World War Z

World War Z incelemesi

World War Z isimli film eğer Left 4 Dead markası ile birleşseydi, ortaya böylesine ortalama bir şey çıkardı zaten.

Battle Royale ve çeşitli zorluklara karşı hayatta kalma tipi video oyunları popüler değilken, zombi temalı oyunlar çok ilgi çekiyordu. Birçok insan için zombi temalı oyunların trendi çoktan öldü ama bazı insanlar, bu türü devam ettirmek istiyor, hem de ısrarla. İşte bu türü devam ettirmek isteyen oyunlardan bir tanesi de ne yazık ki bizce zamanının gerisinde kalan oyunlardan biri olan World War Z.

World War Z

World War Z, pek de yeni bir şey sunmuyor

2019 senesinde pek de yenilikçi bir zombi oyunu beklemek gerekmiyor herhalde. World War Z oyununun geliştiricileri ve dağıtımcıları da bunu biliyor olacak ki bu oyun için direkt olarak Left 4 Dead serisinin formülü kopyalanmış. Bu noktada, popüler bir oyunun formülünü kopyalamak bizce çok da yanlış bir şey değil. Sonuçta, piyasaya sürülen her video oyunu çılgınca yenilik getirmek zorunda değil hayatımıza.

Yenilik getirmek zorunlu değil ama World War Z gibi lisanslı ve bol reklamı yapılan bir video oyununun da en azından kopyalama işlemini doğru yapmasını bekleriz. Evet, bu oyun muhtemelen arkadaşlarınız ile oynadığınız zaman eğlenceli olacak ama bu eğlencenin 1-2 saatten fazla süreceğini hiç sanmıyorum; güncellemelere ve farklı içeriklere rağmen bu video oyunu, Left 4 Dead gibi ilgi çekici olamıyor.

Tabii bu demek değil ki Left 4 Dead serisi, her yönden World War Z oyunundan başarılı. Mesela, bu yeni zombi temalı oyunda bir ilerleme sistemi bulunuyor ve açıkçası bence bu tip her oyunda da böyle bir sistemin yer alması gerekiyor. Oyuncular, bu video oyununa kötü silahlarla başlıyor ve zamanla hem karakterin, hem de silahların seviyesi yükselerek, yeni şeyler açılıyor. Böylece oyuncu, sürekli ilerliyor.

Oyundaki ilerleme sistemi, oynanışı da derinden etkileyebiliyor. Bir silahı kullanarak zombi öldürdüğünüzde, o silah için tecrübe puanı kazanıyorsunuz ve o puanlarla da zamanla susturucu, yeni şarjör tipleri ve dürbün gibi şeyler açılıyor. Bu silah parçaları; hem silahı kozmetik olarak değiştiriyor ve yer yer güzelleştiriyor, hem de silahın kullanımını, size göre özelleştiriyor.

World War Z

Bu oyundaki en büyük heyecan, zombi orduları

Left 4 Dead serisinde farklı zombi tipleri bulunuyordu. Öncelikle, normal zombiler zaten sizleri korkutabilecek kapasiteye sahipti. Bir de bunların üzerine farklı zombi tipleri eklenince, oyuncuların yaşadığı deneyim çok daha iyi oluyordu. İşte World War Z, ne yazık ki bunu sunamıyor. Oyundaki tüm zombiler inanılmaz basit ölüyor ve çeşitlilik de çok başarılı sayılmaz.

Hemen yukarıdaki başlıkta, oyundaki en büyük heyecanın zombi orduları olduğunu söyledim. Bu kesinlikle olumlu bir şey değil; oyun zaten bu ordulardan oluşuyor. World War Z içerisinde pek de zorlayıcı bir zombi tipi bulunmuyor. Zorluğu geçtim, tank görevi gören bir zombi bile neredeyse yok sayılır. Bölüm sonu canavarı tipi bir içerik de yok. Bu yüzden de en büyük ve tek heyecan, ordular.

Tabii ki oynanış anı sırasında zombi orduları sınırsız bir şekilde üstümüze saldırmıyor. Öncelikle, her sürünün saldırısından önce oyunculara hazırlık zamanı veriliyor. Bu zaman sırasında da oyuncular, defans için farklı eşyalar kullanabiliyorlar veya mermilerini kontrol edebiliyorlar. Bunların dışında, yapabileceğiniz başka hiçbir şey ne yazık ki bulunmuyor.

Tüm bunların haricinde, World War Z oyununun başlarda da oldukça kolay ve dolaylı olarak sıkıcı geleceğini de söyleyebilirim. Oyunu oynadığım sürenin yarısı boyunca benim tek derdim, mermilerimin bitmesi idi. Evet, oynanış zamanımın yarısı boyunca strateji yapma gereği hissetmedim, takım arkadaşlarıma çok dayanmam gerekmedi. Tabii oyun ilerledikçe bu durum yavaş yavaş değişiyor.

World War Z

World War Z, çok da ilerliyor sayılmaz

Biraz önce oyun ilerledikçe, durumun değiştiğini söyledim. Bu değişikliği fark edebilmek için çok beklemenize gerek yok; oyunun hikaye modunda içerik diye bir şey neredeyse yok. Öyle ki bu hikaye modunda birkaç farklı bölgeye gidiyorsunuz ve oyun, finalini veriyor. Tabii bu yapıt bir çevrim içi servis. Bu yüzden de oyuna düzenli olarak içerikler ekleniyor ama bu içerikler, pek de etkileyici değil.

