Serinin son oyununun büyük bir heyecanla çıkışını gerçekleştirmesine rağmen, beklenen ilgiyi göremeyen Deus Ex serisinin henüz tükenmediğini öğreniyoruz. Bilindiği üzere; serinin son oyunu olan Deus Ex: Mankind Divided yaklaşık iki sene önce çıkışını gerçekleştirmişti ve bu süreçte serinin devamına yönelik, herhangi bir adımın atıldığı görülmemişti. Oyunun ana geliştirici ekibi Eidos Montreal cephesinden gelen açıklamalarla, bu rüyanın henüz sonlanmadığı, serinin ölmediğini öğreniyoruz. Tabii elde yapacak çok ama çok önemli işler var. Bu işlerin ardından, sevilen bilim-kurgu ve RPG serisinin devamına yönelik haberlerin daha net alınacağını tahmin ediyoruz.

Geliştirici ekibe göre Deus Ex serisi, yoluna devam edecek

Oyunun geliştiricisi olan Eidos Montreal ekibinin başı David Anfossi; bir röportaj sırasında, serinin ölü olmadığını ifade etti. Deus Ex serisini unutmadıklarının altını çizen David Anfossi; stüdyonun kuruluş amaçlarından bir tanesinin, bu bilim-kurgu ve RPG video oyunu serisi olduğunu belirtti. Ayrıca Eidos Montreal ekip lideri; geleceği düşünmeleri gerektiğini, geliştirme aşamasını doğru ve saygılı bir biçimde yapmaları gerektiğini, sözlerine ekledi. Buradan da geliştirici ekibin ellerindeki işleri bitirdiklerinde, uygun zamanı bulduklarında, seriye ciddi bir yapım kazandıracakları sonucunu çıkartabiliyoruz.

Deus Ex serisi öldü sanmayın, elbet bir gün geri dönecek

Eldeki iş dediğimiz kısmı da boş geçmeyelim. Eidos Montreal ekibi; şu sıralarda, başka bir önemli markaya ait seriye yönelmiş durumdalar. Bu markanın adı da pek çoğumuzun bildiği üzere Tomb Raider. Öte yandan Eidos Montreal ekibinin; Crystal Dynamics tarafından geliştirilmekte olan Avengers video oyununun geliştirilme sürecine yardımcı olduğu bildiriliyor. Yani geliştirici ekip; Shadow of the Tomb Raider oyunu için emek harcarken, bir başka önemli isimden de Deus Ex serisi adına açıklamaların önceki zamanlarda gelmiş olduğunu hatırlatalım.

Serinin yayımcısı Square Enix şirketinin CEO’su Yosuke Matsuda; şu anki iş yoğunluğundan ötürü, Deus Ex ile ilgili çalışmaların yapılmadığı ama seriyi unutmayacaklarına dair açıklamalarda bulunmuştu. Yosuke Matsuda bu sözleri söylediğinde takvimler 2017 yılının Kasım ayını gösteriyordu. Shadow of the Tomb Raider oyununun çıkış tarihi ise 14 Eylül 2018 olarak açıklanmış durumda. Yani bu tarihten sonra, Deus Ex serisinin geliştirildiğine dair somut haberler alabileceğimizi söyleyebiliriz. Video oyunları dünyası için olumlu bir gelişme yorumları yapılabilir, çeşitlilik çoğu zaman iyidir.

Etiketler: