebilirsiniz ama hayır, Erica bir ilk olacak.

Seçimlerin elimde olduğu hikaye temelli oyunları senelerdir çok seviyor olmama rağmen daha önce hiç interaktif film tadındaki oyunları oynamadım; gerçek görüntülerle oluşturulan şeyler hoşuma gitmiyordu ama Gamescom 2019 sırasında Erica duyuruldu, aynı anda uygun bir fiyattan çıkışını gerçekleştirdi ve ben de kendisine bir şans vermek istedim. Peki, bunu yaptığıma pişman oldum mu dersiniz?

Erica

Erica ile kısa ama ilgi çekici bir hikayeye tanıklık ediyoruz

Öncelikle söylemem gerekiyor ki bu oyunu 2 saat gibi bir sürede bitirebilmek mümkün. Açıkçası, 50 TL ödediğim bir interaktif filmden de daha fazlasını beklemiyordum zaten. Oyunun tek oturuşta bitiyor olması beni memnun etti ama tabii ki bu oyunu 1’den fazla kez oynayarak, farklı olaylara tanıklık edip, farklı finaller görebiliyorsunuz; oyunda sizin seçimlerinize göre hikaye şekilleniyor.

Oyun, size seçimleriniz ile hikayenin etkilendiğini söylüyor ama ben buna inanmıyorum. Bu satırları yazarken oyunu henüz 1 kere bitirdim ama bu ilk ve tek oynanışım boyunca seçimlerim sanki oyunu minimum seviyede etkiliyordu. Hatta bir sahnede, size bir silah teklif ediliyor ve onu almak istemeyebiliyorsunuz. Ben, silahı almadım ama bir sonraki çekimde karakterimiz, silahla koşturuyordu.

Silah konusundaki seçimin boşa çıkması haricinde açıkçası seçimlerin, oyunu minimum seviyede etkiliyor olması beni oyundan soğutmadı. Hatta ben bunu bir eksi olarak da görmüyorum; verdiğim 50 TL karşılığında çok ilginç bir hikayeye tanıklık ettim, hatta o hikayede kontroller yardımı ile büyük bir rol oynadım. Bunun üzerine, oyunu tekrar tekrar oynayıp, en azından farklı finaller görmek de mümkün.

Seçimlerden bu kadar bahsetmişken, o diyalog seçimlerine de çok kısa değinmek istiyorum. Oyunda, karakterin söyleyeceği şeyi sadece 1 kelime ile seçebiliyoruz. Yani, vereceğimiz cevabı sadece, “Sinirli, Olumlu, İddialı” gibi kelimeler üzerinden yapıyoruz ve ben bunu açıkçası beğenmedim. En azından söylenecek olan cümle, çok kısa bir şekilde özetlenebilirdi ve her şey daha net olabilirdi.

Erica

Kontroller, sanki kontrolcü için yapılmamış

Seçimler hakkında biraz daha konuşmak istiyorum; bu konuda önemli bir problem daha var. Şimdi, oyun en başta bizden oyunu nasıl kontrol etmek istediğimizi soruyor. Bu noktada da mobil uygulama ve kontrolcü seçenekleri karşımıza çıkıyor. Elimde DualShock 4 tutuyorum ve bu bir PlayStation 4 oyunu. Tabii ki oyunu kontrolcü ile oynayacağım ama size kesinlikle bunu önermiyorum. Neden mi?

Bana soracak olursanız Erica, tamamen mobil uygulama üzerinden kontrol edebilecek şekilde tasarlanmış; kontrolcü kullanımına 1 gram önem verilmemiş gibi hissediyorum. Eğer oyunu kontrolcü ile oynamak isterseniz, koskoca DualShock 4 ürününde sadece dokunmatik alanı kullanmanıza izin veriyor bu oyun. Diyalog seçimlerini yaparken, elimizi bir fare olarak kullanmamız gerekiyor.

DualShock 4 kontrolcüsünün üzerinde 4 tane yön tuşu, 2 tane analog ve 4 tane de normal tuş bulunuyor. Neden analog ile ben seçimler arasında geçiş yapamıyorum? Bu benim için çok büyük bir problem oldu; dokunmatik alanı adeta bir fare gibi kullanıp, diyalog seçimlerini hedeflemek benim için tam bir işkence idi. Ayrıca bu seçimlerde zaman sınırı da bulunuyor ki bu beni daha da geriyor.

Diyelim ki DualShock 4 ile oyunu siz rahatça oynadınız, seçimlerdeki zaman sınırı ile problem yaşamadınız, bu sefer de bazı hareket seçimlerini görmek zor oluyor. Oyunda, karakterinizin hareket olarak nereye gitmesini yine dokunmatik alanla belirliyorsunuz ama oyun, net bir yer göstermiyor. Hafif sönük, saydam bir beyaz parça gidilebilecek yerleri gösteriyor ki bu da beni çok soğuttu oyundan.

Erica

Karşımızda Erica değil, Emilia Clarke var

Holly Earl, Ian Pirie ve Terence Maynard gibi oyuncularla karşımıza çıkan Erica, başrolünde de zaten Erica isimli bir kadını bulunduruyor. Bu kadın, Holly Earl tarafından canlandırılıyor ama biraz daha zorlasanız, karşınıza Emilia Clarke’ı görebilmek mümkün. Zaten bu inceleme yazısına eklediğimiz görsellerden de Holly Earl’i görebiliyorsunuz.

Bu oyunun hikayesinde ise ana karakterimizin babası, gizemli bir şekilde öldürülüyor. Bu sebepten ötürü de karakterimiz sürekli olarak kabuslar görmeye başlıyor. Hikaye hakkında daha fazla detay vermeyeceğim ama genel olarak yaşanan olayların bana çok ilgi çekici geldiğini söyleyebilirim. Zaten ilginç bir şekilde başlayan bu oyun, ilginçliğini finale kadar korumayı başarabiliyor.

Tabii bu hikaye, daha kaliteli çekimlerle çok daha yüksek bir seviyeye çıkabilirdi diye düşünüyorum; bana bu oyundaki çekimler çok sert geldi. Ayrıca zaman zaman iki farklı sahne arasında bilinçli olarak yapılmadığı çok belli olan zaman farklılıkları da bulunuyor ki uzun süreli bir oynanışta bu beni yeterince rahatsız ediyor. Yine de çekimlerin genel hali ile başarılı olduğunu söylemek isterim.

Çekimlerin başarılı olması ile birlikte karakterler ve o karakterlerin oyunculuğu da başarılı. Aslında, karakterlerin her biri için klişe denebilir ve çok da haklı bir yorum olabilir ama klişe olan şeyler beni hiçbir zaman rahatsız etmedi; ben yaşanacak olan deneyimin peşindeyim. Ayrıca hikayenin çok ekstrem bir şekilde klişe olmaması da karakterlerin durumunu kurtarıyor bence.

Erica

Aslında bu oyuna bir şans verilebilir

Erica, bence üzerinde düşünülmüş çekim kesitleri ile ve tabii ki kontrollere verilen önemlerle çok daha başarılı bir oyun olabilirdi. Hatta, eğer bu oyunun kontrolleri başarılı olsaydı, bence ortalamanın çok ama çok üstünde olan bir oyun karşımıza çıkacaktı ama kontroller, oyunun birçok noktasında benim için problemler çıkarttı; hatta yanlış seçimler yapmama bile sebep oldu.

Tüm bunların haricinde, hikayedeki müziklerin de daha akılda kalıcı olmasını tercih ederdim ama aslında hikayeye kendinizi kaptırınca o müzikleri duymuyorsunuz bile. Bana soracak olursanız, bu tip interaktif film seven herkesin Erica isimli yapıtı denemesi gerekiyor. Burada, tekrar ve tekrar oynanabilecek, ilgi çekici bir hikaye ve güzel karakterler bulunuyor.

Erica, oyunculara kesinlikle ilgi çekici bir hikaye sunuyor. Yalnız bu yapıtı kontrolcü ile deneyimlemek birçok kişi için bence işkence olacaktır. Bu yüzden de sırf bir interaktif film için akıllı telefonunuza bir uygulama indirmeye hazırlanmanızı öneriyorum. Eğer DualShock 4 için kontroller daha iyi olsaydı, seçimler biraz daha etkili verilebilseydi, üzerine bir de yer yer çekimlerin ilginç kesimleri çıkmasaydı, kusursuz bir yapıt olabilirdi Erica.
Olumlu
Tek seferde bitirilebilen, 2 saatlik ilgi çekici bir deneyim.
Oyuncuların, karakterleri gayet güzel canlandırıyor olması.
Oyunun tekrar ve tekrar oynanabiliyor olması.
Olumsuz
Sanki kontrolcüler için hiç optimize edilmemiş bir yapıt.
Seçimlerin etkisiz olması ve bir noktada tamamen göz ardı edilmesi.
Daha akılda kalıcı müziklerle desteklenebilirdi bu yapıt.
7.8
Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir