Tasarım anlamında göz alıcı, teknik özellikler bakımından da tatmin edici bir oyuncu monitörü arıyorsanız, bu donanım incelemesine göz atmanızı öneririz. 27 inç boyutunda kavisli bir ekrana sahip olan AOC CQ27G2U model oyuncu monitörü, belki de aradığınız ürün olabilir. 144 Hz yenileme hızı ve 2K çözünürlük gibi özellikleriyle ön plana çıkan bu monitörün neler içerdiğini beraberce gözden geçirmek istiyoruz. Sizler de hazırsanız, inceleme yazımıza hızlı bir biçimde devam edelim.

AOC CQ27G2U

AOC CQ27G2U modeli keskin hatlarıyla dikkat çekiyor

Masanızın üzerinde duran monitörün teknik özellikleriyle birlikte göze de hitap etmesini istiyorsanız, AOC CQ27G2U ile fazla sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyorum. Bu üründe ilk dikkatimi çeken detayla, monitörün ayak kısmında keskinleştirilen hatlar oldu açıkçası. Tabii, AOC markasının pek çok modeli gibi yine yok denebilecek kadar ince çerçeveler var karşımızda ve bu durum kullanış açısından önemli ama yeni ayak tasarımı da ayrıca beğenimi kazandı.

Monitörün ayağının dirsek kısmına köşeler eklenerek daha keskin bir tasarım sunuluyor bu üründe. Bununla birlikte zemine değen dört kollu destek birimleri de gayet şık duruyor. Bu kollar, konumlandırılma itibariyle ürünün daha sağlam yere basmasını sağlıyor. Ön taraftaki kollar uzun ve daha geniş açıya sahipken, arka kısımdaki kollar kısa ve yer kaplamayacak biçimde konumlandırılmış durumda. Masanızda gereksiz yer israf etmemeleri açısından da bu konumlandırma gayet faydalı oluyor.

Monitörün genelinde siyah renk hakimken artık AOC markasıyla özdeşleşen kırmızı hatları da çeşitli alanlarda görüyoruz. Kırmızı hatlar tasarım açısından ürünün daha göz alıcı görünmesini sağlarken aynı zamanda da estetiği sadelikle birleştirmeyi başarıyor. Unutmadan, monitörün dirsek kısmında yer alan boşluğun da kablo karmaşasını önlemek açısından önemli bir yer tuttuğunu da söylemeden geçmeyeyim.

İncelemesini gerçekleştirdiğim ürünün ergonomi açısından neler sunduğuna da hızlıca bir göz atalım dilerseniz. Bu oyun monitöründe yükseklik ayarı bulunuyor ve bu alandaki desteği sunmayan pek çok rakibinin önüne geçiyor. Konumlandırmaya göre yükseklik ayarının abartmayayım ama bazen hayati öneme sahip olduğunu söyleyebilirim. Konumlandırmadan bahsederken, hem kullanıcıların bakış noktasından, hem de monitörün bulunduğu yüzeyin yüksekliğinden bahsettiğimi de sözlerime ekleyeyim.

Belirttiğim gibi yükseklik ayarı gibi önemli bir özelliğe sahip olan bu ürün eğilme özelliğine de sahip. Özellikle oyun oynarken veya film izlerken oluşabilecek parlamaları, kullanıcıların bakış yönüne göre en iyi açıyı yakalamaları açısından ekranın eğilebilme özelliğinin de büyük önem arz ettiğini söyleyebilirim. Kısacası, AOC CQ27G2U ile ergonomi, sağlamlık ve tasarım anlamında kullanıcılara istedikleri özellikler sunuluyor.

AOC CQ27G2U

Teknik özelliklerle oyuncular hedefleniyor

Okumakta olduğunuz donanım incelemesine konuk olan AOC CQ27G2U modelini pek çok alanda kullanabilirsiniz. Bununla birlikte bu ürünün hedef kitlesinin net bir biçimde video oyunu tutkunları olduğunu görülüyor. 27 inç boyutundaki ekranıyla bir oyuncunun ihtiyaçlarını rahatlıkla sağlayacak olan bu monitör, eğimli yapısıyla oyunların gerçekçiliğine etki ederken 144 Hz yenileme hızı değeri sunmasıyla akıcı grafiklere kavuşmanızı sağlayacaktır.

