EA Play Live 2021 sırasında duyurulan Dead Space hakkında ilk detaylar verildi

Dead Space, serinin ilk oyununun yeniden yapımı olacak ama aynı zamanda deneyimi de ciddi anlamda genişletecek.

Daha önce söylentilerini duymuş olduğumuz yeni Dead Space oyunu, EA Play Live 2021 etkinliği sırasında gerçek olmuştu. EA, etkinliğin en sonunda bu sürprizi patlatmıştı ve serinin yeniden yapıldığını belirtmişti. Şimdi ise bu yeniden yapım hakkında ilk detaylar ortaya çıktı. IGN tarafına röportaj veren geliştirici ekibin söylediğine göre yeni Dead Space oyunu, her şeyden önce yeni nesil konsollara ve bilgisayarlara özel olacak. Yani, oyunu sadece PC, PlayStation 5 ve Xbox Series X/S için göreceğiz. Aynı zamanda oyun, FIFA ve Battlefield markalarında da kullanılan Frostbite isimli oyun motorunu kullanıyor. Daha fazla detay da elimizde bulunuyor.

Dead Space

Yapılan açıklamaların devamına göre yeni Dead Space oyunu, geliştirilme sürecinin henüz oldukça erken bir sürecinde. Yine de geliştirici ekip, ne zamandır bu oyun üzerinde çalıştığını, içerisinde bulundukları sürecin ne olduğunu ve oyunun ne zaman piyasaya sürüleceğini belirtmedi. Yine de geliştirilme sürecinin çok erken bir sürecinde yer alındığına göre Dead Space, 2024 senesini hedefliyor olabilir diye tahmin ediyoruz. Bu oyunu zaten 2022 senesi için beklemek pek mantıklı olmayacaktır. 2023 de aynı şekilde biraz erken hissettiriyor ama 2024 veya 2025, en azından şimdilik bizim aklımıza yatan senelerden bazıları.

Yeni duyurulmuş olan Dead Space, serinin ilk oyununun yeniden yapımı olacak ve geliştirici ekip de her şeyi, Frostbite içerisinde tekrardan geliştiriyor. Bu noktada sadece, orijinal oyundaki orijinal bölüm tasarımı taşınacak. Bunun haricindeki her şey, hiçbir şekilde port veya çözünürlük yükseltmesi gibi basit işlemler olmadan, sıfırdan oluşturulacak. Zaten bu sebepten ötürü oyunun önünde daha birkaç sene olduğunu tahmin edebiliyoruz. Yeniden yapım yerine iyileştirilmiş bir sürüm görseydik, o zaman çıkış tarihi için 2022 veya 2023 diyebilirdik. Aynı zamanda geliştirici ekip, yeni neslin gücünü kullanarak, oyunda hiçbir yükleme ekranı bulundurmak istemediğini de söyledi.

Peki, hikayeye ne olacak? IGN tarafına yapılan açıklamalara göre geliştirici ekip, ilk Dead Space oyununun hikayesini ele alacak ama birebir aynı hikaye sunulmayacak. Stüdyo, bu hikayeye geliştirmeler yapacak ve bazı noktalar da hem devam oyunlarına bakarak, hem de markaya ait diğer medya ürünlerine bakarak iyileştirecek. Geliştirici ekip aynı zamanda bu oyuna hiçbir şekilde mikro ödeme eklemeyeceklerini de belirtiyor ve oynanış tarafında da bolca kan, şiddet ve kopan vücut parçaları görebileceğimiz ima ediliyor. Son olarak, stüdyonun aslında topluluk ile 2-3 haftada 1 kere bir araya geldiği ve fikirleri test ettiği de belirtildi.