2020 senesinin en iyi macera oyunları

Eğer video oyunlarında birbirinden farklı ve ilgi çekici maceralar yaşamak istiyorsanız, 2020 sizin için güzel bir yıl olabilir.

Günümüzdeki birçok eğlence ile alakalı yapıtlarda macera ögesi ön plana çıkart. Filmler olsun, kitaplar olsun, diziler olsun ve tabii ki video oyunları olsun, oyunculara farklı farklı maceralar sunmayı hedefler. Peki, 2020 senesinin en iyi macera oyunları neler olacak? İşte tam olarak bu sorunun cevabını, 2020 senesinin en iyi macera oyunları isimli yazımız ile sizlere vermek istiyoruz. Bu yazımız, 2020 senesi boyunca düzenli aralıklarla güncellenecek ve sizlere yeni oyunlar da sunabileceğiz.


İnternet sitemizde, şu anda okuduğunuz yazıya benzeyen birçok farklı içerik bulunuyor. Bu yazılardan bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden görebilirsiniz, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


2020 senesinin en iyi macera oyunları

Peki, 2020 senesinin en iyi macera oyunları hangileridir?

Temtem

Çıkış Tarihi
21 Ocak 2020
Platformlar
PC
Geliştirici
Crema
Dağıtımcı
Humble Bundle

Pokémon serisine ait video oyunlarını genelde Nintendo konsollarında ve mobil cihazlarımızda görüyorduk. Eğer PC tarafında Pokémon serisine benzer bir macera oyunu deneyimlemek istiyorsanız da karşınızdaki tek kaliteli ve modern seçenek, Temtem gibi görünüyor. Temtem, bahsettiğimiz popüler markaya benzer bir tarz, oynanış ve konsepti sunuyor. Yani, bilgisayarlarda Pokémon tarzında bir macera oyunu deneyimi yaşamak istiyorsanız, bu oyun çok güzel bir alternatif olabilir sizin için.

The Walking Dead: Saints & Sinners

Çıkış Tarihi
23 Ocak 2020
Platformlar
PC
Geliştirici
Skydance Interactive
Dağıtımcı
Skydance Interactive

Eğer PC için bir sanal gerçekçilik başlığınız bulunuyorsa, üzerine zombi temasından hoşlanıyorsanız ve bir de The Walking Dead evrenine ilgili iseniz The Walking Dead: Saints & Sinners, bir aksiyon ve macera oyunu olarak ilginizi çekebilir. Karakter ve hikaye temelli olacak olan The Walking Dead: Saints & Sinners, sanal gerçekçilik platformlarında oyunculara farklı ve kaliteli bir deneyim sunacak gibi görünüyor. The Walking Dead: Saints & Sinners, başarılı bir sanal gerçekçilik oyunu olabilir.

Journey to the Savage Planet

Çıkış Tarihi
28 Ocak 2020
Platformlar
PC, PlayStation 4 ve Xbox One
Geliştirici
Typhoon Studios
Dağıtımcı
505 Games

Journey to the Savage Planet, 2020 senesinin en sürpriz macera oyunlarından bir tanesi olabilir. Renkli ve canlı bir uzaylı dünyasında yer alan Journey to the Savage Planet, genelde içinizi açabilecek ve tempolu bir yapıya sahip. Ayrıca bu oyunu eşli oyunculu olarak da oynayabiliyorsunuz. Kindred Aerospace şirketinin bir üyesi olarak keşfe çıktığınız bir uzaylı gezegeninde, yanında çok az ekipman varken başınıza en fazla ne olabilir ki? Bunu, oyunu oynayınca görebileceğiz.

Dreams

Çıkış Tarihi
14 Şubat 2020
Platformlar
PlayStation 4
Geliştirici
Media Molecule
Dağıtımcı
Sony Interactive Entertainment

Kreatif olmanın, yaratıcılığın öne çıktığı Dreams oyununda her şey mümkün. Zaten adı üstünde, bu oyunda hayaller var ve bu hayaller, dünya üzerindeki on binlerce, belki de yüz binlerce oyuncuya ait. Dreams, oyunculara neredeyse sınırsız imkanlar sunarak kendi içeriklerini oluşturmalarına izin veriyor. Bu sayede de yeteneklerinizi ve kreatif becerilerinizi kullanarak, bu oyunda dilediğiniz şeyi yapabiliyorsunuz. Eminiz ki bu oyun ile güzel maceralar yaşayabileceksiniz.

Conan Chop Chop

Çıkış Tarihi
25 Şubat 2020
Platformlar
PC, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch
Geliştirici
Mighty Kingdom
Dağıtımcı
Funcom

Listemizin bir başka eşli oyuncu temelli oyunu olan Conan Chop Chop, temelinde bir macera oyunu ama içerisinde aksiyon ve rol yapma ögelerini de bulunduruyor. Bu oyunu, listemizdeki diğer yapıtlardan ayıran en büyük özellik ise Rogue-Like türünün de bu yapıtta aktif olarak kullanılıyor olması. Ayrıca, adından da anlayabileceğiniz gibi bu oyun, Conan markasının lisanslı oyunu ve eğer dilerseniz oyunun içerisinde de Conan karakteri olabiliyorsunuz. Ayrıca, istediğiniz başka biri de olabilirsiniz!

Ori and the Will of the Wisps

Çıkış Tarihi
11 Mart 2020
Platformlar
PC ve Xbox One
Geliştirici
Moon Studios
Dağıtımcı
Xbox Game Studios

Oyuncular tarafından büyük bir merakla beklenen macera-platform oyunu olan Ori and the Will of the Wisps, şimdiki nesil oyunlar arasında en iyi görünen yapıtlardan bir tanesi bence. Aynı bir önceki oyunu gibi Ori and the Will of the Wisps de tamamen el emeği ile oluşturulmuş bir duygusal hikayeye, müziklere ve çok daha fazla güzelliğe ev sahipliği yapacak. Ayrıca, bu oyun için 2020 senesinin en iyi macera oyunları listemizin tek platform-macera oyunu da diyebiliriz herhalde.

Half-Life: Alyx

Çıkış Tarihi
Mart 2020
Platformlar
PC
Geliştirici
Valve
Dağıtımcı
Valve

Seneler sonra Half-Life serisi geri dönüyor bilgisayarlarımıza. Yalnız serinin bu yeni oyununu oynayabilmeniz için ne yazık ki sanal gerçekçilik başlığınıza ihtiyacınız olacak. Bunun sebebi ise serinin yeni oyununun, Half-Life: Alyx, bir sanal gerçekçilik yapıtı olması. Yine de bu oyunun sanal gerçekçilik temelli olması sizi yanıltmasın; Valve, herhangi bir Half-Life oyunu gibi bu oyuna da çok emek harcayacaklarını, oyuncuların karşısına uzun ve kaliteli bir macera oyunu çıkacağını belirtti.

SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated

Çıkış Tarihi
22 Mayıs 2020
Platformlar
PC, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch
Geliştirici
Purple Lamp Studios
Dağıtımcı
THQ Nordic

SpongeBob markasına ait yeni bir video oyununu da bir süredir görmüyorduk. Aslında 2020 senesinde de tamamen yeni bir oyun görmeyeceğiz; bu sene içerisinde SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom oyununun Rehydrated, yani bir nevi yeniden yapım sürümü oyuncuların karşısına çıkacak. Rehydrated, serinin en sevilen macera oyunlarından bir tanesi idi ve SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated oyununun da aynı başarıya sahip olabileceğini düşünüyoruz.

Vampire: The Masquerade – Coteries of New York

Çıkış Tarihi
11 Aralık 2019 ve 2020
Platformlar
PC, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch
Geliştirici
Draw Distance
Dağıtımcı
Draw Distance

Vampire: The Masquerade – Coteries of New York, 2019 senesinde PC için çıkışını gerçekleştirmiş olan bir görsel roman oyunu idi. Vampire: The Masquerade serisinin evreninde geçen bu yapıt, en azından benim tarafımdan çok sevilmişti. 2020 senesinde ise aynı oyunun konsol sürümü piyasaya sürülecek. Ben bu oyunu oynadığım sırada çok güzel bir macera yaşadım ve evrene inanılmaz ısındım. Vampire: The Masquerade – Coteries of New York, eminim ki konsollarda da aynı etkiyi yaratacak.

Minecraft: Dungeons

Çıkış Tarihi
Nisan 2020
Platformlar
PC, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch
Geliştirici
Mojang
Dağıtımcı
Xbox Game Studios

Minecraft markasının en yeni oyunu olmaya hazırlanan Minecraft: Dungeons, izometrik bir kamera açısı ile oyunculara Diablo benzeri bir deneyim sunacak. Aslında bu sebepten ötürü Minecraft: Dungeons oyununun rol yapma kategorisine daha uygun olabileceğini düşünebilirsiniz ama Mojang ve Microsoft, oyunda bir hikayenin de olacağını söylüyor. Bu sebepten ötürü biz kendisini macera kısmına eklemek istedik; eminiz ki Minecraft: Dungeons, çok güzel bir macera yaşatacaktır oyunculara.

The Last of Us Part II

Çıkış Tarihi
29 Mayıs 2020
Platformlar
PlayStation 4
Geliştirici
Naughty Dog
Dağıtımcı
Sony Interactive Entertainment

2020 senesinin en iyi macera oyunları listemizin en güçlü oyunu ise bizce The Last of Us Part II. Son on senenin en iyi video oyunlarından bir tanesi olan The Last of Us, bu oyun ile devam hikayesini sunacak ve sadece bu cümle ile bile bu oyun için heyecanlanabiliyoruz. Fakat bunun üzerine, bugüne kadar The Last of Us Part II için yayımlanmış olan sinematik ve oynanış videoları, bu oyunun gerçekten tarihin en iyi macera oyunlarından bir tanesi olacağını gösteriyor eğer bize soracak olursanız.

Grounded

Çıkış Tarihi
2020
Platformlar
PC ve Xbox One
Geliştirici
Obsidian Entertainment
Dağıtımcı
Xbox Game Studios

X019 sırasında duyurulmuş ve 2020 senesi içerisinde çıkışını gerçekleştirecek olan Grounded, birinci şahıs bakış açısından oynanabilecek bir macera oyunu olacak. Aslında bu oyunun temelinde eşli oyunu sistemleri ve hayatta kalma elementleri bulunuyor. Belki oyunun adından da anlamışsınızdır ama Grounded oyununda biz küçülüyoruz ve etrafımızdaki dünya büyüyor. Bu sayede, en küçük görünen böcekler bile bizim için çok büyük tehditler haline dönüşüyor; benzersiz bir bakış açısı yani.

Tell Me Why

Çıkış Tarihi
2020
Platformlar
Xbox One
Geliştirici
Dontnod Entertainment
Dağıtımcı
Xbox Game Studios

Life is Strange serisinin geliştiricileri, Life is Strange 2 oyununun final vermesi ardından Tell Me Why isimli yeni bir oyunu duyurdu. Yalnız bu oyun, Life is Strange serisi gibi her platforma gelecek gibi görünmüyor. Bu oyun, Xbox markası çatısı altında geliştiriliyor. Yani, PlayStation sahipleri bu oyunu muhtemelen deneyimleyemeyecek ama yine de böyle bir ekibin, Tell Me Why ile güzel bir hikaye anlatabileceğini ve oyunculara ilgi çekici bir macera deneyimi yaşatabileceğini düşünüyoruz.

Death Stranding

Çıkış Tarihi
8 Kasım 2019 ve 2020
Platformlar
PC ve PlayStation 4
Geliştirici
Kojima Productions
Dağıtımcı
Sony Interactive Entertainment ve 505 Games

Halihazırda PlayStation 4 için çıkmış olan Death Stranding, 2020 senesi içerisinde PC için de gelecek ve oyuncular, Hideo Kojima tarafından yapılmış olan bu oyunu tekrardan deneyebilecek. Birçok yandan başarılı olan bu video oyunu, konu hikaye ve hikaye anlatımı olduğu zaman kendisini inanılmaz bir şekilde ön plana atıyor. Ayrıca oynanış kısımlarının yeteri kadar detaya sahip olması, müziklerin de genel deneyimi çok güzel bir şekilde desteklemesi, bu oyunu güzel bir macera yapıtına dönüştürüyor.

Last Stop

Çıkış Tarihi
2020
Platformlar
PC
Geliştirici
Variable State
Dağıtımcı
Annapurna Interactive

Hikaye anlatımının ön planda olduğu, günümüzün Londra’sında geçiyor ve oyunda üç farklı karakteri kontrol ediyorsunuz. Drama türüne de hafiften yaklaşan bu video oyununda, doğaüstü olaylar ile desteklenen, oldukça macera dolu bir hikaye bulunuyor. Eğer onlarca milyon dolarlık bütçelerle geliştirilen ve kendisini çok kasan AAA oyunlarından sıkıldıysanız, eminiz ki bir macera oyunu olarak Last Stop, sizi etkileyecektir. 2020 senesinin en iyi macera oyunları listemizin farklı bir oyunu kendisi.

The Dark Pictures Anthology: Little Hope

Çıkış Tarihi
2020
Platformlar
PC, PlayStation 4 ve Xbox One
Geliştirici
Supermassive Games
Dağıtımcı
Bandai Namco Entertainment

The Dark Pictures Anthology: Man of Medan, birçok yönden başarısız idi ama bu başarısızlıklar, genellikle oyunun tekrar oynanabilirliği ve performansı ile alakalı idi. Bana soracak olursanız The Dark Pictures Anthology: Man of Medan; hikaye, hikaye anlatımı ve yaşatılan macera konusunda oldukça başarılı idi. The Dark Pictures Anthology: Little Hope ise bu oyunun bir nevi devamı olacak ve eminim ki bu oyun da oyunculara korku ve gerilim türünde başarılı bir macera deneyimi yaşatabilecek.

Watch Dogs: Legion

Çıkış Tarihi
2020
Platformlar
PC, PlayStation 4 ve Xbox One
Geliştirici
Ubisoft
Dağıtımcı
Ubisoft

İki farklı Watch Dogs oyunundan sonra Watch Dogs: Legion, oldukça fazla dikkat çekiyor; bu oyunda herhangi bir karakteri kontrol edebilme şansınız bulunuyor. Evet, sokakta dolaşan herhangi bir NPC, bir anda oyunun oynanabilir karakterlerinden bir tanesi oluyor. Belki oyunun tek bir ana karakterinin bulunmayacak olması, hikayeyi olumsuz yönde etkileyecek olsa bile böyle yenilikçi bir teknoloji bulunduran bu video oyununda bizce güzel maceralar yaşanabilecek.

Gods & Monsters

Çıkış Tarihi
2020
Platformlar
PC, PlayStation 4 ve Xbox One
Geliştirici
Ubisoft
Dağıtımcı
Ubisoft

Ubisoft şirketinin The Legend of Zelda: Breath of the Wild benzeri bir oyunu olmaya hazırlanan Gods & Monsters, canavarlarla ve muhtemelen tanrılarla savaştığımız bir video oyunu olacak. The Legend of Zelda: Breath of the Wild oyununun başarısına bakacak olursak, Gods & Monsters da kendi kartlarını doğru oynarsa, başarılı bir macera oyunu olabilir. 2020 senesinde merakla beklenen oyunlardan bir tanesi olan Gods & Monsters, 2020 senesinin en iyi macera oyunları listemizin güçlü oyunlarından.

Ghost of Tsushima

Çıkış Tarihi
2020
Platformlar
PlayStation 4
Geliştirici
Sucker Punch Productions
Dağıtımcı
Sony Interactive Entertainment

2020 senesinin en iyi macera oyunları listemizin en güçlü oyunlarından bir başkası da Ghost of Tsushima. Sony ve PlayStation markalarının birinci parti oyunu olan Ghost of Tsushima, bizi eski dönemlerin Japonya’sına götürecek ve Tsushima adasına yolculuk edeceğiz. Oyun, tahmin edebileceğiniz gibi hikaye ve hikaye anlatımı odaklı olacak ama oynanış da ön planda yer alacak. Ayrıca, uzun zamandır kılıç kullanmanın bu kadar zevkli göründüğü bir video oyunu da görmemiştik zaten.

Listemiz, yeni video oyunları ile 2020 senesi boyunca yenilenecektir.

Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir