Codemasters, EA ile ilk oyunu olan F1 2021 yapıtını duyurdu

F1 2021, EA tarafından piyasaya sürüleceği için Steam üzerindeki yerel fiyatlandırmaya da veda edin.

EA tarafından geride bıraktığımız aylarda satın alınmış olan Codemasters, F1 2021 oyununu duyurdu. Bahsi geçen oyun geliştirme stüdyosunun her sene düzenli olarak piyasaya sürdüğü serilerden biri olan F1, yeni oyunu ile de bu sene karşımıza çıkacak ve bu sefer EA şirketinin gücünü, oyunun içerisinde hissedebileceğiz. Yapılan açıklamalara göre bu oyun; PC, PlayStation 4/5, Xbox One ve Xbox Series X/S platformları için 16 Temmuz 2021 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek ve içerisinde de birçok yenilik bulunduracak. Dilerseniz bu yeniliklerin açıklananlarına da haberimizin devamından bir göz atalım.

F1 2021

F1 2021, oyunculara neler sunacak?

Codemasters ve EA taraflarının söylediğine göre oyuncuların karşısına öncelikle Braking Point isimli bir içerik çıkacak. Bu içerik, yayımlanan duyuru videosunun da odak noktasında ve oyunculara hikaye temelli bir deneyim sunuyor. Braking Point isimli hikaye temelli içerikte oyuncular, Formula 2 seviyesinde oyuna başlayacak ve zirveye kadar bir yolculuk yaşayacak. Ayrıca bu hikaye temelli içerikte sadece pistteki yarış hayatını değil, pistin dışındaki hayatı da yaşayabileceğiz. Tahmin ediyoruz ki zamanında FIFA serisinde kullanılmış olan Yolculuk/The Journey moduna benzer bir deneyim yaşatılacak Braking Point ile de.

Braking Point, en son F1 2019 oyununda oyuncuların karşısına çıkmış olan Devon Butler karakterini de geri getirecek. Kendisinin bu hikayede nasıl bir role sahip olacağını bilmiyoruz ama Codemasters ve EA, bahsi geçen oyun modunu önümüzdeki haftalar içerisinde daha detaylı bir şekilde tanıtacak. Braking Point, aynı zamanda iki oyunculu şekilde de oynanabilecek. Bu sayede arkadaşınızla ya rekabetçi, ya da barışçıl bir şekilde kariyer modunu ilerletebileceksiniz. Eğer hikaye temelli kariyer modu ilginizi çekmediyse, sıradaki oyun modunun adı ise Real-Season Start olacak ve oyunculara en güncel deneyimi yaşatacak.

Yapılan açıklamalara göre F1 2021 oyununun ikinci içeriği Real-Season Start olacak. Bu oyun modunda oyuncular, aktif olan sezonu güncel bir şekilde görebilecek ve ona göre hızlı yarışlar düzenleyebilecek. Eğer gerçek sezona göre hareket etmek istiyorsanız ve en güncel deneyimi yaşamak istiyorsanız, Real-Season Start sizin ilgileneceğiniz ana oyun modu olacaktır. Bu arada, oyunun yeni nesil sürümü de oldukça hızlı yüklenecek ve görsel anlamda eski nesil konsollardan daha iyi görünecek. Henüz açıklanmadı ama oyun 60 FPS olarak da çalışacaktır diye tahmin ediyoruz. Bu konu da umuyoruz ki önümüzdeki günlerde netleşir.

Ön siparişe şimdiden açılmış olan F1 2021, serinin bir önceki oyunundan sevilen içerikleri de içerisinde bulunduruyor olacak. Mesela, My Team ve kısa sezonların bulunduğu içerikler geri dönecek. Ayrıca oyuncuların karşısına daha küçük çaplı ama yeni olan içerikler de çıkabilecek. Son olarak, oyuna üç yeni pist de eklenecek. Bu pistler; Portimão, Imola ve Jeddah olacak ama kendileri oyunun çıkışından sonra, ücretsiz olarak gelecek. Tabii sizlere bu haberimizde verebileceğimiz tüm bilgiler de ne yazık ki iyi değil. F1 serisi artık EA şirketine ait olduğu için özellikle PC tarafındaki oyuncuları üzecek gelişmeler de yaşandı.

İşin içine EA girdi ve fiyatlar yükseldi

Codemasters, F1 serisinin önceki oyunlarını geliştirip, dağıtırken, özellikle Steam üzerinde yerel fiyatlandırmaya oldukça dikkat ediyordu. Mesela, serinin bir önceki oyunu olan F1 2020, 90 TL civarından satılıyor ülkemizde. F1 2021 ise EA tarafından dağıtılacak olduğu için ne yazık ki bu dev şirketin poliçelerine uymak zorunda. EA şirketinin poliçelerinden bir tanesinde de Steam üzerinde hiçbir şekilde yerel fiyatlandırmanın yapılmaması gerektiği belirtiliyor. Bu yüzden de bahsi geçen oyun, şu anda ülkemizde 90 TL değil, 420 TL üzerinden satılıyor. Bu da 52 USD civarına denk geliyor. Muhtemelen birçok oyuncu, bu yüksek fiyattan ötürü serinin bu oyununu es geçecek.