Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.
AOC CQ32G1

AOC CQ32G1 incelemesi

32 inç boyutunda 144 Hz yenileme hızına sahip bir oyuncu monitörünü sizler için inceledik.

Oyuncuların aradığı özellikleri arka arkaya sıralayan bir ürünün incelemesiyle karşınızdayız. İnceleme yazımızın başlığından da göreceğiniz üzere bu yazımızın konuğu AOC CQ32G1 isimli oyuncu monitörü olacak. 31,5 inç boyutundaki kavisli ekranı ve 2K çözünürlük sunabilmesiyle dikkat çeken bu ürünün diğer özellikleri, bir oyuncunun gereksinimlerini ne kadar karşılıyor diye beraberce göz atacağız. Sizler de hazırsanız, donanım inceleme yazımıza geçiş yapalım.

AOC CQ32G1

AOC CQ32G1, sağlam ve ergonomik bir yapı sunuyor

Eğer kavisli bir monitöre sahipseniz, görünüş açısından ekstra detaylara gerek kalmayacağı görüşündeyim. İnceleme yazısındaki konuğumuz olan AOC CQ32G1 da, 31,5 inç boyutundaki kavisli ekranıyla, görüntü olarak daha ilk bakışta ilgi çekmeyi başarıyor. İnce kenarlara sahip olan bu monitörün yalnızca alt kısmında fazla geniş olmayan bir alan bulunuyor. Bunun dışında, ürünün kapladığı alanın çoğunluğundan görüntü alabiliyoruz.

Bu arada, incelediğim ürünün gayet sağlam bir ayağa sahip olduğunu söylemek isterim. İki kollu olan ayak metal malzeme kullanımıyla sağlam bir duruş sergiliyor. Aynı zamanda, ergonomi açısından fazla bir alan kapamıyor. Böylelikle, konumlandırıldığı yerde kullanım alanı bırakmış oluyor. Monitörün alt kısmını rahatlıkla değerlendirebiliyorsunuz. Ayrıca, ergonomik olarak bu ürün farklı ayar seçeneklerinin bulunduğunu söylemeliyim.

Dilediğiniz takdirde AOC CQ32G1, yukarı ve aşağı doğru konumlandırılabiliyor. Dileyen oyuncular bu monitörü yana doğru da eğebilir. Bu arada, incelemesini gerçekleştirdiğim ürünün oldukça kolay bir kurulumunun olduğunu söylemek isterim. Küçük vidalarla tek tek uğraşmaya gerek kalmadan, bu monitörü kolaylıkla monte edebilme imkanına sahip olabilirsiniz. Tek bir tuşla, monte edilen kısmın kilidi açılıp, monitörün ekran ile ayak kısımlarının birbirinden ayrılabildiklerini de sözlerime ekleyeyim.

AOC CQ32G1

Teknik özellikler bakımından, bir oyuncunun isteyebileceğinin fazlası sunuluyor

AOC CQ32G1 monitörünün teknik özelliklerine baktığımda, bir oyuncunun isteyeceği özellikleri ziyadesiyle karşıladığını söyleyebiliyorum. Öncelikle, 31,5 inç boyutundaki ekran, boyut olarak oyunları bambaşka bir noktaya taşımaya yetiyor. Bu ekranda kullanılan VA panelin, bir oyuncu için oldukça ideal ve başarılı bir seçim olduğunu belirtmek isterim. Görüntünün tepki süresini azalmasına katkı sağlayan bu panel tipi, 16:9 formatındaki ekranda gayet iyi bir performans veriyor.

İncelemekte olduğum ürünün 2K çözünürlük desteğine sahip olduğunu üst kısımda belirtmiştim. Pek çok oyuncunun neden 4K değil diye yakınacağını zannetmiyorum. Günümüzdeki PC’lerde 4K çözünürlüğe rahatlıkla çıkılabilmesine karşın, performans açısından bazı kayıplar verilmesi kaçınılmaz oluyor. Sıkıntılı bir 4K deneyimindense, stabil bir 2K, yani 2560 x 1440 piksel çözünürlük deneyiminin gayet makul olduğu kanaatindeyim. 

Bu arada, bir oyuncu için asıl önemli olan hususu atlamak istemiyorum. İncelediğim AOC CQ32G1, yenileme hızı olarak 144 Hz’lik bir değer sunuyor. Bu değer, oyuncular için gayet ideal ve akıcı bir değer olarak rahatlıkla değerlendirilebilir. Daha yüksek yenileme hızına sahip olan oyuncu monitörleri de bulunuyor elbette lakin bu değerin üzerine pek ihtiyaç duyulacağını zannetmiyorum. Profesyonel oyuncular, daha yüksek yenileme hızlarını değerlendirebilirler.

AOC CQ32G1

Oldukça kullanışlı fakat sessiz bir oyuncu monitörü

Hemen üst kısımda, AOC CQ32G1 monitörünün teknik özelliklerini saydım fakat bazı detayları burada kaleme almak istiyorum. Bu 3000:1 normal kontrast oranına ve 80.000.000:1 dinamik kontrast oranına sahip. FreeSync desteğine de sahip olan ürünün ekranı 16,7 Milyon renk kapasitesi sunarken, 0.2724 gibi gayet makul bir piksel aralığı barındırıyor. Bu özelliklerin geneline baktığımızda günümüzdeki oyuncu kitlesinin büyük bir çoğunluğunun bu ürünün sunduğu kaliteden memnun kalacağını tahmin ediyorum.