AOC CQ27G2U, OHD yada 2K diye tabir edilen 2560 x 1440 piksel çözünürlük rakamlarıyla bir alanda daha güçlü olduğunu gösteriyor. Burada, 2K yeterli olur mu, gelecekte 4K ihtiyacı hisseder miyiz, şeklinde sorular akla gelebilir. Şöyle söyleyeyim ki bu ürünün ekran boyutunu baz aldığımızda 2560 x 1440 piksel çözünürlük oranını uzunca bir süre oyuncuları idare edebilecek bir seviye olacaktır. 4K çözünürlük alarak FPS kaybı yaşamaktansa, 2K çözünürlükle idare etmek fazlaca kişiye göre daha mantıklı olabilir.

Unutmadan, bu oyuncu monitörünün ekranında VA panel kullanılıyor ki bu sayede daha geniş açılardan görüntü alınabiliyor. Eğer tek başınıza bu ürünü kullanacaksanız bu durumu fazla dert etmenize gerek yok. Tek başınıza demişken üst kısımda saydığım ve birazdan anlatacağım teknik özellikleri göz önünde bulundurduğumda incelemekte olduğum ürünün PC oyuncularına hitap ettiğini belirtmek isterim.

Oyun konsolu kullanıyorsanız ve günümüzdeki; PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch konsollarından birisine sahipseniz bu oyuncu monitörünün özellikleri fazla gelebilir. Yeni nesil için bir monitör ihtiyacına girecekseniz de 4K çözünürlük sunabilen ve daha geniş monitörlere yönelebilirsiniz. Sakın bunu almayın demiyorum ama günümüzdeki nesil için bu oyuncu monitörünün özellikleri değim yerindeyse biraz fazla kaçıyor.

PC kullanıcıları içinse gayet göz alıcı özellikler sunuluyor ki bunların başında AMD FreeSync desteği geliyor. Ekran kesiklerini gideren bu teknoloji sayesinde gideriliyor. Bu arada, NVIDIA markasına ait ekran kartı kullananların da yararlanabileceği Adaptive Sync teknolojisinin bu üründe yer aldığını bilmenizde fayda var diye düşünüyorum. Oyuncu monitörü denildiğinde zaten PC kullanıcıları akla geliyorken, diğer teknik özelliklere alt kısımda göz atmaya devam edelim.

AOC CQ27G2U

Oyuncularla dost olabilen bir oyuncu monitörü

PC oyuncularının memnuniyetinden bahsederken AOC CQ27G2U modelinin sahip olduğu diğer teknik özellikleri atlarsak olmayacak. VA panele sahip olduğunu belirttiğim bu ürün 1ms tepki süresi değerini barındırıyor. VA panel kullanan rakiplerinde genelde olmayan bu özelliği AOC CQ27G2U ile bulabiliyoruz. 144 Hz yenileme hızı değeri ve diğer teknik özelliklerle birlikte önemli bir görüntü kalitesine burada erişiliyor.

Bu üründe 250 Kandela biriminde parlaklık değeri, 16,7 Milyonluk geniş renk yelpazesiyle destekleniyor. Öte yandan, 80 Milyon:1 oranında dinamik kontrast ve 3000:1 statik kontrast değerleriyle hayli tatminkar olan bu oyuncu monitörünün piksel aralığı 0.2745 olarak karşımıza çıkıyor. İnceleme yazısında belirtmeye gerek duymadım ama bazı okurlarımız görsellere baktığında yanılabilir diye söyleyeyim ki bu ürünün ekranı 16:9 formatını barındırıyor.

AOC CQ27G2U, bulundurduğu girişlerle de kullanıcılarını düşünen bir oyuncu monitörü. Bu üründe 2 adet HDMi 2.0 girişi yer alıyor. Böylece farklı platformları aynı anda bu ürünle kullanmanın yolu en kolay biçimde açılıyor. Farklı seçenekler tercih edenler için 1 adet DisplayPort çıkışı girişinin de yer aldığı bu oyuncu monitöründe VGA çıkışı ve 3,5 mm ölçekli Jak girişi bulunuyor. Tüm bunlardan daha çok kullanışlı olan noktası ise USB girişleriyle karşımıza çıkıyor.

İncelemekte olduğum üründe tam 4 adet USB 3.0 çıkışı mevcut ve bunlardan bir tanesi hızlı şarj desteğine sahip bir biçimde karşımıza çıkıyor. Böylelikle, bu oyuncu monitörünün girişler bakımından hayli donanımlı olduğunu görüyoruz. Öte yandan, bu monitörde 2W değerinde 2 adet dahili hoparlör yer alıyor. Çok güçlü bir ses sistemi olmasa da dahili monitörlerin monitörlerde bulunmasından yanayımdır. Hiç olmamasından iyidir çünkü herkes masasını hoparlörlerle dolduramayabilir veya kulaklık kullanmayabilir.