Ben bu oyunu deneyimlediğim sırada; Moscow, New York, Jerusalem ve Tokyo bölgeleri oyunda yer alıyordu. Bu bölgelerden 3 tanesinde toplam 4 alan yer alıyordu. Tokyo ise 2 alan bulunduruyordu. Yeni güncellemelerle oyuna birkaç alanın daha eklendiğini biliyorum ama kendilerini ne yazık ki deneyimlemedim; deneyimlemek için herhangi bir sebep göremedim. Zaten sürekli aynı şey yapılıyor.

Sürekli aynı şeyi yapmak, bazı oyuncular için eğlenceli olabilir. Hatta ben de senelerce Destiny ve Destiny 2 gibi oyunları deneyimleyip, sürekli aynı şeyleri yaptım ama sorun şu ki World War Z oyununda sürekli aynı şeyleri yapmak için hiçbir sebebiniz yok. Oyun, size zorlayıcı veya etkileyici bir oyun sonu içeriği vermiyor. Hadi onu geçtim, sezonluk aktiviteler de pek heyecan verici sayılmaz.

World War Z oyununun bence en iyi noktası, filmdeki gibi zombilerin birbirinin üzerine çıkarak, istediklere yere ulaşabiliyor olmaları. Bu durum, oyun içerisinde gayet güzel bir şekilde oyunculara gösteriliyor ve zaman zaman bu durumdan gerçekten korkabiliyorsunuz ama aslında o kulenin en altına birkaç patlayıcı attığınız zaman tüm iş bitiyor. Bu kesinlikle olumsuz bir şey değil tabii ki.

World War Z

Performans ve grafik ise kısmen hayal kırıklığı

World War Z oyununu Xbox One X ile deneyimledim. Böylesine güçlü bir konsolda, oyundaki yapay zeka oldukça basit bir seviyede iken en azından 60 FPS değerinde bir deneyim beklerdim ama hayır. Bu video oyunu, tüm konsollarda 30 FPS değerine kilitli bir şekilde oynanıyor. Ayrıca oyunun 30 FPS olduğu da inanılmaz belli oluyor. Yalnız, performansın da 30 FPS değerinden aşağı indiğini söyleyemem.

Oyunun performansı düşük ama stabil. Grafikler için de aslında benzer bir şeyi söyleyebiliriz; güzel ama yeterli değil. Ekranda yüzlerce zombi görünürken belki performansa ve grafiklere abanmak imkansız olacaktır ama bu video oyunundaki en azından karakter modellerinin daha başarılı olmasını umuyordum. Çevre ile pek problemim olduğunu söyleyemem. Çevre grafikleri bana yeterli geldi.

Konu seslere geldiğinde ise işler biraz daha ilginç bir noktaya kayıyor. Şimdi, bu oyunda silah kullanmak gayet eğlenceli. Ateş etme hissi bence başarılı ama bu hissi ne yazık ki sesler, kusursuz bir şekilde desteklemiyor. World War Z, düşük bütçeli bir video oyunu sayılır. Bu sebepten ötürü de kusursuz bir sunum beklemiyorum tabii ki. Sadece seslerin seviyesinin ortalama üstü olduğunu söylemek istedim.

Yani, World War Z oyununun görünümünü toparlamak gerekirse, her şeyin ortalama üstü olduğunu söyleyebiliriz. Yalnız, bu video oyunu AAA seviyesinde olan, 60 Dolar fiyat etiketi ile satılan bir yapıt değil. Oyunun çıkış fiyatı 40 Dolar civarında idi ve böylesine bir fiyata sahip olan oyunun da ortalama üstü seviyeden daha iyisine ulaşabileceğini pek düşünmüyorum.

World War Z

World War Z, tanıdık bir deneyim yaşamak isteyenleri bekliyor

Left 4 Dead serisine modern bir alternatif olarak gelen World War Z,, bence bir alternatif olmaktan daha ileriye gidemiyor. Bu oyunda yine de ilgi çekici sayılan ve oyuncuları gerçekten ödüllendiren bir ilerleme sistemi yer alıyor. Ayrıca genel anlamda zombilere ateş etmek de eğlenceli. Yani, ortada güzel bir temel olduğu ortada ama içerik, bu oyunu inanılmaz geride tutuyor. Bu yüzden de World War Z, sıkıcı oluyor.

Temelinde güzel bir oyun olan World War Z, bütçesinin kurbanı oluyor. Temel her ne kadar iyi olursa olsun, oyunda içerik sıkıntısı var ve bu sıkıntı sayesinde de inanılmaz sıkıcı bir deneyim yaşanabiliyor oyun ile. Günümüzde oyuna gelen güncellemelere bakacak olursak, bu oyun için pek bir umudun olduğunu da söylemek oldukça güç. Yine de modern bir Left 4 Dead deneyimi yaşamak istiyorsanız, en azından 1 arkadaşınız ile bu oyunu deneyebilirsiniz.
Olumlu
Temel oynanış, başarılı ateş etme mekanikleri ile birlikte güzel.
Zombi sürüleri zaman zaman ilgi çekici olabiliyor ve heyecanlandırıyor.
Oyundaki ilerleme sistemi, oyundaki başarılı olan tek amacı size veriyor.
Olumsuz
Yetersiz içerik ile kısa zamanda sıkıcı olan bir oyun deneyimi.
Grafik, performans ve ses/müzik pek de başarılı sayılmaz.
Oyundaki bölümlerin, ülke farklılığına rağmen birbirine benzemesi.
6.6
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
7 Yorum
En Çok Oylanan
En Yeni En Eski
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
7
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x