Call of Duty: Black Ops Cold War – Nişan alma yardımcısı için en iyi ayarlar

Call of Duty: Black Ops Cold War oyununda nişan alma yardımcısını özelleştirebileceğiniz bolca ayar ve seçenek var.

Call of Duty: Black Ops Cold War oyununun konsol sürümlerinde ve kontrolcü kullanıyorsanız PC sürümünde nişan alma yardımcıları veya İngilizce adı ile Aim Assist bulunuyor. Bu sayede, kontrolcülerle oyunu oynayan insanlar, çok daha rahat nişan alabiliyor. Yalnız, daha eski Call of Duty oyunlarına kıyasla Call of Duty: Black Ops Cold War oyununda bu konu ile alakalı çok fazla ayar bulunuyor. Doğal olarak bu durum da oyuncuların kafasını karıştırıyor. Acaba hangi ayarları yaparsak, bu nişan alma yardımcısından en iyi performansı alırız? İşte buna cevap verebilmek için yeni rehberimizi yazıyoruz.


Call of Duty: Black Ops Cold War için internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


Call of Duty: Black Ops Cold War

Call of Duty: Black Ops Cold War oyununun nişan alma yardımcısı ayarları nasıl yapılmalı?

Call of Duty: Black Ops Cold War oyununun ayarlar sekmesinde, kontrolcü ayarlarına gelirseniz, karşınıza öncelikle Aim Response Curve Type çıkacak. Bu ayarın üç farklı tipi bulunuyor: Standard, Linear ve Dynamic. Eğer seçiminizi Standard olarak kullanırsanız, nişan alma komutunu kontrolcünüze ilk verdiğiniz zaman, ufak bir gecikme yaşayacaksınız. Bu, tüm Call of Duty oyunlarında kullanılan bir sistemdir. Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız, değiştirmeniz önerilmez. Sıradaki seçenek olan Linear ise tüm gecikmeyi kaldırıyor. Bu sayede oyunu daha agresif oynayabiliyorsunuz ama önce deneyim kazanmanız gerekiyor.

Aim Response Curve Type ile sunulan Standard, herhangi bir Call of Duty oyuncusuna önerilebilir bir seçenek. Linear ise oldukça zorlu ve deneyim gerektiriyor ama refleks bakımından çok iyi sonuç verebiliyor. Yine de bu ayarın sadece kıdemli oyuncular tarafından kullanılması gerekiyor. Dynamic ise diğer iki ayarın ortasında bir deneyim yaşatıyor. Normalde, Standard ayarı kullanmanızı öneririm ama Linear sizin dikkatinizi çektiyse, o ayarda deneyim kazanmaya öncelikle Dynamic üzerinden başlamalısınız. 1-2 hafta kadar Dynamic ile oynadıktan sonra, Linear size bir tık daha kolay gelecektir.

Sırada ise Target Aim Assist Mode var. Nişan alma yardımcılarının ikinci ayarı olan Target Aim Assist Mode, dört farklı seçenek sunuyor: Standard, Legacy, Precision ve Focusing. İlk seçenek olan Standard, nişanınız düşmanın yakınına gelince sizi yavaşlatıyor. Bu sayede daha rahat nişan alabiliyorsunuz. Bu ayar, birçok Call of Duty oyununda kullanılıyor ve muhtemelen sizin alışık olduğunuz ayar da bu. Legacy ise Call of Duty: Warzone oyunundaki nişan alma yardımcısını aktif ediyor. Eğer o oyunda daha kolay nişan aldığınızı düşünüyorsanız, Legacy ayarını aktif etmelisiniz.

Standard, günlük oyuncular için. Legacy ise Call of Duty: Warzone oyunundan göç eden oyuncular için. Şimdi, sırada Precision var. Adından da anlayabileceğiniz üzere Precision, nişan alma konusunda yetenekli olan deneyimli oyuncular için. Precision, nişanınız sadece düşmanın çok yakınındayken yavaşlıyor. Bu sayede de daha keskin atışlar yapabiliyorsunuz. Yalnız, bu ayarı kullanmak, Standard ve Legacy seçeneklerinden daha zordur. Bu yüzden yetenekli ve kıdemli olmanız önerilir. Focusing ise bambaşka bir deneyim sunuyor ve kendisinden ayrıca bahsetmeliyiz.

Call of Duty oyunlarına ve kontrolcülere yeni misiniz?

Call of Duty: Black Ops Cold War oyununun Target Aim Assist Mode ayarı için sunulan seçenekler arasında Focusing isimli yeni bir şık bulunuyor. Focusing seçeneğini aktif ettiğiniz zaman, nişan alma yardımcısı sadece mermileri düşmanların çok yakınlarından kaçırdığınız zaman devreye giriyor. Geleneğin çok dışında olan bu nişan alma yardımcısı, aslında kontrolcüler için pek uygun sayılmaz. Yine de Call of Duty oyunlarına yeniyseniz, ilk defa bir FPS oyunu oynuyorsanız veya ilk defa bir kontrolcüyle oyun oynuyorsanız, Focusing aslında kontrolcülere alışmanızı sağlayabilir.