Öte yandan, AOC CQ32G1; 2 adet HDMi girişi, 1 adet DisplayPort girişi ve VGA girişi barındırıyor. Özellikle 2 adet HDMi girişinin bulunması, bu ürünü daha kullanışlı hale getirecektir. Örneğin, bu monitöre sahip olanlar, dilediklerinde PC ve oyun konsolunu aynı anda monitöre bağlayıp fazladan yorulmak zorunda kalmayacaklardır. İncelemesini gerçekleştirdiğim üründe bir jak girişinin bulunduğunu söyleyeyim ama ne yazık ki bu oyuncu monitöründe dahili hoparlör yer almıyor.

Bu üründe dahili hoparlörlerin bulunmaması, oyuncuları kulaklık ya da harici hoparlörler kullanmak durumunda bırakıyor. Zayıf da olsa dahili hoparlörlerin bulunmasını tercih ederdim. Gayet başarılı bir üründe gereksiz bir eksiklik olmuş, hoparlörlerin bulunmaması. Ayrıca, bu ürünün ayarları, monitörün sağ alt tarafından yapılıyor. Bu kısmın da kullanışsız olduğunu belirtmek isterim. Sıralı tuşlar yerine bir analog düğmenin bulunması daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

AOC CQ32G1

AOC CQ32G1 monitörünü kimler almalı?

İncelemesini gerçekleştirdiğim ürünün, bir oyuncu monitöründen beklenen çoğu özelliği karşılayabildiğini söyleyebiliyorum. 31,5 inç boyutundaki kavisli ekranı, özellikle VA panel kullanmasıyla gayet iyi bir görüntü kalitesi sunabiliyor. Ekran boyutu, bazı oyunculara büyük bile gelebilir. Bu ürüne yakın bir konumdan kullananlar, kendisini oyunun içerisinde hissedebilirler.

Çözünürlük desteği olarak 2K ile sınırlı kalınmasının da büyük bir sorun oluşturacağını zannetmediğimi, bu yazının üst kısımlarında belirtmiştim. Gününüzdeki standart oyun konsolları için bu çözünürlük zaten fazla olurken, oyun konsollarının geliştirilmiş modellerinde de tam manasıyla bir 4K deneyiminin yaşanamadığını hatırlatmak gerekiyor. PC oyuncuları içinse, 2K çözünürlük desteğinin gayet ideal olduğunu belirtebilirim. Tabii bir oyuncu monitörünü almak için yalnızca beğenmek ve teknik özelliklerini incelemek yetmiyor.

Kullanıcıların, maddi durumlarını da göz önüne almaları gerekmekte. AOC CQ32G1, ülkemizde aşağı yukarı 2.500 Türk Lirası fiyatla satılıyor. Sunduğu özelliklere baktığımda bu fiyatın makul bir değer olduğunu söyleyebiliyorum. Tabii ki çok uygun diyemem ama 31,5 inçlik VA panele sahip, 2K çözünürlük desteği barındıran ve 144 Hz gibi yüksek bir yenileme hızına sahip olan pek çok oyuncu monitörü, daha yüksek fiyatlara satılıyor diyerek sözlerimi sonlandırıyorum.

AOC CQ32G1
AOC CQ32G1 isimli oyuncu monitörü, bir video oyununu sizlere en başarılı biçimde göstermek için tasarlanmış bir ürün olarak nitelendirilebilir. 31,5 inç boyutundaki VA panel kullanılan kavisli ekranı; hem görüntü kalitesi açısından, hem de tarzı bakımından gayet iyi bir izlenim bırakıyor. PC kullanıcıları için 144 Hz yenileme hızı ve 2K çözünürlük desteğiyle, video oyunlarına oldukça farklı bir hava katabilecek olan bu ürünün dahili hoparlörünün bulunmaması gibi ufak tefek eksiklikleri mevcut. Yine de AOC CQ32G1, sunduğu teknik veriler ve izlenimlerimize göre, bir oyuncu monitörü satın almak isteyenlerin seçenekleri arasında ilk sıralara yazılması gereken bir oyuncu monitörü.
Olumlu
Teknik özellikleri bakımından bir oyuncu monitörü olduğunu belli ediyor.
Ergonomik yapısı sayesinde, kullanım alanı dışını işgal etmiyor.
Ekstra olarak adaptör barındırmaması, alan kazandırıyor.
Fiyatı, benzer yapıdaki ürünlere göre makul kabul edilebilir.
Olumsuz
Küçük de olsa dahili hoparlör barındırmaması, ekstra donanım ihtiyacı oluşturuyor.
Ayar tuşları kullanışsız ve kullanıcıyı zorlayacak konumda bulunuyor.
Tek kullanıcı için ideal ama geniş açılardan çok başarılı verim alınamıyor.
8.4
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x