Son olarak, bu ürünün güç ünitesinin harici olarak verildiğini belirtmek istiyorum. Bir diğer deyişle, bu ürünle birlikte gelen harici adaptörü kullanmamız gerekiyor. Bu durum, alan bakımından sıkıntı çeken kullanıcılar için olumsuz bir unsur oluşturabilir. Siyah renkli dikdörtgenler prizmasının ortalarda görünmemesi iyi olurdu ama yer sıkıntınız yoksa çok büyük sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum.

AOC CQ27G2U

AOC CQ27G2U ile PC oyuncuları bir sonraki adıma ulaşabilir

İnceleme yazısı boyunca pek çok teknik bilgiden bahsettim. Eğer izin verirseniz bu son kısımda biraz daha samimi bir biçimde devam etmek istiyorum. Öncelikle bu ürünü satın almak isteyenlerle ilgili yorumlarımı inceleme yazısının içerisinde kaleme aldığını hatırlatayım. Günlük kullanımdan ziyade oyuncular için daha uygun olan bu ürün, konsol oyuncuları için de belirttiğim gibi tam noktasında durmuyor.

Gelgelelim, bir PC oyuncusuysanız ve video oyunu deneyiminizi üst seviyelere taşımak istiyorsanız AOC CQ27G2U aradığınız ürün olabilir. 27 inç boyutunda VA panele sahip olan kavisli bir monitörde, 144 Hz gibi oldukça yeterli bir yenileme süresi değeri verilebilen bu monitör, diğer teknik değerleriyle birlikte memnuniyetinizi kazanacaktır.

Tabii ki daha büyük ekrana sahip olan veya daha yüksek çözünürlük değeri barındıran monitörler de vardır ancak birazdan belirteceğim fiyat aralığında karşılaşacağınız en iyi tercihlerden birisi AOC CQ27G2U olabilir. Birazdan dedim ama hemen söyleyeyim ki bu ürünün fiyatı 3000 Türk Lirası ile 3500 Türk Lirası arasında değişim gösterebiliyor. Günlük kurlara göre değişim gösteren bu rakam, günümüzün şartlarında böylesine kaliteli bir ürün için pahalı sayılmayabilir.

Toparlamak gerekirse, karşımızda teknik anlamda bir oyuncu monitöründen beklenecek pek çok özelliği veren bir ürün duruyor. Sağlamlığı, ergonomisi, tasarımı ve kullanıcı dostu özellikleriyle bir oyuncu monitörü arayan okurlarımız, bu ürünü de akıllarının bir köşesine yazabilirler. Satın alınabilecek belki en iyi ürün değil ama sunulan değerler bakımından aradığınız oyuncu monitörü AOC CQ27G2U olabilir.

AOC CQ27G2U
AOC CQ27G2U
AOC CQ27G2U, ne aradığını bilen PC oyuncuları için tam da ihtiyaç karşılayacak bir ürün olabilir. QHD ya da 2K çözünürlük desteği sunan bu üründe 144 Hz yenileme hızı değeriyle video oyunlarının akıcılığı sağlanacaktır. 27 inç olan ekran boyutu pek çok kişi için yeterli bir boyut olarak kabul edilebilir. Ergonomi ve sağlamlık açısından kullanıcısını üzmeyecek olan bu oyuncu monitörün, video oyunlarında ayrı bir boyut kazanmak isteyenler için hazırlandığı görülüyor. Tabii ki piyasadaki en iyi teknik değerler AOC CQ27G2U ile gelmiyor fakat uzun vadede sürecek bir kalite de bu ürünle sağlanıyor.
Olumlu
PC oyuncuları için güçlü teknik değerlere sahip olması.
Ergonomi ve tasarım anlamında pek çok isteği karşılayabilmesi.
Teknolojik bakımdan uzun süre ihtiyaçları karşılayabilecek bir ürün olması.
Teknik özelliklerindeki detaylarla rakiplerinin önüne geçebilecek farklılıkları sunabilmesi.
Olumsuz
Gelecek nesildeki oyun konsolları için pek ideal değil.
Harici adaptörü barındırıyor olması yer sıkıntısı oluşturabilir.
Dahili hoparlörleri bulunuyor fakat biraz fazla zayıflar.
8.3

Etiketler:

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster